Torku Jelifest

Konyalı kahvehaneciler dertli: “Esnafımız kaderi ile baş başa kaldı”

  • Giriş Tarihi: 27.11.2020 8:28
  • Güncelleme Tarihi: 9:46
Konyalı kahvehaneciler dertli: “Esnafımız kaderi ile baş başa kaldı”

Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Odası Başkanı Mehmet Adil koronavirüs yasaklarının kahvehaneci esnafını zor durumda bıraktığını söyledi.

 

Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Odası Başkanı Mehmet Adil Yeni Meram’a özel açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecinde en çok etkilenen esnaflar arasında yer aldıklarını ifade eden Başkan Adil, ““Konya’da 138 tane kahvehane bulunuyor. 1 Haziran itibari ile kahvehanelerimiz açıldı fakat oyun yasağı olduğu için 2 Haziran’da tekrar kapılarını kapattı. Konya genelinde yaklaşık 320 tane kantin mevcut. Türkiye genelinde de 13 bin 500 civarında kantin var. Pandemi sürecinde esnafımıza kredi desteği sağlandı ancak bunu da kullanabilen ve kullanamayanlar oldu. 9 ayı aşkın süredir bunun haricinde bir destek görülmedi. Kantinlerimiz kısıtlı bir şekilde açılsa da iş yapamadı. Bu süreç zarfında kaderimiz ile baş başa kaldık” dedi.

“KAHVEHANELERİMİZ KONTROLLÜ YERLERDİR, LOKALLERLE KARIŞTIRILMASIN”

Konya’da 138 adet kahvehanenin bulunduğunu ifade eden Konya Kahveciler, Çay Ocakları ve Büfeciler Odası Başkanı Mehmet Adil, sözlerine şu şekilde devam etti; “Konya’da 138 tane kahvehane bulunuyor. 1 Haziran itibari ile kahvehanelerimiz açıldı fakat oyun yasağı olduğu için 2 Haziran’da tekrar kapılarını kapattı. Maalesef bu süreçte korsan dernekler açık kaldı. Konya’da 400’ün üzerinde usulsüz bir şekilde çalıştırılan lokaller mevcut. Vatandaşlarda bu dernek ve lokalleri bizim kahvehanemiz gibi görüyor. Bu şekilde görülmesin çünkü kahvehanelerimiz kontrollü yerlerdir.”

“BU SÜREÇ ZARFINDA KADERİMİZ İLE BAŞ BAŞA KALDIK”

20 Kasım itibari ile kendilerine kayıtlı olan işletmelerin tekrardan kapandığını ifade eden Başkan Adil, “Daha önceden açılmış olan işletmelerimizin tamamı Ayın 20’si itibari ile tekrardan kapandı. Pandemi sürecinde esnafımıza kredi desteği sağlandı ancak bunu da kullanabilen ve kullanamayanlar oldu. 9 ayı aşkın süredir bunun haricinde bir destek görülmedi. Kantinlerimiz kısıtlı bir şekilde açılsa da iş yapamadı. Bu süreç zarfında kaderimiz ile baş başa kaldık. Çalışamadığımız için kullanılmış olan kredilerin ödemelerini de yapamıyoruz. Konya genelinde yaklaşık 320 tane kantin mevcut. Türkiye genelinde de 13 bin 500 civarında kantin var “ diye konuştu.

“İŞLETMECİ ARKADAŞLARIMIZIN YÜZDE 96’SI KİRACI”

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın destekle alakalı yeni bir müjde açıkladığını da belirten Başkan Adil, sözlerine şu şekilde devam etti; “Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın son zamanda destekle alakalı bir açıklaması oldu ancak detayları tam net değil. İnşallah bu destekten faizsiz veya hibe gibi bir imkan çıkar diye umut ediyoruz. Kahvehanelerdeki ve internet kafelerdeki işletmeci arkadaşlarımızın yüzde 96’sı kiracı. Bu arkadaşlarımızın kira giderleri var ancak bir kuruş gelirleri yok. Esnaflarımız şuanda evlerinin mutfak ihtiyaçlarını bile göremeyecek vaziyete geldiler. Başta devletimiz olmak üzere belediyelerimizden de bu esnaflarımız için destek bekliyoruz.” Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > Konyalı kahvehaneciler dertli: “Esnafımız kaderi ile baş başa kaldı”
HABER YORUMLARI