Torku Jelifest

Konya’nın kimliğinde hoşgörü var

  • Giriş Tarihi: 15.07.2016 15:47
  • Güncelleme Tarihi: 15:47
Konya’nın kimliğinde hoşgörü var

Yıllardır birlikte kardeşlik içinde yaşayan Türkler ve Suriyeliler arasında çıkarılmaya çalışılan gerginlik ile Türkiye’nin huzurunun bozulması amaçlanıyor. Necmettin Erbakan Üniversitesi uzmanları, vatandaşların bu konuda dikkatli olmasını tavsiye etti.

3 milyondan fazla Suriyelinin, mülteci sıfatıyla hayat hakkı başta olmak üzere temel insan haklarını korumak için Türkiye’ye sığındığını anlatan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder Kutlu, Konya’nın kimliğinde hoşgörü olduğunu hatırlattı. “Hz. Mevlana ve Şems de kilometrelerce uzaktan geldi ve buraya yerleşti” diyen Kutlu, farklı insanların farklı kültürlere renk kattığını vurguladı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayların münferit olduğuna dikkat çeken Kutlu, sağduyu çağrısında bulundu ve insanları galeyana getirecek hareketlerden uzak durulmasını tavsiye etti.

“İyi niyetle bize sığınanlara sahip çıkmamız gerekiyor. Hata yapanlara emniyet ve yargı gerekli işlemleri yapar” diyen Kutlu, masumlara karşı tavır almanın Konya’ya ve Türk insanının misafirperverliğine yakışmayacağını vurguladı. Toplumun büyük bölümünün sağduyulu olduğunu da belirten Kutlu, Suriyeli mazlumlara zarar vermenin hukuki ve insani olmadığına dikkat çekti.

 

Terörden, Alevi-Sünni Çatışmasından Sonuç Alamayanlar Etnik Kargaşa Çıkarmaya Çalışıyor

Suriyelilerin önemli bir bölümünün suça karışmadan Türkiye’de yaşadığını kaydeden Üniversitemiz Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Koyuncu ise “Terör olaylarından, alevi-sünni çatışmasından sonuç alamayanlar yeni bir fay hattı olarak Suriyelilerle – Türkler arasında etnik bir fay hattı inşa etmeye çalışıyorlar ” dedi.

 

TÜRKİYE’DE VE KONYA’DA OLMAKTAN MUTLUYUM

3 yıl önce Suriye’den gelen İlahiyat Fakültesi Öğr. Gör. Mohamad Alrefai de 2 yıldır Arapça hocalığı yaptığını, Türkiye’de ve Konya’da bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi ve “Allahtan Türkiye’yi, Türk insanını ve Türk şehirlerini korumasını, huzur barış içerisinde yaşamalarını temenni ediyorum” diye konuştu. Olaylara kardeşlik hukuku çerçevesinde dostça yaklaşıp sorunların çözülebileceğini ifade eden Alrefai: “Bireysel, münferit olaylardan dolayı genelleme yapmak, bir toplumu yargılamak çok doğru değil. Hem Türklerin hem de Suriyelilerin bunu bilmesi ve sorunları büyütmemesi gerekiyor” dedi.> Yeni Meram >Konya > Konya’nın kimliğinde hoşgörü var
HABER YORUMLARI