Torku Jelifest

Konya’ya Bir Hastane Daha

  • Giriş Tarihi: 25.05.2015 18:52
  • Güncelleme Tarihi: 19:01
Konya’ya Bir Hastane Daha

Sağlık alanındaki yatırımlara bir yenisi daha eklendi. 13 Mart 2014’te temeli atılan Konya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, düzenlenen törenle açıldı. 8 bin 500 metrekarelik kapalı alana sahip olan hastanede yılda 300 binden fazla kişiye hizmet verilmesi hedefleniyor.

Selçuklu ilçesi Parsana Mahallesi Beyhekim Caddesindeki Konya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin açılışına, Konya Valisi Muammer Erol, Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Gökhan Darılmaz, Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci, Ak Parti Konya İl Başkanı Musa Arat, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, hastane personeli ve vatandaşlar katıldı. 13 Mart 2014’te temeli atılan Konya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, 8 bin 500 metrekarelik kapalı alandan oluşuyor. Hastane bünyesinde 60 ünit, 5 yatak, standartlara uygun genel anestezi ünitesi ve ameliyathane, klinikler, lokal ameliyathaneler, sterilizasyon ünitesi ve 6 adet radyoloji ünitesi bulunuyor.

 

SELÇUKLU MOTİFLERİ YER ALIYOR

Açılış töreninde konuşan Konya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Gökhan Darılmaz, Konya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde ve yeni açılacak bütün hastanelerde Selçuklu motiflerinin yer aldığını, bu fikrin Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan öğrendikleri bir fikir olduğunu söyledi. Başbakan Davutoğlu’nun, bir ülkenin var olabilmesi için geçmişinden mutlaka motifler taşıması gerektiğini kaydettiğini belirten Darılmaz, “biz bu fikrin, kamu hastanelerimizin tümünde gerçekleşmesi gerektiğini düşündük. Biz bunu sadece motif olarak düşünmedik. Bu hastane, Türkiye’nin en güzel diş hastanesi. Hastanemizin idari kadrosu, kurumumuzun bütün faaliyetlerinde çok belirleyici, lider personeliyle hareket etmekte ve ağız diş hastanesi olduktan sonra da bu özelliğini devam ettirecek” diye konuştu.

 

“HİZMET ETMENİN ÜST SINIRI YOK”

Konya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Başhekimi Dr. Mehmet Teker de “Konya ve bölgesi için daha iyi hizmet vermek adına girdiğimiz yolda hedefimizi 2023’te dünyada lider bir Türkiye’ye yakışır tekemmüle ulaşmış bir ağız ve diş sağlığı hizmeti olarak ortaya koymuştuk. Geldiğimiz şu güne baktığımızda koymuş olduğumuz hedeflerimizi sağlık politikamız, merkezi ve yerel yönetimlerimiz ve fedakar çalışanlarımızın üstün gayretleri neticesinde gerçekleştirmiş durumdayız. Hizmet kalitesinin üst sınırı olmayan, sağlık hizmetleri ve dolayısıyla sorumluluğunu aldığımız ağız ve diş sağlığı hizmetlerinde yeni hedefimizi 2071’e yükselterek tüm dünyaya yön verecek bir ağız ve diş sağlığı hizmeti olarak ortaya koyduk. Her adım bir sonraki adımın habercisidir. İnsanımıza sağlık alanında hizmet etmenin üst sınırı yoktur. Sağlık sistemimizde 12 yıllık süreçte hizmetin niceliği ve niteliği yönünden bütün duvarlar yıkılmış, ileri bakışı açısından kendisi ile yarışır hale gelmiştir. Açılışını gerçekleştirdiğimiz hastanemiz bunun en güzel örneklerindendir” dedi. Konya’ya ve Türkiye’ye, işlevselliği, modernitesi, hizmet çeşitliliği ve kalitesi üst seviyede bir tesis kazandırmış olmanın kendilerine mutluluk verdiğini ifade eden Teker, “çok zorlu aşamalardan geçmemize rağmen sonuçta bugüne gelmiş olmak bize çekilen zorlukları unutturmuştur. 8500 metrekare kapalı alandan oluşan bu hastanemiz, hastane statüsüne geçerek 60 ünit, 5 yatak, standartlara uygun genel anestezi ünitesi ve ameliyathane, modern klinikler, lokal ameliyathaneler, tüm standartlara haiz merkezi sterilizasyon ünitesi, toplamda 6 adet radyoloji ünitesi, ferah bekleme salonları, merkezi medikal gaz, klima, aspirasyon ve ısıtma sistemleri, cerrahi üniteleri, çocuk klinikleri ve sayamadığımız birçok birimi ile Konya ve çevre illere hitap edecek son derece modern bir diş hastanesi olacak” şeklinde konuştu.

 

“SAĞLIK HİZMETLERİ, MERDİVEN ALTLARINDA VERİLİYORDU”

Konya İl Sağlık Müdürü Hasan Küçükkendirci de; “Geçtiğimiz yıl temelini attığımız Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde Konya’mıza kazandırdık. Bundan 13 – 14 yıl öncesine baktığımız zaman merdiven altı ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yapıldığı bir Türkiye’den yeni bir Türkiye’ye doğru ilerliyoruz. Türkiye’de 6 tane olan ve altıncısının Konya’da olduğunu ifade ettiğimiz Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesini milletimizle kavuşturma mutluluğunu yaşıyoruz. Dünya, sağlık politikalarında Türkiye’yi izliyor. En önemli izlediği noktalardan birisi de sosyal güvence kapsamı içerisinde olmayan ağız ve diş sağlığı hizmetlerini Türkiye acaba nasıl sosyal güvenlik içerisinde yapıyor, nasıl takip ediyor? Gerçekten büyük bir özveri. Sosyal Güvenlik Kurumunun bile gönüllülük esasıyla ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin yapıldığı bir ortamda biz vatandaşımızı bu hizmetle buluşturuyoruz. Konya’da 3 tane Ağız Diş Sağlığı Merkezimiz vardı. Bir merkezimizi yeni bir fiziki mekanla dış hastanesine çeviriyoruz. Bütün ağız ve diş sağlığı hizmetleri. spesifik bir şekilde burada verilecek. Hastanenin Konya’ya kazandırılmasında katkıda bulunan herkese teşekkür ederim’ dedi.

 

“HASTANE KUYRUKLARI ORTADAN KALKTI”

Selçuklu Belediyesi olarak sağlık alanında önemli yatırımlar yaptıklarını dile getiren Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da “bugüne kadar yapmış olduğumuz 7 Aile Sağlığı Merkezi, halk sağlığı laboratuvarları, Özalkent Numune Hastanesi Poliklinik binası gibi nerede bir eksik varsa belediye olarak o eksiklikleri gideriyoruz. Şu anda da eski belediyemizin olduğu yerdeki hastane buraya taşındığı için orada mevcut diş sağlığı hizmetleri sunulamıyor ama bununla ilgili çalışma da yapıldı. Telekom ve pazar yeri arasında yeni bir binanın ihalesi gerçekleştirildi. Aile Sağlığı Merkezi ve 10 ünitlik bir diş kliniği de Selçuklu’ya kazandırılmış olacak. Selçuklu çok önemli hizmetler alıyor” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de “Türkiye’nin en modern Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinin açılışına kadar geçen süreçte emek veren herkese teşekkür ederim. Türkiye’de her alanda çok önemli gelişmeler yaşandı. Türkiye adeta her alanda çağ atladı. Konya olarak da bunu ortaya koyabiliyoruz. Eskiden Meram Araştırma Hastanesinin yanında oturan kişi, eğer SSK’lı değilse o hastanede muayene olamıyordu. Başka hastanelere müracaat ediyordu. Hastane ve doktor kuyrukları, doktorların zaman ayıramaması, ilaç temin edilememesi gibi bin bir sıkıntıyı hatırlıyoruz. Onlar unutuldu şimdi, bir milyon hastane müracaatı on milyona ulaştı. İlaç sıkıntısı, kuyruklar ortadan kalktı. Tesisler modernleşti. Yatırımlar büyük bir hızla devam etti. Belediyelerin görevinin sadece fiziki çalışmalar olmadığını, aynı zamanda halkımızın mutlu olmasını sağlamak olduğunu belirtiyorum. Mutluluk da güvenlikle, sağlıklı bir hayatla, ekonomik imkanların artmasıyla, manevi yükselmeyle elde edilir. Bu alanda hep birlikte işbirliğiyle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Ak Parti Konya Milletvekili Mustafa Baloğlu da “13 Mart 2014’te temeli atılan hastane, bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde bitirildi. Halkımızın gerçek ihtiyaçlarına karşılık verilemezse başarılı olunamaz. Burası, Türkiye’deki 6 Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinden bir tanesi. Son teknolojik imkanlarla donatılmış bir merkez burası. Numune Hastanesinin yapımı bütün hızıyla devam ediyor. Şehir Hastanesinin bütün işlemleri tamamlandı, arsa temini yapıldı, kısa bir süre içinde başlayacak” diye konuştu.

Adem SERİN> Yeni Meram >Konya > Konya’ya Bir Hastane Daha
HABER YORUMLARI