YAZARLAR

KONYA’DA ŞEHİR MOBİLYASI -Tayyar Çimen-Yeni Meram Gazetesi

Ülkemizde pek yaygın olmayan bir tabirle yazıma başlıyorum. “Şehir Mobilyası.” Günlük hayatımızda, sosyal hayatımızda önemli yeri olan bu konu, belediyecilik hizmetlerinin de vazgeçilmez bir bölümüdür. Ana konu insan olduğuna göre, her şeyin insan için olduğu noktasından hareket edersek, insanlarımızın % 70’inin yaşadığı şehir ortamlarının, insanların rahatlıklarını sağlayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Bu cümleden olarak, hemen ifade edelim ki, şehirlerimizde, şehir mobilyası donanımları hep ihmal edilmektedir.
Konuyu örnek vererek anlatalım. Halkımızın çok rağbet ettiği AVM mekanlarını göz önüne getirin. Saatlerce dolaşan, yaşlısı genci insanlar, oturup 5 dakika soluklanacakları bir bank bulmakta zorlanıyorlar. Çok az miktardaki oturma yerleri adeta kapışılıyor. Öte yanda, ticari mekanların (kafe, restoran vs) oturma yerleri gereğinden fazla pahalı. Yüksek kiraları sanki buralardan çıkaracaklar. Gelelim parklarımıza, uzun caddelerimize. İnsanlarımız buralarda da yeterli ve rahat oturup dinlenme bankları, dinlenme ve soluklanma yerleri bulamıyorlar. Yapılan yerlerde bakım ve işletme eksiklikleri yüzünden kullanılamıyor veya tahribata uğruyor. Bu dinlenme, soluklanma yerlerinin yeterli miktarda şehir mobilyalarıyla donatılması gerekir. Banklar, kamelyalar, üzerleri ahşapla kaplı grup oturma yerleri, korunaklı durakların içindeki oturma yerleri vs hepsi şehir mobilyalarıdır. Yeri gelmişken hemen söyleyeyim, Norveç (Oslo) otobüs duraklarında, belki daha ekonomik olur diyerek, oturma yeri yerine, yere dikilmiş, yaklaşık bir metrelik bir boru ucuna kaynatılmış 15×20 cm büyüklüğünde levhalarla, yaslanma, dayanma yerleri yapılmış.
Şehir mobilyaları konusunda, Konya çok ciddi ilerlemeler kaydetmiş. Örnekler verecek olursak, şehir merkezinde Nalçacı Caddesi yakınında yapılmış Nene Hatun Parkı çok olumlu bir örnek. 1 km uzunluğunda yürüyüş yolu, çimen alanları, hareketli suyla dolu havuzları ve bakımlı fıskıyeleriyle, en önemlisi yeterli bankları ve kamelyalarıyla, sakinlerine huzurlu bir dinlenme mekanı sunuyor. Öyle ki, 16 kişinin rahat oturabileceği modern kamelyalarda, ahşap malzeme kullanılmış, ortada masasıyla bu mekanlar yeşillerin ortasında insanlara gruplar halinde oturma imkanı sunuyor. Bir hafta sonu gezintisinde, Konyalı hemşehri ailelerin buralarda, kalabalık olarak, evlerinden getirdikleri nevaleleri büyük bir huzur ve neşe içinde yediklerini zevkle seyrettim. Bakımlı fıskıyelerin meydana getirdiği su sesleri arasında, oturduğunuz bir bankta, gelip geçen Konyalıların burada zevkle yürüdüklerini görebiliyorsunuz. Çocuklar için de güzel tesisler kuran Konya Belediyesi bu parkta, “bakım ve işletme konusunda da” örnek bir icraat sergiliyor.
Güzel Konyamız’ın hoyrat araç trafiği yanında, sokak levhalama eksikliği vs gibi olumsuz yanlarına karşı güzel şehir mobilyaları insana gerçekten zevk veriyor. Bilhassa Ankara Yolu girişi şehir mobilyaları, kilometreler boyunca Konyalılar’ın kullanımına sunulmuş ve Mevlana’nın vecizeleriyle süslenmiş. Bu konuda da Konya Büyükşehir Belediyesi’ni kutlamak isterim. Saygılarımla.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA’DA ŞEHİR MOBİLYASI
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.