YAZARLAR

“Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer”

Geçmişi anımsamak kişioğlunu tazeliyor, direnç ve yaşama sevinci veriyor.

Konya’nın “iki Fakısı” vardı.

Fakih Özlen ve Fakih Özfakih.

Fakı’lar Taşkent İlçemizin iz bırakan demokrat ve aydın fotoğraflarıydı. Bütün Taşkentliler gibi mert, tatlı sert, arı-duru tertemiz, mücadeleci ve akrabaydılar.

Okumuş, aydın insanların harman olduğu yerdir Taşkent! Başarılı ve ünlü çoğu siyasetçi, bilim ve iş adamının nüfusunda “Taşkent” yazılıdır; örneğin, Dış İşleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yargıtay Onursal Başkanı Prof. Dr. Sami Selçuk gibi.

“Övünmek gibi olmasın, Kayseriliyim” vurgusuna koşut bir üretim de benden;

Övünmek gibi olmasın, ama Taşkentli!

Can dostum lirik şair, iş adamı ve yazar Remzi Yılmazer Taşkentliydi. Çok genç yaşama veda etti.

Fakih Özlen, Yüksek Mühendis ve iş adamıydı. Konya Milletvekillerinden Hulki Karagülle’nin damadı, Nilüfer hanımın eşi, amcazadem Dr. Operatör Ali Bülbül’ün Konya Lisesi’nden sınıf arkadaşıydı. Uzun yıllar, CHP İl Başkanlığı görevini yürüttü. Güçlü bir hatipti, korkusuzdu; tek başına muhalefetti. Yolsuzlukların üzerine gider, gözünü budaktan sakınmazdı. Kimilerinin iktidarın eteğine yapıştığı günlerde Fakih ağabeyle gazete çıkardık; doğruların sesi olduk; CHP’den Senatör seçildi; Ankara siyasetinde de ses getirdi. Türk Müziğinin İki ünlü şarkısının güftesi ona aittir;

Bir; huysuz ve tatlı kadın

İki; yüce dağdan esen rüzgâr

Yüreklere mıh gibi oturan iki şarkıyı da Selahattin Pınar besteledi.

***

Fakih Özfakih’in yaşamımda özel ve önemli yeri vardır. Sahibi olduğum günlük Sabah Gazetesi’nin başyazarıydı; davalarda da değişmez vekilimdi. Basın davalarının sıkça muhatabı olurduk; tümünden hiç bir ceza almadan kurtulduk, aklandık.

Fakih Özfakih, Kurucu Meclis üyeliği, Milletvekilliği yaptı, her iki görevinde de önemli hizmetlerde bulundu. Akçalı işlere adı karışmamış, Taşkent’in serin ve gür suları gibi pırıl pırıldı. Avukat, siyasetçi ve yazar Fakih Özfakih de tam bir mücadele insanıydı, hep doğruların yanında yer alırdı.

Fakih Özlen’e , Fakih Özfakih’e derlerdi.

Her ikisini de saygıyla anıyorum.

BİR DAMLA:

Güftesi Fakih Özlen’e ait Türk Müziğinin dillerden düşmeyen iki ünlü şarkısı;

Şarkılar seni söyler; dillerde nağme adın
Aşk gibi, sevda gibi huysuz ve tatlı kadın
En güzel günlerini demek bensiz yaşadın
Aşk gibi, sevda gibi huysuz ve tatlı kadın


Yüce dağdan esen rüzgâr
Sevgiliye selam götür.
Yollarımı kesen rüzgâr
Sevgiliye selam götür.

Yasta işkencede midir?
Zevkte eğlencede midir?
Deme gündür gece midir
Sevgiliye selâm götür.

Araya girse de dağlar
Bizi kara sevda bağlar
Belki gizli gizli ağlar
Sevgiliye selam götür.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA'NIN İKİ FAKI'SI VARDI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.