YAZARLAR

Gelişen dünyada ülkeler birbirleri ile gerek teknolojileri gerek ekonomileri ve savunma sistemleriyle yarışadursun şehirler de bu yarış içinde kendine yer bulabilmek için kıyasıya mücadele ediyor.
Dünya üzerinde birçok şehir farklı özellik ve avantajları ile isminden bahsettirirken bazı şehirler ise zaman zaman gerçekleşen istatistiklerde ön planda olmak için kriter seviyelerini yükseltmenin telaşında oluyor.
Tabi bu telaş ülkemizde de iyiden iyiye kendini göstermeye başlayınca artık şehirler, farklı özellik ve avantajlarını sergilemeye ve yatırımcı çekecek ataklarda bulunmaya başladılar.
Bir şehir için olmazsa olmazların içinde güvenlik, temizlik, ulaşım ve sosyallik gibi ana kriterler önem arz ediyor. Ancak bu önemin içinde şehir hayatını etkileyen en önemli kriterden birisi de hiç şüphesiz trafik ve ulaşım kolaylığı olarak öne çıkıyor.
Bugün Konya trafiğine baktığımız zaman inanılmaz derecede artan bir araç yoğunluğu ve özellikle sabahla akşam saatlerinde çileye dönüşen ulaşım sorunu iyiden iyiye kendini gösteriyor.
Sanayi şehri olma özelliği ile önemli bir avantajı elinde bulunduran şehrimizde bu özelliğin dezavantaj kısımları da olmuyor değil. Selçuklu, Meram ve Karatay bölgelerinden sanayi bölgelerine akan trafikte çevre yolları da dahil birçok ana arterin tıkanması vatandaşı bezdirecek bir hal alıyor.
Toplu ulaşımın da bir aşamada çare olmadığı trafik sorununda raylı sistem ihtiyacı olmazsa olmazımız oldu. İşte tam da burada yıllardır dillendirilen METRO yatırımında geçtiğimiz hafta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı “Hafif raylı sistem hattı yapım işi ile elektromekanik sistemlerin temini, kurulumu ve işletime alınması işleri ve demir yolu araçlarının temini” sözleşmesinde imzaların atılması şehirde yaşayan birçok trafik çilesi mağduru bireyin derin bir nefes almasını sağladı.Şimdi gözler bu yatırımın bir an önce temelinin atılıp ulaşımın yer altından gitmesine şahitlik etmeye çevrilmiş oldu.Önceki gün bu konuyla alakalı AK Parti İl Başkanlığında gerçekleşen toplantıda detaylar ifade edildi ve sizler de bu detayları haberlerimizde okumuşsunuzdur.
Yatırım bütçesi ile şehrimize bugüne kadar yapılan en büyük kamu yatırımı olma özelliği taşıyan Metro ihalesi gerçekten şehrin değerine değer katmak adına büyük bir iş, ben emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.
Bu yatırım Konya’nın marka değeri adına büyük önem taşıyor. Şehrimizde sanayimiz, tarımımız, üniversitelerimiz, kobilerimiz ve düzenlenen uluslararası etkinlikler elbette bir değer ancak tüm bunların toplamında ulaşım, dünyanın her yerinde şehrin atar damarı niteliğinde.
Belki kimimiz şunu diyebilir “Konya merkezde bir uçtan bir uca gitmek çok önemli sorun değil. Zaten düz yol, ne olacak 15 dakikada gidilir” Evet aynen öyle, eğer gecenin saat 02-03’ünde yola çıkar bir uçtan diğer uca gitmek isterseniz bunu yapabilirsiniz ama bu söylem artık eskilerde kaldı.
Şehrin her bölgesinde üniversitelerimiz sanayilerimiz varken ve bu nüfusun önemli bir bölümünü temsil ederken insanları bireysel araçlarıyla değil toplu ulaşım ile gidecekleri yere götürmek gerekiyor ki şehir nefes alsın, şehir trafiği rahat etsin.
Yakın zamanda şantiye yeri belirlenip çalışmaların başlanacağı ifade edilen metro yatırımında 21,1 kilometrelik ilk hattın 22 duraktan oluşması ve 35 dakikada seferin tamamlanması demek Meram ve Selçuklu arasında vatandaşlarımız için kolay bir ulaşımın gerçekleşmesi demektir.
Artık umut ve beklentimiz bu yatırımın ilk etabının ifade edildiği gibi 4 yıl içinde hizmete girmesi! Bekleyip göreceğiz…

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya’ya değer katmak
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.