Torku Jelifest

Konya’da sanat rüzgârı esecek

  • Giriş Tarihi: 18.04.2015 8:00
  • Güncelleme Tarihi: 17:03
Konya’da sanat rüzgârı esecek

Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali, 20 Nisan’da başlıyor. 30 Nisan’a kadar sürecek festival, Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Kanlı Nigar’ oyunuyla perdelerini açacak

Konya 8’inci “Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali” bu yıl 20-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Ev sahipliğini Konya Devlet Tiyatrosu’nun yaptığı festival, Bursa Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Kanlı Nigar’ oyunuyla perdelerini açacak. Dünya üzerinde Türkçe tiyatro yapan ülkeleri, hoşgörü şehri Konya ile buluşturan Devlet Tiyatroları, gerçekleştireceği festivalle, Konya’nın bir marka şehir olma yolundaki ilerleyişine katkı sağlamayı amaçlıyor. Ankara, Bursa, Sivas ve Konya Devlet Tiyatrolarını bir araya getirecek etkinlik için KKTC, Kazakistan, Dağıstan, Başkurdistan, Azerbaycan, Kosova, Hakasya, Türkmenistan tiyatroları da Konya’ya gelecek. Devlet Tiyatrolarından altı oyunun sahneleneceği festivalde dokuzu yabancı olmak üzere toplam 15 farklı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak. Festivalin açılışı sırasında Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğinde ilan edilen’2015 Haldun Taner Yılı’ kapsamında, ünlü tiyatro ve öykü yazarı Haldun Taner adına gerçekleştirilecek olan ‘Uluslararası Tiyatro Eseri Yarışması’nın tanıtımı yapılacak. Çağdaş Türk tiyatrosuna yeni yapıtlar kazandırmak, ulusal tiyatromuzda genç ve farklı bakış açılarına yer vermek ve tiyatro oyunu yazmaya özendirmenin amaçlandığı yarışmaya, Türk dünyasının dört bir yanından herkes başvurabilecek.

İLK OYUN 20 NİSAN’DA

Konya Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’nin programı şöyle: 20 Nisan Pazartesi günü Bursa Devlet Tiyatrosu “Kanlı Nigar” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde, 21 Nisan Salı günü Sivas Devlet Tiyatrosu “Kanlı Düğün” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde, 22 Nisan Çarşamba günü Konya Devlet Tiyatrosu “Pinokyo” adlı çocuk oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde ve K.K.T.C Devlet Tiyatrosu “Ağır Roman” adlı oyunu Sabancı Üniversitesi Dilek Sabancı Sahnesi’nde, 23 Nisan Perşembe günü Başkurdistan Salavat Devlet Başkurt Dram Tiyatrosu “Dedekorkut’un Son Şarkısı” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde ve Konya Devlet Tiyatrosu “Pinokyo” adlı çocuk oyunu Sabancı Üniversitesi Dilek Sabancı Sahnesi’nde, 24 Nisan Cuma günü Kosova Prizen Kültür Evi Nafiz Gürcüali Türk Tiyatrosu “Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım”  adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde ve Dağıstan (RF) Nogay Devlet Tiyatrosu “Ay Tutulma Gecesi” adlı oyunu Sabancı Üniversitesi Dilek Sabancı Sahnesi’nde, 25 Nisan Cumartesi günü Kazakistan M.auezov Adındaki Kazak Akademik Dram Tiyatrosu “Sultan Baybars” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde ve Ankara Devlet Tiyatrosu “Neşe’ Dert’ Aşk” adlı oyunu Sabancı Üniversitesi Dilek Sabancı Sahnesi’nde, 26 Nisan Pazar günü Azerbaycan Şeki Devlet Tiyatrosu “Cimri” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde, 27 Nisan Pazartesi günü HakasyaCitigenKhakusSky Dram ve Müzik Tiyatrosu “Beyreke Efsanesi” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde ve Türkmenistan Aşkabat Tiyatrosu “Habil ile Kabil” adlı oyunu Sabancı Üniversitesi Dilek Sabancı Sahnesi’nde, 28 Nisan Salı günü Konya Devlet Tiyatrosu “Tarla Kuşuydu Juliet” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde, 29 Nisan Çarşamba günü K.K.T.C. Çatalköy Belediye Tiyatrosu “Lütfen Kızımla Evlenir misiniz?” adlı oyunu Konya Devlet Tiyatrosu Sahnesi’nde, 30 Nisan Perşembe günü Ankara Devlet Tiyatrosu “Shakespeare Zorda” adlı oyunu Sabancı Üniversitesi Dilek Sabancı Sahnesi’nde seyirciyle buluşturacak.

“SANATÇI ALIMI MAALESEF KISITLI”

Bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan festivalin, uzun yıllar sürmesini temenni ettiklerini belirten Konya Devlet Tiyatrosu Müdürü ve Sanat Yönetmeni Alpay Aksum, festivalin büyük bir şölen olacağını, Konya’da bu kadar büyük çaplı bir organizasyonun olmadığını söyledi. Çok kısıtlı bir kadroyla çalıştıklarını, 81 ilde ve birçok ilçede tiyatro perdesi açtıklarını ifade eden Aksum, 14 sanatçının olduğunu ve zor şartlar altında mücadele ettiklerini vurguladı. Konya’ya tiyatroların, gösterilerin yapılacağı, sadece sanatın kokacağı bir kültür merkezinin kazandırılması için mücadele edeceklerini anlatan Aksum, “Konya, büyükşehirse alternatif kültür merkezi yapılacak” dedi. Festivalin, pazartesi günü saat 10.00’da başlayacağını, valiliğe kadar yürüneceğini ve sonrasında misafirlere tiyatro pilavı ikram edileceğini söyledi. Festivale bütün Konya’yı davet eden Aksum, “sanatçı alımı maalesef şu anda Türkiye’de kısıtlı. Sanatçı ve teknik ekip olarak çok kısıtlıyız.  1997 yılında Konya Devlet Tiyatrosu, 23 kişilik ekiple başladı. 1997 yılında başlamış olduğumuz o kadroya keşke geri dönebilsek. Yetkililerin, en kısa zamanda bu durumu dikkate almasını ve bizi kadro anlamında desteklemelerini bekliyoruz. Sözleşmeli sanatçılar var. Onlar da dilediği zaman gidebiliyor” diye konuştu.

SANATÇILAR KONYA’DA BULUŞACAK

Konya Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı ve Festival Komite Başkanı Ferdi Dalkılıç da “festivali düzenlemekteki amacımız, Türkçe tiyatro yapan ülkeleri huzur şehri Konya’da bir araya getirmek, burada onlarla birlikte tek nefes olabilmek. Farklılaşmış ancak özünde Türkçe olan lehçeleri, belli bir ortamda toplamak. 9’u yabancı, 6’sı yerli olmak üzere 15 oyunla bu yıl perdelerimizi açacağız. Bütün halkımızı festivale bekliyoruz. Var olan kadromuzla elimizden gelenin daha fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Festivale katılan gruplar, eksikliklerini Konya Devlet Tiyatrosunun teknik ekibi tamamlıyor” şeklinde konuştu. Konya Devlet Tiyatrosu Müdür Yardımcısı Hakan Özdemir da “önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da konuklara teknik anlamda her türlü desteği veriyoruz. Festival için ekim ayından itibaren çalışan gruplarımız var onlara teşekkür ediyorum” dedi. Adem SERİN

 > Yeni Meram >Konya > Konya’da sanat rüzgârı esecek
HABER YORUMLARI