Torku Jelifest

Konya’da şivlilik ve fener alayı kültürü yaşatılıyor

  • Giriş Tarihi: 6.04.2016 17:41
  • Güncelleme Tarihi: 17:46
Konya’da şivlilik ve fener alayı kültürü yaşatılıyor

İslam alemi 7 Nisan 2016 günü yani yarın Mübarek Regaib Kandili’ni idrak edecek. Konya’da üç ayların girişini müjdeleyen bu mübarek günü, yapılan duaların yanında, kendine has kültürüyle, Şivlilik ve Fener Alayı ile kutlayacak.

Mutlu Akü

İslam aleminin önemli gecelerinden olan Regaib Kandili, tüm İslam alemi tarafından 7 Nisan 2016 günü yani yarın dualarla idrak edilecek. Üç ayların girişini müjdeleyen mübarek Regaib Kandili’nde dualar edilecek. Bunun yanında Konya’nın önemli kültürü haline gelen etkinlikler de gerçekleştirilecek. Fener Alayı ve Şivlilik geleneği ile, özellikle çocuklar üç ayların girişini kutlayacak.

ŞİVLİLİK VE FENER ALAYI

Recep, Şaban, Ramazan İslam alemi için önemli üç aydır.  Bazı kaynaklarda Peygamber Efendimiz’in (S.A.V.) bu üç mübarek ayla ilgili olarak, “Recep Allah’ın, Şaban benim, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” dediği rivayet edilir. Bu mübarek üç ayların başlangıcı, Konya’da önemli bir kültür haline gelen kutlamalarla idrak edilir. Bunlar ‘Fener Alayı’ ve ‘Şivlilik’ geleneğidir. Regaib Kandili öncesindeki gece, Fener Alayı olarak kutlanır. Yani bugün akşam ezanının okunmasıyla, kağıttan yapılmış fenerlerle çocuklar, anne – babalarıyla birlikte dışarı çıkar, sohbetler edilir, oyunlar oynanır. ‘Fener alayı’  gecesi sokakları dolaşan çocuklar, gençler, anneler, babalar; mahalle abilerinin mahallenin bir köşesinde yaktıkları ateşin etrafında toplanır. İsteyenler ateşin üzerinden atlayarak eğlenir. Eğleneler ve oyunlar, gecenin ilerleyen saatlerine kadar sürer. Ertesi gün ise Şivlilik Günü olarak kutlanır. ‘Şivlilik’ kelimesinin kökeni tam olarak bilinmese de en güçlü tahmin, yöresel dilde “şivlilik”in, “kandil” anlamına geldiği yönündedir. Şivlilik Günü çocukların eğlencesidir. Regaib kandilinin sabahında, ellerine poşetlerini alan çocuklar, mahalle mahalle, ev ev dolaşarak kapıyı açanlara “kandiliniz mübarek olsun” sözleriyle birlikte “şivlilik” diye seslenirler. Konya halkı da bu güne önceden hazırlanır ve çocuklara verilmek üzere alışveriş yapılır. Herkes maddi imkanlar dahilinde alınan hediyelerden (Bisküvi, çikolata, gofret, şeker vs.) kapıya gelen yani şivlilik toplayan çocuklara ikram eder. Çocukların bu tatlı telaşları akşama kadar sürer.

konyada-sivlilik-fener-alayi-kulturu-yasatiliyor-2

BİŞİ DAĞITIMI DA GERÇEKLEŞİR

Bunun yanında imkanı olanlar Regaib Kandili gündüzünde yöresel yiyeceklerden olan ve hamurdan yapılan ‘Bişi’ yaparlar. Yapılan Bişiler şivlilik için gelen çocuklara, komşulara, akrabalara dağıtılır.

ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER YAPIALCAK

Üç ayların başlangıcı dolayısı ile Konya’da belediyeler de etkinlikler yapacak. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Fener Alayı ve Şivlilik’te Buluşalım’ Etkinliği düzenlenecek. Bugün (6 Nisan Çarşamba) saat 19.30’da başlayacak olan etkinlik, Kültürpark’ta gerçekleştirilecek. Konya’nın Selçuklu İlçesi’nde de ‘Şivlilik ve Fener Alayı’ etkinliği yapılacak. 8 Nisan Cuma Günü yapılacak olan etkinlik, saat 19:30’da Selçuklu Belediyesi önünde gerçekleşecek. Meram Belediyesi tarafından da Regaib Kandili özel programı yapılacak. Yarın saat 19.30’da Sekine Hatun Camii’nde düzenlenecek programa Selçuk Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Ahmet Poçanoğlu konuşmacı olarak katılacak.> Yeni Meram >Konya > Konya’da şivlilik ve fener alayı kültürü yaşatılıyor
HABER YORUMLARI