Torku Jelifest

‘Konya’yı seviyorum’

  • Giriş Tarihi: 8.12.2015 2:18
  • Güncelleme Tarihi: 2:18
‘Konya’yı seviyorum’

Karadeniz müziği denince akla gelen isimlerden olan Selçuk Balcı, Konya’nın etkileyici bir havasının olduğunu belirtti ve ilk fırsatta şehre geleceğini söyledi

Son yıllarda Karadeniz müziği ile çıkış yakalayan Selçuk Balcı, Yeni Meram’a konuştu. 18 Aralık’ta Konya’ya gelecek olan Selçuk Balcı, Konya’yı sevdiğini ve farklı bir atmosferi olduğunu belirtti. Duygusal olduğunu ve müziğini dinleyiciye aktarırken bedenini de kullandığını anlatan Karadenizli sanatçı Selçuk Balcı, projeleri ile ilgili de önemli bilgiler verdi.

Balcı, “Çalarak söyleyerek dokunabiliyoruz aslında. Enstrüman çalarken ben müziğe dokunmuş hissediyorum. O an içimden geçen melodileri ezgileri ve hissiyatı dinleyiciye aktarırken bedenimi de kullanıyorum. Hem dokunmuş oluyorum hem de yaşıyorum. Sadece müzik içerisinde geçen ya da müzik yapmamıza neden olan bir hikâye varsa ve hikaye pişmanlık ile keşkeler ile doluysa onu dokunarak değiştiremeye biliyoruz, yaşanmışlık kalmış oluyor. Duygusalım. Empati kuruyorum. Başkasının yerine kendimi koyarak davranırım. İnce düşünceli olmak insanı yıpratıyor. Çok fazla belli etmemeye çalışıyorum bazen abartıyorum” ifadelerini kullandı.

konyayi-seviyorum-2

“KONYA’YA GELECEĞİM”

Karadeniz’e ait olmayan eserleri de seslendirdiğini anlatan Balcı, “Zaman zaman farklı projeler içerisinde yer aldığımız da oluyor. En son “Uzun yol türküleri 3″ isimli projede bir türkü ile yer aldım. Karadeniz yöresine ait bir türkü değildi. Kendi albümlerimde hiç bir yöreye ait olmayan özgün bestelere de yer veriyorum. Hasret uzun bir yol, Çelik bakışlı, Mezar taşı gibi eserler bunlardan bir kaçı. Biz her bölgede, gittiğimiz her yere müziğimizi, şivemizi ve yaşayışımızı götürüyoruz. Aslında ve zaman zaman sahnemizde başka yörelerden, kültürlerden ve başka dillerden bir şeyler çalarak toprakların zenginliğinin farkındalık yaratmasından mutluyuz. Doğu turnemizde de orkestrada doğulu bir arkadaşımıza Kürtçe bir şarkı söylettim ve kemençesini de ben çaldım. Konya’yı da seviyorum farklı bir atmosferi var. Etkileyici bir havası var. İlk fırsatta geleceğim” dedi.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > ‘Konya’yı seviyorum’
HABER YORUMLARI