Torku Jelifest

Konya’nın Tarım ve Hayvancılığı, Masaya Yatırıldı

  • Giriş Tarihi: 28.09.2018 14:39
  • Güncelleme Tarihi: 14:39
Konya’nın Tarım ve Hayvancılığı, Masaya Yatırıldı

Konya'nın tarım ve hayvancılığı, Tarım ve Orman Bakanlığı'nda yapılan toplantıda ele alındı.

Konya’nın tarım ve hayvancılığı, Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yapılan toplantıda ele alındı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta ve Konya Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan sorun ve taleplerle ilgili raporu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sundu. Bakan Pakdemirli, sorunların çözümü için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.

Konya’da tarım ve hayvancılık sektöründe yaşanan sorunlar, çiftçilerin ve üretici birliklerinin talepleri Tarım ve Orman Bakanlığı’nda düzenlenen toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Bakan Yardımcısı Mustafa Aksu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu, Konya’daki oda ve üretici birliklerinin başkanları ile bakanlık bürokratları katıldı. Konya havzasındaki su sorunu başta olmak üzere yem, gübre, süt ve et sektörleri ile toplulaştırma ve mera işgallerinde yaşanan sorunlar; tahıl, tohum, süt ve kırmızı et üreticilerinin talepleri toplantıda ele alındı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Usta, toplantının hayırlı olmasını diledi. Konya’nın tarım ve hayvancılıkta yaşadığı sorunların tespiti için toplantı yaptıklarını belirten Leyla Şahin Usta, Konya’yı tarım ve hayvancılıkta daha ileri noktalara taşımak istediklerini söyledi. Usta, “Selçuklu başkenti Konya’mız sanayi, tarım ve hayvancılık sektörlerinde Türkiye’nin önde gelen illerinden bir tanesidir. Tabi ki biz bunu yeterli görmüyoruz. Konya’mızı tarım ve hayvancılıkta zirveye çıkartmak istiyor ve bu yönde çalışmalar yapıyoruz. Bu toplantı da bunun bir örneğidir. Çiftçi kardeşlerimizin, üretici birliklerimizin, odalarımızın yaşadığı sorunları çözüme kavuşturmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

AK Parti Konya İl Başkanlığı Tarım Komisyonu tarafından tarım ve hayvancılıkla ilgili hazırlanan raporu, Bakan Bekir Pakdemirli’ye sunan Milletvekili Halil Etyemez ise Konya’nın tarım ve hayvancığın başkenti, Türkiye’nin özeti olduğunu kaydetti. Konya’nın sorunları çözüldüğü zaman Türkiye’nin tarım ve hayvancılıktaki sorunlarının çözüme kavuşacağını vurgulayan Etyemez, “Tarım ve hayvancılık sürekliliği olan sektörler. Sürekli çalışması, gelişmesi gerekiyor. Konya’mızdaki tarım ve hayvancılığı geliştirmek için buradayız. Üreticilerimizle, karar vericilerle, icracılarla bir araya gelmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Sunulan raporu inceleyen, Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, raporda yer alan sorun ve taleplerin detaylı bir şekilde inceleneceğini ve sorunların çözümü için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi. Her zaman çiftçilerin, üretici birliklerinin yanında olduklarının altını çizen Pakdemirli, “Bakanlık olarak çiftçilerimize yönelik çalışmalarımızı yapıyoruz. İstiklal ve istikbalimiz için biraz sabırlı olmalıyız. Üreticimizi korurken, tüketicilerimizi de düşünerek hareket ediyoruz. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde gübrede yüzde 15 indirime gittik. Buğday ve arpadaki desteği yüzde yüz arttırdık. Çiftçimizin önümüzdeki hasat döneminde hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Buğday ve arpayı dünya fiyatları ne ise aynı fiyattan alacağız. Çiftçimizin herhangi bir endişesi olmasın.” şeklinde konuştu.

Toplantıda, oda ve birlik başkanları da görüş ve önerilerini dile getirdi.> Yeni Meram >Konya > Konya’nın Tarım ve Hayvancılığı, Masaya Yatırıldı
HABER YORUMLARI