YAZARLAR

Recep Konuk, eline mikrofonu aldığında etrafına sinerji yayan bir isim. İnanmışlığını, samimiyetiyle, hitabet gücü ile birleştirip, dinleyenleri etkiliyor. Heyecanını dinleyenlere yansıtma gibi bir özelliğe sahip. Bu özelliğe ister lider özelliği, ister karizma, ister etkileyici bir konuşma biçimi deyin.

Konya Şeker’in başarısı, ekibinin onunla tereddütsüz yürümesiyle, ona inanan ve güvenen on binlerce insanın onun gözünün içine bakarak peşinden gelmesi ile anlatılabilir. Anadolu insanına güvenmesi, güven vermesi, Anadolu insanını düşündüğünü göstermesi bambaşka!

Çarşamba günü gezdiğimiz Panagro, “et kırmızı – süt beyaz” kavramını tam anlamıyla yansıtıyor artık!

Panagro değil Konya’nın, ülkemizin iftihar ettiği dev bir tesis.

21 Ocak Çarşamba günü, Konya Şeker’in 1999 yılı ile başlayan hamle döneminin mimarı Recep Konuk’un, soru-cevaplarla birlikte 45 dakika süren açıklamalarının odağında Karapınar vardı.

Karapınar için ‘Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın!’ derken, bir manada siyaset için çok net olmasa da, aynı mealde sözler söyledi!

Yıllar önce Recep Konuk için, Meclis dışından yani dışarıdan Tarım Bakanlığına getirilse, Türkiye kazanır, Türk Tarımı kazanır, isabet olur diye yazmıştım.

Siyasetin hassasiyeti ve alınganlığı tahminlerin çok ötesinde. Konuk, siyaset konusunda anlayanlar için oldukça temkinli konuştu. ‘Özel bir düşüncem, bir ön kaydım yok ama yarın ne olacağını bilemiyorum’ demesi bu yüzden.

Konya ovasının tam anlamıyla sulanması için, Fırat-Kızılırmak hattını öneren, KOP’la birleşecek bu projeyle ülkeyi gıda sıkntısı çekmeyecek hale getirme düşüncesi ile kaç hamle ötesini gördüğünü ortaya koyalı yıllar oldu.

Recep Konuk 1999 yılında bu yola çıkarken, pilavdan dönenin kaşığı kırılsın diyenlerden. Çizgisinden ve sözünden bir milim sapma göstermeden yoluna devam ederken etliye de sütlüye de karışarak yürüyeceğim diyor.

Konyalının da, pilavdan döndüğü, pilavdan kaçtığı görülmüş değil. Şehir dışına çıkacak olanların bile, gidiş saatini erteleyip, pilav yedikten sonra, yola revan olduğu biliniyor. Anlayacağınız iki eli kanda olsa dahi pilava koşup geliyor insanlar.

Bu pilav da, Karapınar Pilavı!

Recep Konuk, bu pilavdan istisnasız herkes yesin düşüncesinde.

Sevilen Halk sanatçımız Ahmet Özdemir Ağabeyin kulakları çınlasın, Konyalıyı pilava davet etmişler, zarfın üzerine de “maile” yazmışlar, o da tutmuş, bütün mahalleyi çağırmış diye anlatmıştı bir pilav hikayesini.

Varsın Recep Konuk’ta Karapınar için maile yazsın zarfın üzerine, siz siz olun maile’yi özellikle mahalle diye okuyun, çağırın bütün mahalleyi!

Simitçisi, çaycısı, aşçısı, işçisi, emeklisi, memuru, esnafı, hekimi, hakimi, bürokratı  yani toplumun her kesiminden insan bu işin ortağı sahibi olsun demesi ondan!

Karapınar, henüz ihale edilmedi, ancak kamuoyu oluşturulması şart.

Konya Şeker, hedefinin Karapınar olduğunu göstermek için önce Kangal’ı aldı. Seyit Ömer için ihaleye girdi, kazanamadı. Tunçbilek ihalesinde ikinci oldu, yine kazanamadı. Soma B Termik Santrali ihalesini kazanarak, bütün gözlerin üzerine çevrilmesine neden oldu.

Konya Şekerin rotası Recep Konuk’un ifadesi ile Karapınar artık.

Karapınar, Konya’da kalmalı, Karapınar kararmamalı, Konya dışında bir başka yere gitmemeli mealindeki sözleri, Konya’nın yarınları adına Karapınar’ı ne kadar istediğini göstermesi bakımından önemli!

Konya Şeker, kurulduğundan bugüne şehre heyecan veren, coşku veren bir kurum!

Karapınar meselesi, dudak bükülecek, burun kıvırılacak bir proje değil.

Kamuoyumuz, ne hikmettir bilinmez, Karapınar konusunu asıl mecrasından uzaklaştırma eğiliminde. Karapınar’ı kenara alıp, Recep Konuk aday olacak mı, olmayacak mı tartışmaları ile Karapınar yaklaşımını perdeleme niyeti olaya ne kadar sığ bakıldığının garip ve anlaşılmaz bir ifadesi.

Nedense, uzayan kol bizden olsun denemiyor!

Konya siyasetine, Konya ekonomisine, dillerinin ucuyla heyecan gelmeli diyenler!.. Hiç kenara, bucağa, öteye-beriye saklanmasınlar, devekuşu misali başlarını kuma göme göme, kaçacak- göçecek yerleri de kalmadı zaten!..

Yıllardan beri bu şehri heyecanlandıramayan, coşturamayan insanların Konya için çarpan yüreklerin önüne geçebilmesi mümkün mü?

Merak etmeyin!..

Konya’ya Karapınar da, yakışır, Recep Konuk’ta!..

” Birlikte Konya’yız” ölmedi, yaşıyor, onu yaşatacağız diyordunuz ya hani! Görelim bakalım, içtenliğinizi ve samimiyetinizi!

 

Etiketler: , ,
> Yeni Meram >Yazarlar > Konya’ya, Karapınar’da yakışır, Recep Konuk’ta!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.