kapat
Ruşeym Torku

Konyalı Bürokratlarla Buluşma Gerçekleşti!

  • Giriş Tarihi: 18.07.2013 9:00
  • Güncelleme Tarihi: 23:18
Konyalı Bürokratlarla Buluşma Gerçekleşti!

Konya’daki odalar tarafından geleneksel hale getirilen Konyalı Bürokratlar ile 8. Geleneksel İftar Buluşması Ankara’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

MÜSİAD Konya Şubesi, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Odası ve Konya Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “Konyalı Bürokratlar ile 8. Geleneksel İftar Buluşması” bu yıl da Ankara’da gerçekleşti. Bir restorandaki iftar programına, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun yanında, çok sayıda Konyalı bürokrat ve bürokrat yardımcısı katıldı. Ayrıca, Konya’dan ise kiralanan hızlı tren ile Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile birlikte, işadamı, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum müdürleri, siyasiler ve gazetecilerden oluşan 270 kişilik bir grup programa katıldı. İftar programında geleneksel Konya pilavı ikram edildi. Düğün pilavından, kaşıklara, sulardan vip garsonlara kadar her şey Konya’dan getirildi. Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve milletvekillerinin hızlı tren ile gelemsine rağmen, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in makam aracı ile gelmesi davetliler tarafından da eleştiri aldı. Program, iftardan sonra selamlama konuşmaları ile başladı. İlk olarak davetlileri selamlayan, MÜSİAD Konya Şube Başkanı Lütfi Şimşek, bürokratlarla daha sıkı ilişki kurmak adına 8 yıldır bu tür programları düzenlediklerini söyledi.

“EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Daha sonra kürsüye gelen Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükçü ise, Konya’nın emin adımlarla 2023 hedeflerine, hızlı adımlarla ilerlediğini belirterek, bu kapsamda birlik ve beraberliğin Konya için çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Kütükçü, “Artık sadece Konya’nın değil, bölgenin kalkınmasına öncülük edecek, ortak akılla beslenen, çalışmalar yürüten bir şehir haline geldik. 2023 ve sonrası, hedeflerimiz için hayati öneme sahip. Çalışmaları halen devam eden Lojistik Köy Projesi, 17 Aralık’ta büyük bir onurla hizmete açacağımız Türkiye’nin ilk Bilim Merkezi ve ihale aşaması tamamlanan Türkiye’nin ilk Bölgesel İnovasyon Merkezi Projesi bunlardan bir kaçıdır. Sağlanan birliktelik kültürünün, Konya’yı geleceğe daha hızlı adımlarla taşıyacağına inanıyor, böylesi bir tablonun ortaya çıkmasında emeği geçen tüm hemşirelerime Konya iş dünyası olarak teşekkür ediyorum” dedi.

BİRLİKTELİĞİN GÖSTERGESİ

Azerbaycan ziyareti dönüşü programa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, “Azerbaycan’dan size gönüller dolusu selamlar var, bu selamları kabul buyurun. “Birlikte Konya’yız” artık hem çok güzel ve anlamlı bir şiar oldu hem de bizim her sene bir araya gelmemize vesile olan güzel bir faaliyetin adı oldu. Ayrıca oda başkanlarımızı tebrik ediyorum. Yeni görevlerinde başarılar diliyorum. “Birlikte Konya’yız” şiarının belki de en güzel misali, oda seçimlerimizin tam kardeşlik, sükûnet, suhulet, birlik ve beraberlik içinde gerçekleşmiş olmasıdır. Onlarla hep gurur duydum. Ayrıca, bir faaliyette biraz önce masamızda planladık. Şöyle bir hesap yaptık; odalarımızın toplam üye sayısını bir araya getirdiğimizde yaklaşık 20 bin oda üyesi yapıyor. Eğer 20 bin üye, her hafta bir fakire iftar verirse, 80 bin aileye iftar vermiş olurlar. Ama mümkünse kendi evlerinde ve fakirleri ağırlayarak yada fakirlerin evine giderek. Bu, tam da Ramazan’ın ruhuna uygun bir kampanya olur. Sayın Valimizden biraz önce rakamları aldık. Bu tür yardıma ihtiyaç duyan yaklaşık 50 bin ailemiz olduğu bilgisi ulaştırıldı. Ramazanlar paylaşma aylarıdır ve Rabbimizin zekat dahil birçok güzel paylaşımı bir lütuf olarak bütün Müslümanlara indirdiği, davet ettiği bir aydır. O bakımdan bu güzel faaliyeti, odalarımız ile birlikte gerçekleştirelim. Bazı akşamlar iftarlara bizler de katılırız” diye konuştu.

Bakan Davutoğlu konuşmasının devamında, Gezi Parkı olayları ile Suriye ve Mısır’da yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Programın sonunda ise, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte, “Birlikte Konya’yız” pozu verildi.

Salih KÖPRÜLÜ


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Konyalı Bürokratlarla Buluşma Gerçekleşti!
HABER YORUMLARI