Torku Jelifest

KOP Gençlik Festivali başladı

  • Giriş Tarihi: 9.05.2015 11:00
  • Güncelleme Tarihi: 11:00
KOP Gençlik Festivali başladı

Karaman’da 8-11 Mayıs tarihleri arasında kutlanan 1. Uluslararası KOP Gençlik Festivali kapsamında bin 500 öğrencinin katılımıyla festival yürüyüşü düzenlendi.

KOP Gençlik Festivali başladı

Yürüyüş, Karaman Belediyesi Bando Takımı eşliğinde Kemal Kaynaş Stadyumu önünden başladı. Ellerinde dövizler taşıyan öğrenciler ‘Sevgi, barış, kardeşlik’ sloganlarıyla Aktekke Kent Meydanı’na kadar yürüdü.

Karaman Valisi Murat Koca, burada yaptığı konuşmada, festival kapsamında bin 500 öğrencinin Karaman’a geldiğini söyledi.

Bu festivalde hem Türkiye hem de dünya gençlerinin kaynaşacağını belirten Koca, “13. yüzyılda Mevlana Celalettin Rumi ‘Gel ne olursan ol yine gel’ dizeleriyle tüm dünyaya seslenmiştir. 21. yüzyılda da bu çağrıyı Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde illerini kapsayan KOP İdaresi Başkanlığı tekrar etmiştir. 4 kıtada yetmiş ülkeden 300’den fazla yabancı misafirimiz ve ülkemizin 81 ilinden yaklaşık bin 200 genç olmak üzere bin 500 genç bu davete icabet etmiştir” dedi.

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ise konuşmasında, dünyada sevgiye ve kardeşliğe ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

Karaman’ın Türkçeye her zaman sahip çıktığını ifade eden Çalışkan, “Karamanımız 13 Mayıs 1277’de Karamanoğlu Mehmet Bey’in ‘bugünden sonra Türkçeden başka dil kullanılmaya’ diyerek Türkçeye sahip çıkan ve Türkçenin şuurunu oluşturan bir şehirdir, Karaman. Karaman’a bugünkü coğrafyası, nüfusuyla bakmak yanlış olur. Karaman ve Karaman’lı dünyada vardır. Bu dünyamızın en çok barışa sevgiye kardeşliğe dostluğa, mazlumlarının yanında olmaya ihtiyaç duyulduğu bu zamanda bu meydandaki gençlerimizle beraber bütün dünyaya sevgiyi sunacağız” ifadelerini kullandı.

 > Yeni Meram >Türkiye > KOP Gençlik Festivali başladı
HABER YORUMLARI