Torku Jelifest

Konya’dan 99 ülkeye ihraç ediliyor

  • Giriş Tarihi: 19.04.2016 11:50
  • Güncelleme Tarihi: 11:53
Konya’dan 99 ülkeye ihraç ediliyor

Türkiye'nin av tüfeği üretiminde önemli yeri olan Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Üzümlü Mahallesi'nde yivsiz sessiz silah üretimi yapan 80'in üzerinde firma, ABD başta olmak üzere 99 ülkeye ihracat yapıyor.

Av tüfeği üretiminde merkez haline gelen Konya’nın Beyşehir ilçesi, imalat, istihdam, ticaret ve ihracatta önemli konuma yükseldi.

İlçenin Huğlu ve Üzümlü mahallelerinde yaklaşık bir asır önce evlerin altındaki atölyelerde başlayan tüfek yapımı, süreç içerisinde teknolojinin de etkisiyle sektörün gelişmesine imkan sağladı.

Üreticilerin bir araya gelerek kurduğu kooperatiflerle; 12, 16, 20, 28 ve 36 kalibrelik, 51, 55, 66, 68, 71 ve 76 santimetre namlu uzunluğuna sahip “tek kırma”, “çifte”, “süperpoze”, “otomatik” ve “yarı otomatik” modelinde av tüfeği imal ediliyor.

Yılda 30 ila 50 bin arasında tüfek üretiliyor

İlçedeki 3 kooperatif, 137 şirket ve 17 şahıs firmasının üretim gerçekleştirdiği sektörde, yılda 30 ila 50 bin arasında tüfek üretimi gerçekleştiriliyor.

Beyşehir Silah Sanayicileri Derneği Başkanı Nevzat Demirel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Üzümlü ve Huğlu mahallelerinde silah üretiminde 7 bin kişinin istihdam edildiğini kaydetti.

Üretimin yoğunlukla Üzümlü mahallesinde gerçekleştiğine dikkati çeken Demirel, “Türkiye’nin av tüfeği imalatının önemli bir bölümü bu mahallede gerçekleştiriliyor. Mahallede 100’e yakın firma var. Türkiye’deki av sektörü için, 2521 sayılı Kanuna göre üretimi gerçekleştirilen yivsiz-sessiz silahların yüzde 80’i burada imal edilmektedir. İç ve dış piyasaya uygun şekilde silah üretimi gerçekleştiriyoruz. İhracatı yapılan silahların yüzde 80’i de Huğlu ve Üzümlü’de yapılıyor. Yılda 30-50 bin silah ihraç eden Üzümlü, ülkeye 15 milyon dolar döviz girdisi sağlıyor. Sektörde söz sahibiyiz. ABD’nin ardından dünyada ikinci sırada ülkemiz yer alıyor” diye konuştu.

 “Silahların yüzde 70’i ABD’ye gidiyor”

Demirel, yivsiz-sessiz silahların üretiminde ön sırada yer aldıklarını belirterek, “Daha kaliteli silahlar üreterek zirvede kalmayı ümit ediyoruz. Silahların yüzde 70’i ABD’ye gidiyor. Buradan 99 ülkeye ürün gönderiyoruz. Almanya, Fransa, İngiltere, Mısır ve Lübnan başlıca talep gelen ülkeler oluyor. Sezon itibarıyla inişli çıkışı bir grafiğimiz var. Üretimimiz, kapasitenin altında gerçekleşiyor. Yılda 30 ila 50 bin arasında silah üretimi yapılıyor. Bunların üçte birlik bölümü iç piyasaya veriliyor” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Konya’dan 99 ülkeye ihraç ediliyor
HABER YORUMLARI