Torku Jelifest

Konya’ya bölge müdürlüğü kurulsun

  • Giriş Tarihi: 18.01.2016 3:14
  • Güncelleme Tarihi: 3:14
Konya’ya bölge müdürlüğü kurulsun

Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak ve beraberindeki heyet Ankara'da bulunan Konya Milletvekillerini ziyaret etti.

Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak ve beraberindeki heyet Ankara’da bulunan Konya Milletvekillerini ziyaret etti. Konya Minibüsçüler ve Umum Servis Araçları Esnaf Odası Başkanı Muharrem Karabacak, Konya Torna Kaynak ve Oto Tamircileri Odası Başkanı Emin Baranok, Konya Pastacılar Odası Başkanı Kadir Kağnıcıoğlu, Bozkır Esnaf Odası Başkanı Niyazi Yavuzer ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Konya Milletvekilleri’ne Konya için önem arz eden Ulaştırma Bölge Müdürlüğü kurulması ile ilgili dosyayı teslim etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep, Diyarbakır, Samsun, Erzurum, Trabzon, Sivas ve Bolu İllerinde olmak üzere toplam 13 Ulaştırma Bölge Müdürlüğü bulunuyor. Konya ise Ankara Bölge Müdürlüğü bünyesinde yer alıyor.

KONYA’YA BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ŞART

Ziyarette Karabacak, Konya Milletvekillerinden Ankara Bölge Müdürlüğü bünyesinde yer alan Konya’ya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bölge müdürlüğünün açılmasını istedi. Konya’nın yüz ölçümü olarak Türkiye’nin en büyük coğrafi alanına sahip olduğunu hatırlatan Karabacak, buna bağlı olarak Nakliye (Minibüs, Servis, Taksi, Otobüs, Kamyon, Tır taşımacılığı) sektöründe 31 ilçesiyle ülke genelinde ilk sıralarda yer aldığını, geçim kaynağının önemli bir bölümünü nakliyeciliğin oluşturmasının beraberinde bazı sorunları da getirdiğini kaydetti. Başkan Karabacak, şunları kaydetti: “Şoför esnafı için hayati öneme sahip olan 40’ın üzerinde yetki belgelerinin ve SRC (Mesleki Yeterlilik Belgesi) sınavlarının tanzim ve düzenlenmesi Ulaştırma Bölge Müdürlüklerince yapılmaktadır. Tanzim edilen belgelerin bir kısmının her yıl vizelerinin yapılacak olması ve Konya’mızın Ankara Bölge Müdürlüğüne bağlı olması Ankara- Konya arasında yoğun bir trafiğe sebep verip, milli ekonominin heba olmasına da neden olmaktadır. Esnaf evraklarında olası bir yanlışlıkta veya eksiklikte Ankara-Konya arasındaki mesafeyi kat etmek durumundadır. Konya’da SRC kurslarına müracaat eden şoför adaylarımız kurs sonucunda Ankara veya Antalya Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinde sınava girmek zorunda kalmaktadırlar. Düşünün henüz işe başlamamış, cebinde parası olmayan genç bir şoför adayı arkadaşımız kurs sonunda örneğin Taşkent’ten 130 km. Konya’ya buradan da Ankara’ya yaklaşık 400 km. yol katetmesi gerekmektedir.  Sınavların Konya’da yapılarak çevre illerinde mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanabilir. Görüldüğü üzere 31 ilçemizin Ankara Bölge Müdürlüğüne gidiş-dönüş mesafeleri oldukça uzaktır. Bu mesafe iş gücü kaybına, zamana ve milli servetin heba olmasına neden olmaktadır. Ulaştırma Bölge Müdürlüğünün Konya’ya oluşturulmasıyla 31 ilçemizle birlikte çevre illerinde faydalanması sağlanacaktır. Örneğin Karaman ili Konya’ya 130 km mesafedeysen Adana Bölge müdürlüğüne bağlıdır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı Bölge Müdürlüklerinin yaklaşık 42 farklı belge verdiği düşünülürse Konya ekonomisine ve istihdamına önemli bir katkı sağlayacaktır.”  Sanayi Komisyonu Başkanı ve Konya ulaşımından sorumlu AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve Konya milletvekilleri Mehmet Babaoğlu, Halil Etyemez, Mustafa Baloğlu, Leyla Şahin Usta, Ömer Ünal, Ahmet Sorgun, M. Uğur Kaleli, Abdullah Ağralı, Hünüye Erdoğan’da ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ederek çok önemli bir Konya projesi olan Ulaştırma Bölge Müdürlüğü’nün kurulması için gereken çalışmayı yapacaklarını kaydetti.> Yeni Meram >Konya > Konya’ya bölge müdürlüğü kurulsun
HABER YORUMLARI