YAZARLAR

Hayvanat Bahçesi Karatay Belediye Başkanı’nın kucağına bırakıldı.

Hayvanat Bahçeleri olmaması gereken yerlerdir.

Konya Hayvanat Bahçesi ise vahşi hayvanların kesinlikle bulunmamaları gereken bir konumdadır.

Keşke bu bahçeyi Sayın Mehmet Şen tek başına kurmasaydı. Dünyada üçüncü olan Gaziantep Hayvanat Bahçesi örneğinde olduğu gibi Büyükşehir, Meram, Selçuklu, Karatay belediyelerinin katkıları ile vahşi hayvanların uzaktan doğal ortamlarında gezinirken, araçlarla görülebilen, dürbünle izlenebilen büyüklükte yapılsaydı.

Hayvanlar daracık kafeslerde seyir için tutulamaz!

Onlar canlı varlıklardır.

Onlar da duyguları ile üzülürler, sıkılırlar, onların da çiftleşme ihtiyaçları vardır. Bu hakları ellerinden alınamaz! Her şeyden önce günahtır.

Hayvanları vitrindeki cansız mankenler gibi görerek seyire çıkaramayız.

Hiç düşündünüz mü? Konuşabilselerdi kendilerini o daracık yerlere kapatanlara ne derlerdi? Hiç düşündünüz mü?

Aslan! Ormanlar kralı aslan yalnız, yapayalnız! Kral olduğunu unutmuş! Yaşadığının bile farkında değil, büyük bir yalnızlık içinde ölümü bekliyor!

Ayı, ayılığını unutmuş, kış uykusunu bile hatırlamıyor!

Maymunlar; birinin adı ‘Kezban’ kupkuru dallarda, yeşili görmeyen gözlerle, mutsuz mutsuz insanları seyrederek neden buraya kapatıldığını bir türlü anlayamıyor!

Yılan, deve kuşu ve türü tükenen kaplan ve mucize yavruları.

Hayvanat bahçelerinde doğan yavruların yaşatılmaları mucizedir.

Yine de onların daracık kafeslerde tutulmaları doğalarına aykırı.

Belediyelerimiz, bu hayvanat bahçesindeki hayvanlar için ellerini taşın altına koymalılar diye düşünüyorum. Gaziantep Hayvanat Bahçesi’nin de üstünde, dünya ölçülerinde, bu zavallı canlara, yaşadıkları toprakları aratmayacak doğal ortam hazırlamalılar.

Sessiz canlar için daha fazla günaha girmeden, bir an önce hem kendilerinin hem de Konya’nın yüzünü çağdaş dünyaya göstermeliler.

Konya Valiliği’nin, bu bahçe kurulduğundan beri kaç hayvanın öldüğünü, ölüm nedenlerini, otopsi raporlarını, hayvan giriş çıkış kayıtlarını alarak bir inceleme yapıp yapmadığını bilmiyorum.

Dernek olarak biz de olumsuz pek çok olaya şahit olmuştuk.

Bunlardan en önemlisi ise ziyaretçilerin hayvanlara yaptığı işkenceler ve hiç uyarmayan görevliler!

Bir canlıya eziyet edilerek para kazanılıyorsa veya oradan gelecek gelirden vazgeçilemiyorsa inanın o parada pek çok masum canlının ahı olur ve kimseye de o para hayır getirmez.

Birlikten kuvvet doğar.

Haydi sayın başkanlar; Konya sizlerden Türkiye’ye örnek bir hayvanat bahçesi ve örnek bir başıboş hayvan bakımevi bekliyor.

NOT: Geçen haftaki yazımda MEB Şemsettin Sirer yerine, Şemsettin Sakık yazılmıştır, Şemsettin Sirer olarak düzeltir, okuyucularımdan özür dilerim.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYAMIZA YAKIŞMAYAN HAYVANAT BAHÇESİ
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.