Torku Jelifest

Konya’da öldürülen Büyükşen çifti mehir cinayetine mi kurban gitti?

  • Giriş Tarihi: 15.04.2019 13:59
  • Güncelleme Tarihi: 13:59
Konya’da öldürülen Büyükşen çifti mehir cinayetine mi kurban gitti?

Konya'nın Karatay ilçesine bağlı İsmil Mahallesi'ndeki evlerinde kar maskeli bir saldırgan tarafından pompalı tüfekle öldürülen Necla (54) ve Metin Büyükşen (55) çiftinin katil zanlısını bulmak isteyen yakınları Müge Anlı'ya başvurdu. ATV ekranlarında yayınlanan Müge Anlı ile Tatlı Sert programında kızlarının önünde canice öldürülen ve her detayı kan donduran Metin Büyükşen ile eşi Necla Büyükşen cinayetinin asıl sebebi mehir kavgası mı?

Olayın ardından tam 7 ay geçti ancak sonuç alınamadı. Müge Anlı’nın programına katılan aile ise vahşi cinayeti işleyen katilin bulunmasını istiyor. Programa katılan aile cinayete kurban giden çiftin oğulları Uğur, gelinleri Büşra ve dünürlerden şüpheleniyor. İddialara göre gelinlerine mehir olarak bundan 10 yıl önce 10 dönüm tarla 120 gram altın 500 metrekare arazi veriliyor. Gelinleri geçtiğimiz birkaç yıl içinde kayınpederi Metin Büyükşen’den arsaya ev yaptırmasını istiyor. Ancak kayınpeder Metin Büyükşen ev yaptıracak durumu olmadığını söyleyerek, 25 bin TL para ve 20 bin lira değerindeki arabasını teklif ediyor ancak gelinleri kabul etmiyor.

BÜYÜKŞEN ÇİFTİNİN KATİLİ KİM?

Programa katılan aile çiftin yaklaşık 1 yıldır dünürleri ile aralarında mehir kavgası olduğunu ve onlardan şüphelendiğini söyledi. Bir gün öncede Necla Büyükşen’in çok düşünceli olduğu anlatıldı.Cuma günü canlı yayına telefonla bağlanan gelin Betül Büyükşen ise bütün iddiaları reddetti.

Cuma günü programa katılan amca Büyükşen, jandarmada yapılan swap testinde anne babasıyla birlikte yaşayan oğulları Ümit, gelinleri Betül ve olay sırasında evde bulunan kızları Büşra’nın elinde barut izine rastlandığını söylemiş yayına bağlanan gelin Betül Büyükşen de swap raporunda ellerinde barut izine rastlandığını doğrularken, bunun daha sonrasında olay yerini temizlemelerinden kaynaklandığını ifade etmişti.

Programda bulunan Adli Tıp Uzmanı Şevki Sözen, iddia edildiği gibi yerine yayılan barut izinin temizleme yoluyla kişilerin üzerine geçmeyeceğini söyledi.

Vahşi cinayetin yaşandığı evde olay günü yaşananları anlatan iddiaların odağındaki oğul Uğur Büyükşen’in konuşmalarını izleyen Müge Anlı ise çiftin kızları Büşra’nın oradan kaçışını inandırıcı bulmadı. Anlı, Bütün bunlar saçma sapan. Hiçbir akıl dizilimine uygun değil. Böyle olmaz.” dedi.

Büşra Büyükşen, ifadelerinde kar maskeli bir saldırgandan bahsetmiş ve daha önce onu hiç görmediğini söylemişti. Müge Anlı bununla ilgili de çalışma arkadaşlarıyla birlikte Büşra’nın söz ettiği kar maskeleriyle deneme yaptıklarını ve herkesin birbirini, gözünden, boyundan-posundan tanıdığını dile getirdi. Tanınmayan birinin cinayeti işlemek için nedeni olmayacağı üzerinde duran deneyimli gazeteci, “Büşra’nın söylediğine göre, hiç tanımadığı biri olacak, hiçbir sebep yokken ben benim bugün cinayet işleyesim geldi deyip gelecek cinayeti işleyecek, Büşra’yı sağ bırakacak, evden de hiçbir şey çalmayacak. Hırsızlık yok, taciz tecavüz yok, yabancı biri gelip niye cinayet işlesin, neden Büşra’yı sağ bıraksın” diyerek Büşra’nın doğru söylediğine inanmadığını söyledi.

Programın diğer katılımcıları da çiftin kızlarının ifadesinin gerçeği yansıtmadığı konusunda hemfikir olurken talihsiz çiftin oğulları ve gelinleriyle yaşadığı mehir tartışması dışında hiç kimseyle hiçbir problemi olmadığı dile getirildi. Çiftin kızları da anne ve babasının mehir meselesi yüzünden birkaç yıldır ağabeyi ve yengesiyle tartışmaları olduğunu doğruladı

“MEHİR KARI-KOCA ARASINDA OLUR”

Mehir kavramının imam nikahı kıyılırken gündeme geldiğini, bir dayatma biçiminde değil hediye olarak algılanması gerektiğini söyleyen Anlı, “Bunun adı mehir değil, siz senet deyin, başka bir şey deyin, ama bu mehir değil” diyerek itirazını dile getirdi. Konuyu Profesör Dr. Nihat Hatipoğlu ile de konuştuğunu söyleyen Anlı, senette kayınperderin imzasının olmasının Hatipoğlu’nu da şaşırttığını dile getirirken “O da mehir karı ile koca arasında olur diyor” dedi.

Cuma günü yayına bağlanarak kayınpederi ve kayınvalidesi ile aralarında hiçbir sorun olmadığını, mehir kavgası yaşamadıklarını söyleyen gelin de stüdyodaydı. Müge Anlı gelin Betül Büyükşen’e dönerek, ‘Gerçekten sen bir şey istemedin mi?’ diye sordu. “Hiçbir zaman hiç bir şey istemedim” diye yanıt veren gelinin bu sözleri üzerine Anlı “Kulaklarımla dinledim, sen bu adamla telefon görüşmende bunları söylemedin mi?” diye tepki gösterdi. Gelinin “Ha o zaman, en son konuşmada söyledim” sözlerine üzerine çileden çıkan Müge Anlı, “Kaç yaşındasın sen, çalışsana. Siz  imkanı olmadığını bildiğiniz halde niye zora sokmaya çalıştınız bu adamı, ne yapsaydı” diye çıkıştı.

Metin Büyükşen’in oğlu ve gelininin ev istediğini karşılayamadığı için cami cemaatine de üzüntüsünü dile getirdiğini anlatan Anlı, Büyükşen çifti için çok üzüldüğünü anlatırken ” Keşke beyefendiyi yaşarken görseydim, sal iplerini gitsinler” deseydim şeklinde konuştu.

Talihsiz adamın, öldürülmeden bir hafta önce geliniyle yaptığı telefon görüşmesinde 25 bin TL para ve 20 bin TL değerindeki arabasını oğlu ve gelinine vererek helalleşme teklifinde bulunduğu, bu teklifin gelin tarafından reddedildiği ortaya çıktı.

Cinayete kurban giden çiftin iddiaların odağındaki oğlu Uğur Büyükşen de stüdyodaydı. Babasının uzlaşma çabalarını reddetmesini “Ben mehrimi istedim” sözleriyle açıklayan oğula Müge Anlı “Sen misin gelin, sen neyin mehrini istiyorsun” diyerek tepki gösterdi. “Biz burada gelini yiyoruz ama bu mesele mehir meselesi değil, sen babandan bir ev istiyorsun ve bunu da mehir üzerinden istiyorsun” sözleri üzerine Uğur Büyükşen, babasından mehir olarak verdiği  arsanın üzerine ev yaptırmasını istediğini doğruladı.

Necla- Metin Büyükşen’in cinayeti ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Kaynak: Yenimeram.com.tr

 > Yeni Meram >Genel > Konya’da öldürülen Büyükşen çifti mehir cinayetine mi kurban gitti?
HABER YORUMLARI