Torku Jelifest

Konya’da Selçuklu yemekleri yarıştı

  • Giriş Tarihi: 17.04.2015 22:09
  • Güncelleme Tarihi: 22:09
Konya’da Selçuklu yemekleri yarıştı

Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) tarafından "Anadolu, Selçuklu ve Konya Mutfağı" yemek yarışması yapıldı.

Mutlu Akü

Konya Büyükşehir Belediyesi desteği ve Torku’nun sponsorluğunda, NEÜ Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi bahçesinde düzenlenen yarışmaya 105 yarışmacı, yemekleriyle katıldı.

Akademisyenler, yemek kitabı yazarları ve alanında öne çıkmış isimlerin oluşturduğu jüri,  “ana yemek”, “salata ve çorbalar”, “unutulan Konya mutfağı” ile “hamur işi ve tatlılar” kategorilerindeki yemekleri değerlendirdi.

NEÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, gazetecilere yaptığı açıklamada, yarışmanın Anadolu’nun tarihi köklerinden gelen mutfak kültürünün, gelecek kuşaklara aktarılması anlamında önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.

Yapılanın sadece bir yemek yarışması olarak görülmemesi gerektiğine dikkati çeken Şeker, şöyle devam etti:

“Bu yarışmanın, özellikle ülkemizde son yıllarda yaşanan fast food çılgınlığına karşı, Anadolu mutfağının zenginliğini gençlere aktarmak ve bunu daha da zenginleştirmek adına gerekli olduğunu düşünüyoruz. Eskiden annelerimizin hazırladığı o güzel yemeklerin tadını bugün yarışmacıların hazırladıkları yemeklerde gördük. Batıda kaybolan ev yemekleri, yapımı zor olan yemekler, ülkemizde hala yapılabilmekte ve sunulmakta. Bu bizim zenginliğimizdir.”

“Geleceğe not düşüyoruz”

Şeker, Konya’nın Anadolu Selçuklu’dan miras aldığı mutfak kültürünü hala yaşattığını vurgulayarak, “Bu yemeklerin burada yarıştığını görmek bizi mutlu ediyor. Mutfak adına geleceğe not düşmüş oluyoruz. Gençlerin hazır yemekten kurtulup, ev yemekleri yapabilecek şekilde bilgi ve görgülerini arttırması adına da bu yarışmalar önemli” diye konuştu.

NEÜ Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raif Parlakkaya ise “unutulan Konya mutfağı” kategorisini ilk defa yarışmaya ekleyerek, unutulan yemekleri tekrar mutfağa kazındırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Yarışmada birincilikleri Hatice Doğaner “Et Kabağı”, Halime Keser “Tutmaç”, Zeliha Çelik “Kamıştan Çekme” ve Tülay Mert “Tirit” yemekleriyle kazandı.> Yeni Meram >Konya > Konya’da Selçuklu yemekleri yarıştı
HABER YORUMLARI