Torku Jelifest

Konya’da sinema salonları 1 Nisan’a kadar kapalı kalacak

  • Giriş Tarihi: 25.02.2021 9:26
  • Güncelleme Tarihi: 9:33
Konya’da sinema salonları 1 Nisan’a kadar kapalı kalacak

Koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok işletme gibi sinemalar da kapatılmıştı. Sinemaseverler "Sinemalar ne zaman açılacak?" sorusunun cevabını merak ederken İçişleri Bakanlığı konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde bir genelge yayımladı. Genelgede sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi. Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu da Konya'daki sinema salonlarının 1 Nisan'a kadar kapalı tutulmasına karar verdi.

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde  81 İl Valiliğine “Sinema Salonları” ile ilgili ek genelge gönderdi.

SİNEMALAR NE ZAMAN AÇILACAK?

Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi.

Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının kararları ivedilikle alacağı kaydedildi.

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

KONYA VALİLİĞİ: 1 NİSAN’ A KADAR YASAK

Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu da Konya’daki sinema salonlarının 1 Nisan’a kadar kapalı tutulmasına karar verdi.

Valilik yaptığı açıklamada,

“Gelinen aşamada salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Nisan 2021 tarihine kadar ara verilmesine,
Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına,

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine, karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verdi.> Yeni Meram >Güncel > Konya’da sinema salonları 1 Nisan’a kadar kapalı kalacak
HABER YORUMLARI