YAZARLAR

Bisiklet ulaşımı açısından elverişli bir şehre sahibiz. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Konya’ya 500 kilometreye yakın bisiklet yolları kazandırıldı? Bisiklet sürmeye uygun olan bir şehir için çok güzel bir yatırım…

Son yıllarda bisikletlere ve bisiklet yollarına verilen önem de ortada…

Konya başta olmak üzere Türkiye’nin birçok kentine kilometrelerce bisiklet yolu yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi. Olmaması gereken ise bu yolların park yeri olarak kullanılması…

Kullanamamasına sebep olanlara diyorum ki; Yolda bisikletin resmi var bisiklet yolu olduğu belli siz neden bisiklet yollarına araçları park ediyorsunuz? Sen aracını park yerine koy ki vatandaş ta bisiklet ile ulaşımını rahat sağlasın?

Gerekli şartlar yerine getirilmeli. Bisiklet kullanıcıları artık yollarda kendilerini güvende hissetmiyorlar. Çünkü araçlar tarafından sıkıştırılıyorlar. Adeta bu durumdan zevk alan sürücüler var!

Trafikte araç kullanırken birçok bisiklet ve motosiklet sürücüsünü hatalı buluyoruz? Hata yapmalarına neden olanlar aslında bisiklet sürücüleri ve ya motosiklet sürücüleri değil tam tersine araç sürücüleri!

Adam gelmiş koskocaman park yeri varken bisiklet yolunu gasp etmiş! Ya arkadaş, sen bisiklet yolunu gasp edersen bisikletli vatandaşta mecburen yoldan gider.

O yollar size park yeri olsun diye değil, bisikletliler için yapıldı! Herkes yeter ki bisiklete binsin! Ama ne yazık ki bizim bisiklet yollarımız şuan da gasp edilmiş durumda. Otomobil sürücülerine; ‘o aracını oraya koyarken vicdanın el veriyor mu?’ Diyorum.

Eğer araçlarınızı bisiklet yollarına park etmezseniz kazaların azalacağına, bisiklet sürücülerinin de az hata yapacağına inanıyorum.

Lütfen duyarlı olalım bu konuda, onlar bir can!

Trafik ekiplerinin ve zabıta memurlarının da bu konu hakkında araç sürücülerine cezai işlem uygulamasını istiyorum! Biz saygı, sevgi ve hoşgörüyü barındıran bir şehiriz? Anlayışlı ve saygılı olalım!

Trafik kuralları sadece sizin hayatınızı kurtarmaz. Aynı zamanda sevdiklerinizin ve hatta hiç tanımadığınız insanların hayatını kurtarır.

Bu kadar yoğun trafikte trafik kuralları olmasaydı diye hiç düşündünüz mü? Her araç sahibi kendine göre hareket etseydi, şerit isimli bölümler olmasaydı her sürücü kendi istediği yönde gitseydi sizce neler olurdu?

Ülkemizdeki trafik kazalarının sayısını düşündüğünüzde üzücü bir sonuçla karşılaşmaktayız. Çünkü her gün yaklaşık olarak 600 trafik kazası meydana gelmektedir. Bu 600 trafik kazasında yaklaşık 20 kişi hayatını kaybediyor. Yine yaklaşık 200 kişi de yaralanıyor. Eğer ki trafik kuralları olmasaydı bu sayılar kat kat fazlası olacaktı.

Peki trafik kazalarının sebebi ve sorumlusu kim? Trafik kazalarında en büyük sorumlu insan olarak görülüyor. İnsan faktöründen sonra ise yüzde 5’lik bir oranla araçtan kaynaklanan sebepler trafik kazasına neden oluyor. Son yüzde 1’lik oran da yoldaki bozukluklara aittir.

“Bunca trafik kazasını önlemek mümkün müdür?” diye düşünecek olursak cevabı da kendimiz bulabiliriz aslında.. “Evet mümkündür.” Gerekli kurallar konulursa, ki trafik kuralları konulmuş zaten, ve bu kurallara uyulup uyulmadığı denetim altında tutulup gerektiğinde trafik cezaları ile gerekli önlemler alınırsa bu sayı biraz daha azalacaktır. Aynı zamanda yolların ve trafik işaretlerinin de kontrol edilmesi gerekmektedir.

Peki bunda denetim, önlemden sonra başka bir eksik yok mu? Emin olun var.. “Eğitim..” İnsanların bu konuda yeterli kadar eğitimli olmaları gerekmektedir. Alkollü olarak araç kullanmaya ya da aşırı hız yapmaya ne yazık ki bazen ceza da engel olamamaktadır. Sürücülerin ve yayaların yeterince eğitimli ve bilinçli olmaları trafik kazalarının büyük ölçüde azaltacaktır.

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya’mın insanına duyurulur!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.