Torku Jelifest

Konyalılar Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklarda tarihe tanıklık ediyor

  • Giriş Tarihi: 10.05.2017 11:38
  • Güncelleme Tarihi: 11:38
Konyalılar Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklarda tarihe tanıklık ediyor

Selçuklu Devleti'ne başkentlik eden Konya'dan tur ile Bilecik ve Söğüt'e gidenler Osmanlı Devleti'nin kurulduğu topraklarda tarihe tanıklık ediyor.

 Selçuklu Devleti’ne başkentlik eden Konya’dan tur ile Bilecik ve Söğüt’e gidenler Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklarda tarihe tanıklık ediyor.
Selçuklu Belediyesinin düzenlediği, “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” kültür projesi kapsamında Selçuklu ilçesinde yaşayan öğrenci, emekli ve kadınlar Konya’dan 06.50’de YHT ile Bilecik’e giderek buradaki tarihi mekanları rehber eşliğinde geziyor. Basın mensupları için düzenlenen tura katılan Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve beraberindekileri Bilecik Tren Garında, Bilecik Valisi Süleyman Elban karşıladı. Şeyh Edebali Türbesinin ziyaret edilmesiyle başlayan program, Bilecik’teki müzelerin gezilmesinin ardından Söğüt ilçesinde devam etti. Söğüt Kaymakamı Berkan Sönmezay ve Belediye Başkanı Halil Aydoğdu’nun karşıladığı Konya heyeti, Ertuğrul Gazi Türbesinde dua ederek saygı nöbetinde bulunan askerlerle fotoğraf çektirdi.
Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay yaptığı açıklamada, “Selçuklu Torunları Ecdadla Buluşuyor” projesi kapsamında Çanakkale’ye her gün Konya’dan günü birlik uçakla düzenledikleri en büyük kültür projesinin ardından, “Selçuklu Torunları Osmanlı’nın İzinde” projesinin hayata geçtiğini söyledi.
Selçuklu Devleti’ne başkentlik eden Konya’da yaşayanların önce Çanakkale’de işgal edilmek istenilen vatan topraklarının nasıl kurtarıldığını gördüğünü, Bilecik ve Söğüt’te de atalarımız Osmanlı Devleti’nin temellerinin nasıl atıldığını yerinde gezerek tarihi yeniden yaşama fırsatı bulduğunu ifade eden Başkan Altay, “6 Nisan’da başlayan projemiz 14 Mayıs’ta sona erecek. Konya’dan her gün 40 kişi YHT ile Bilecik’e geliyor, hemşehrilerimiz burada hazırlanmış otobüslerle geziyor. Şeyh Edebali Türbesiyle program başlamış oluyor. Bilecik gezisinin ardından turumuz Söğüt ilçesinde, Ertuğrul Gazi Türbesinin ziyareti ile devam ediyor. Tura katılanlar akşam yine YHT ile Konya’ya dönüyor. 35 günde bin 400 kişi Bilecik’i gezmiş olacak. Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye nasihatı, ‘Ey oğul nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın’ sözünü bu turlarla daha iyi anlatmaya çalışıyoruz” dedi.> Yeni Meram >Konya > Konyalılar Osmanlı Devleti’nin kurulduğu topraklarda tarihe tanıklık ediyor
HABER YORUMLARI