YAZARLAR

■ Gez Dünyayı, gör Konya’yı!
***
AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık konusunda ibrenin Prof. Dr. Davutoğluna döndüğünü yazmıştık, öyle de oldu. Bir malumun ilamı daha gerçekleşti. Seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan tarihi açıklamasını yaptı;
AKP Genel Başkanı ve Başbakan adayı Prof. Dr. Ahmet Davuoğlu’dur.
Sonuç formalitelere kaldı. AK Parti Kongresinde Prof. Dr. Davutoğlu Başkan seçilecek, Cumhurbaşkanı Erdoğan da Davutoğlu’nu yeni Hükümeti kurmakla görevlendirecek. Konya’ dan 3. Başbakan çıkmış ve siyasal tarihimize yazılmış olacak.
■ Prof. Dr. Sadi Irmak Olağanüstü dönemde Başbakanlık koltuğuna oturdu.
■ Bir Konyalı kadar bu kentin havasını soluyan merhum Necmeddin Erbakan ile Başbakanlık onurunu ikici kez yaşadık.
■ Üçüncü Başbakanlık heyecanını Sayın Prof. Dr. Ahmet Davuoğlu ile kutlayacağız.
Sayın Mehmet Keçeciler’in Başbakan
Vekilliği yaptığını da kayıt düşmeliyim.
Ahmet Davutoğlu’nu dönemiyle birlikte Konya’nın yıllanmış sorunlarının çözümü “inşallah ivme kazanır.” diyoruz. Örneğin kısa adı KOP olan Konya Ovasını Sulama projesi , bağımsız sivil hava limanı, serbest bölge, elimizden kayıp giden Bölge Müdürlükleri vb…
***
“Şehir Milliyetçiliği öne çıkaralım!”
Yıllardır özlemini duyduğumuz bu öz söz Torku Konyasporun Teknik Direktörü Sayın Mesut Bakkala aittir. Konya Milliyetçiliği kavramanı sevdim. Siyasal aktörler başta olmak üzere, toplumun tüm katmanlarından, sosyal, ekonomi, iş dünyası, sivil toplum örgütleri, basın ve tüm Konya’dan daha önceden yükselmesi beklenen öz bir söz.
Konya hep horlandı…
Konya insanı hep harcandı…
Konya da bile Konya’ya yabancı konumuna düşürüldük.
Kamu ve Vakıf Üniversitelerinde, diğer kamu kuruluşlarında, hatta sivil toplum örgütlerinde, Konya ve Konyalıyı saf dışı etme oyunları sahnelendi; maalesef hala da devam ediyor. Bölge ayırımı yapmıyorum, Karadenizlilerin, Sivaslıların, Eğelilerin biri birine bağlılıklarını, hemşerilerine içtenlikle destek vermelerine de imreniyorum.
Konya da bile çoğu kez Konya’yı arıyoruz. Konya, Başkentte “yokları” oynayıp durdu. Prof. Dr. Davutoğlu’nun Başbakanlığında varlığımız yine işlev kazanır. Davuoğlu’nun bir koltuğa iki karpuzu birden sığdırmasına
– kendimize özgü siyasal, sosyal ve ideolojik görüşlerimiz saklı tutarak- desteklemeliyiz. Ankara’da ve Konya ‘da yalnızlığımız artık son bulmalıdır. Mevlana, Şems’i Tebrizi Saddettin Konevi, Nasreddin Hocanın ve diğer büyüklerimizim rüzgarları güçlü eser.
Konya Milliyetçiliği nüfus kimliği ile sınırlı değildir. Başka yerlerde doğmuş Konya’nın dokusunu özümsemiş, kaynaşmış, hizmet etmiş, onca Konya severi kendi hanemize yazıyoruz. Belirtmeliyim ki, Konya Milliyetçiliğini birlik ve bütünlüğe, atılıma, enerjiye, kamu yararına çalışmaya bağlamak istiyorum. Konya’da doğmayan, ama bu yöreyi sevenleri de bizden sayıyoruz,
Konya, Ankara’da da var olsun istiyoruz. Çeşitli uygarlıklar merkezi anıt kent, güç ve enerjisine ve saygınlığına yeniden kavuşsun.
Vehbi Çelik
Sedat Çumralı, Dr. Faruk Sükan, Bahri Dağdaş, Mehmet Keçeciler, Vefa Tanır, Mustafa Üstündağ, Prof. Dr. Necmeddin Erbakan… Valiler; Lütfi Fikret Tuncel ve Kemal Katıtaş dönemlerine geri dönülsün.
■ Ne zaman bu şehre gelecek olsam, içimde bir heyecan duyarım. Hz. Mevlana, düşünceleriyle benliğimi sarar. O çok büyük bir dahi, çağları aşan bir yenilikçi.
Dileriz; Konya, yine öyle Konya olur.
■ İleri bak; yoksa kendini arkada bulursun.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’YA SAHİP ÇIKMAK
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.