Torku Jelifest

Konya’ya Teknik Üniversite şart artık

  • Giriş Tarihi: 1.02.2016 7:50
  • Güncelleme Tarihi: 2:15
Konya’ya Teknik Üniversite şart artık

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya’ya 22 bin öğrenci kapasiteli bir Teknik Üniversite kuracaklarını ifade ederek, bu konuda çalışmalara başladıklarını söyledi

Mutlu Akü

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Yeni Meram Gazetesi’nden Gazeteci Abdullah Leblebici’ye yaptığı açıklamada, “Selçuk Üniversitesi bünyesinde, ya da siyasi irade karar verir ise ayrıca müstakil bir üniversite kurulması yönünde çalışmalarımız olacak” dedi.

“ADALETTEN ŞAŞMAYACAĞIZ”

Rektörlük makamına oturur oturmaz kadro meselesini önünde bulduklarını belirten Prof. Şahin, “50 kadar profesöre, yaklaşık 48 adet doçente kadrolarını veriyoruz, burada dikkat ettiğimiz konu hak edenin unvanlarını almasıdır” diye konuştu. Bu konuda bazı talepler gelmesine rağmen hak edene görevlerini vereceklerini ve asla adaletten şaşmayacaklarını belirten Prof. Şahin, yasal olmayan ve hak edilmeyen taleplere cevap vermeyeceğini söyledi.

TEKNİK ÜNİVERSİTE KURACAĞIZ

Rektör Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya’ya 22 bin öğrenci kapasiteli bir Teknik Üniversite kuracaklarını ifade ederek bu konuda çalışmalara başladıklarını söyledi. Prof. Şahin, “Organize Sanayi Bölgesi havaalanı karşında 1 milyon metrekarelik boş bir alan var üniversite için ayrılmış. Biz belediyelerle, Ticaret Odası ile, Vali Beyle görüştük. Burayı bize tahsis edin, mühendislik ile ilgili tüm bölümlerimizi buraya taşıyalım ve yeni binalarımızı yapalım dedik. Bu da 22 bin öğrenci ve yaklaşık 300 hoca ediyor. Kampüsten hepsi buraya geçecekler sanayi ile buluşacaklar. Eğer siyasi irade yeni bir üniversite kurmaya karar verir ise orayı olduğu gibi Konya Teknik Üniversitesi yapabilir. Şayet böyle devam etsin denir ise bizim bir Alaaddin Keykubat Kampüsümüz bir de Sanayi Kampüsümüz olur. O şekilde devam ederiz yaklaşımız budur” şeklinde konuştu.

“ÜNSİLİNİ DENGELEYECEK YENİ CİHAZ ÜRETECEĞİZ”

Prof. Dr. Şahin ayrıca, “Yapay pankras ünsilin, diyabet yani hem kandaki şekeri ölçen hem de ihtiyaca göre ünsilini pompalayan yeni bir cihaz üretelim bunu hastanın karnına yerleştirelim ve iki yıllık ünsilini yükleyelim ve devam edelim istiyoruz. Bu konu ile hocalarımız yazılımı gerçekleştirecek yani elektronik sensör olacak. Bu cihaz bir ucu damarın içinde olacak kandaki şekeri ölçecek ve şeker 110’u geçince 110 ile 120 arasında ihtiyaca göre ünsilini yarım saat veya saatte bir verecek ve bu cihaz en az bizim kadar akıllı bir cihaz olacak. Bu önemli cihazın üretilmesi ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor” dedi.

Abdullah LEBLEBİCİ> Yeni Meram >Konya > Konya’ya Teknik Üniversite şart artık
HABER YORUMLARI