Torku Jelifest

Konya’da meslek liseleri yüz koruyucu siper maskelerin seri üretimine başladı

  • Giriş Tarihi: 2.04.2020 13:26
  • Güncelleme Tarihi: 13:36
Konya’da meslek liseleri yüz koruyucu siper maskelerin seri üretimine başladı

Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan, Konya’nın en çok tercih edilen meslek lisesi Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ile birlikte Koronavirüs salgınına karşı kullanılacak olan yüz koruyucu siper maskesinin üretimini gerçekleştirdi.

Sağlık çalışanlarının ihtiyaç duyduğu yüz koruyucu maskelerin üretimi için harekete geçen Konya OSB’deki Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Konya Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi ile birlikte gerçekleştirdiği 2 haftalık Ar-Ge çalışmasının ardından bin adet koruyucu siper maskesini, sağlık çalışanlarının kullanımına sundu.

Maske üretimi ile ilgili bilgi veren Mehmet Tuza Pakpen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Tayyip Sarı, yüz koruyucu siper maskesinin 0.75 mikron kalınlığında, kırılmaz ve çizilmez malzemeden üretildiğini söyledi. İki okulda toplam 10 öğretmen ve 20 öğrenci ile maske üretimine başladıklarını belirten Sarı, “Koronavirüsle mücadelede kapsamında devletimiz önemli çalışmalar yürütüyor. Biz de bu konuda sağlık çalışanlarımıza destek olabilmek adına harekete geçtik. Okulumuzun ve Konya Mesleki Teknik ve Anadolu Lisemizin iki haftalık Ar-Ge çalışmasının ardından yüz koruyucu maskelerinin kalıplarını çıkararak, ‘KONPAK-Yüz Koruyucu Siper Maskesi’nin seri üretimini gerçekleştirdik. 0.75 mikron kalınlığında, kırılmaz ve çizilmez, yüzde 90 şeffaf geçirgenlik görüş alanı bulunan ve kullanımı kolay, yumuşak plastikten yapılmış olan maskemizde sağlığa zararsız başlık kullandık” dedi.

İlk etapta bin adet koruyucu maskeyi sağlık çalışanlarının kullanması için teslim ettiklerini aktaran Sarı, Türkiye’nin birçok yerinden siparişler geldiğini, bu kapsamda günlük 5 bin adet yüz koruyucu maskenin üretimini gerçekleştirmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.> Yeni Meram >Eğitim > Konya’da meslek liseleri yüz koruyucu siper maskelerin seri üretimine başladı
HABER YORUMLARI