Torku Jelifest

Konya’da silah sanayisinin geleceği konuşuldu

  • Giriş Tarihi: 4.04.2016 16:00
  • Güncelleme Tarihi: 16:00
Konya’da silah sanayisinin geleceği konuşuldu

Konya'nın Beyşehir ilçesi Üzümlü Mahallesi'nde, av tüfeği imalatı yapan üreticilere, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) destek ve teşvikleri anlatıldı.

Mutlu Akü

Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, belediye olarak sektör temsilcilerinin bugüne kadar hep yanında olduklarını, bundan sonra da olmaya devam edeceklerini söyledi,

“Beyşehir olarak büyür, gelişirsek turizm ve sanayiyle gelişeceğiz” diyen Özaltun, ilçenin her iki alanda gelişmesi için çalışacaklarını bildirdi.

Sanayi alanında öne çıkan sektörlerden birinin silah sektörü olduğuna vurgu yapan Özaltun, Huğlu gibi Üzümlü’nün de av tüfeği üretiminde dünyaca söz sahibi olduğuna dikkati çekti.

MEVKA tarafından düzenlenen toplantının sektör için oldukça faydalı olacağına inandığını dile getiren Özaltun, şunları kaydetti:

“Bu toplantının ardından Beyşehir, Huğlu ve Üzümlü sanayisini anlatan teferruatlı bir dökümantasyona sahip olacak. Gerek Savunma Sanayi Müsteşarlığı gerekse bakanlık noktasında gittiğimiz yerlerde daha güçlü olarak sektörü ifade edebileceğiz. Çünkü söz uçar ama yazı kalır. Bundan sonraki süreçte inşallah silah sanayicilerimizin önünü açacak desteklemelerin de devreye girmesiyle Beyşehir ve yöremizin kazanımları daha da artacak.”

MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman da sektörün sorunlarını üreticilerden dinlemek istediklerini dile getirdi.

Problemlerin, hazırlanacak raporda yer alması için gayret edeceklerini anlatan Akman, “Üzümlü’ye ilişkin devletten ne tür taleplerde bulunmalıyız? Hezırlanan raporlar raflarda durduğunda pek bir anlam ifade etmiyor. Amacımız, bu raporu son tahlilleri de ekleyerek sizin görüşleriniz çerçevesinde geliştirip revize etmek istiyoruz” diye konuştu.

Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük, Üzümlü ve Huğlu yöresinde üreticinin yerel bir dinamik güce sahip olduğunu ifade etti.

İki mahallenin önünün nasıl açılabileceği sorusuna yanıt bulabilmek için bir araya geldiklerine işaret eden Başıbüyük, “Devletimiz, hükümetimiz halkın ayağına giderek, yerel yapısı ve imkanlarını değerlendirerek ülkemizi kalkındırmak istiyor. MEVKA da bu kalkınma aygıtlarından bir tanesi. Bir ekip olarak sizlerle birlikteler” dedi.

Toplantıya, Beyşehir Silah Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BEYSİSAD) Başkanı Nevzat Demirel, Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Mutlu Korkmaz, Beyşehir Ticaret Odası Başkanı Salih Gül, Üzümlü Esnaf Odası Başkanı Durmuş Ali Özyörük, Üzümlü Muhtarı Salih Özparlak ve sektör temsilcileri katıldı.> Yeni Meram >Konya > Konya’da silah sanayisinin geleceği konuşuldu
HABER YORUMLARI