Torku Jelifest

Konya’da kurbanlık fiyatları belli oldu! Küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları ne kadar?

  • Giriş Tarihi: 24.06.2020 16:48
  • Güncelleme Tarihi: 16:59
Konya’da kurbanlık fiyatları belli oldu! Küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları ne kadar?

Kurban bayramı için geri sayım başlarken Konya’da kurbanlık fiyatları da belli oldu. Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, bu yılki kurban fiyatlarını açıkladı. Başkan Karabulut, hem üreticilerin hem de tüketicilerin durumlarını göze alınarak fiyatları belirlediklerini söyledi

Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Kurban fiyatları ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi. Başkan Karabulut, “Yem fiyatlarına son iki ay içinde ortalama yüzde 20 zam gelmiştir. Süt üretimi ve hayvan yetiştiriciliğinde elde ettiği kazancı yem zamlarına gitmiştir. Bu kapsamda üretici ve yetiştiricilerimizin hayatlarını idame ettirmelerine imkân sağlayacak tedbirler acilen uygulanmalıdır. Gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak fiyatları belirledik. 2 yaşını doldurmuş Kurbanlık Vasfı Taşıyan Kurbanlık Erkek dana canlı kg fiyatı 25 TL, 2 yaşını doldurmuş Kurbanlık Vasfı Taşıyan Kurbanlık Düve canlı kg fiyatı 23-24 TL, 2 yaş ve üzeri Kurbanlık vasfı taşıyan Reforma olmuş İnek canlı kg fiyatı 21 TL’dir” dedi.

“NORMALLEŞMEK TÜM KESİMLERİN ORTAK DİLEĞİDİR”

Salgın sürecinden hayvancılık sektörünün de olumsuz etkilendiğini dile getiren Başkan Karabulut, “Bugünkü toplantımızın ana konusu üreticinin durumu, üretici ve tüketiciyi ilgilendiren kurban fiyatları hakkında bilgi vermektir. Ülkemiz dünya genelinde hayatı olumsuz etkileyen Covid-19 salgını ile tüm gücüyle mücadele ediyor. Bu kapsamda hükümet tarafından alınan tedbirler, vatandaşımızın duyarlılığı ile bu dönemi geçirip normalleşmek tüm kesimlerin ortak dileğidir. Salgın sürecinin başlaması ile ekonomik dengelerde değişim olduğu her sektörü olumsuz etkilediği bu dönemde, hayvancılık sektöründe yem fiyatlarının aniden artış göstermesi yetiştiricileri zor durumda bırakmıştır.”

“YEM FİYATLARINA SON İKİ AY İÇİNDE ORTALAMA YÜZDE 20 ZAM GELMİŞTİR”

Yem fiyatlarına son iki ay içerisinde yüzde 20 zam geldiğini belirten Başkan Karabulut, üretici ve yetiştiriciler için imkan sağlayacak tedbirlerin acil alınması gerektiğini de dikkat çekerek sözlerine şu şekilde devam etti; “Tüm sektörler arasında en meşakkatli iş olan hayvancılıkta et ve süt geliri ile geçimini sağlayan yetiştiricilerin elde ettiği kazanç yem zamları ile minimize olmuş hatta sıfırlanmıştır. Bu şartlarda üretimini devam ettirmek sürekli zarar ederek çalışmak sektörden çıkışlara ve işsizliğe sebep oluşturacaktır. Ayrıca Covid-19 salgının ortaya çıkardığı bir gerçek her ülkenin gıda da kendi kendine yeterliliğinin önemidir. Ülkeler bundan sonra tarım ve hayvancılık politikalarını bu gerçeğe göre planlayacaklardır. Gıda sektörü en stratejik sektör olma özelliğini her kesime, hissettirmiştir. Yem fiyatlarına son iki ay içinde ortalama yüzde 20 zam gelmiştir. Süt üretimi ve hayvan yetiştiriciliğinde elde ettiği kazancı yem zamlarına gitmiştir. Bu kapsamda üretici ve yetiştiricilerimizin hayatlarını idame ettirmelerine imkân sağlayacak tedbirler acilen uygulanmalıdır.”

“ÜRETİCİNİN NEFES ALMASI İÇİN KURBANLIK DANALARININ ELİNDE ÇIKARMASI GEREKMEKTEDİR”

Hem üreticinin hem de tüketicinin durumları göz önüne alınarak kurban fiyatlarını belirlediklerini söyleyen Başkan Karabulut, “Yaklaşan Kurban Bayramı vesilesi ile üreticilerimiz hayvanlarını satıp bir nebze nefes alması için kurbanlık danalarının elinde çıkarması gerekmektedir. Kurban fiyatı konusuna gelince gerek girdi fiyatlarındaki artışlar gerekse dövizdeki kur artışları, Üretici ahırına kurbanlık dana alırken ham madde alışlarının yüksek olması nedeni ile haliyle fiyatlara yansımakta olup, Konya Kırmızı Et Üreticileri Birliği olarak gerek üretici gerekse tüketicinin durumu göz önüne alınarak aşağıdaki fiyatlar belirlenmiştir. 2 yaşını doldurmuş Kurbanlık Vasfı Taşıyan Kurbanlık Erkek dana canlı kg fiyatı 25 TL, 2 yaşını doldurmuş Kurbanlık Vasfı Taşıyan Kurbanlık Düve canlı kg fiyatı 23-24 TL, 2 yaş ve üzeri Kurbanlık vasfı taşıyan Reforma olmuş İnek canlı kg fiyatı 21 TL’dir. 2020 yılı kurban bayramının ilimize ülkemize bütün İslam Alemine hayırlara vesile olması dileği ile hepinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederiz” dedi.
Hüseyin MENEKŞE> Yeni Meram >Ekonomi > Konya’da kurbanlık fiyatları belli oldu! Küçükbaş ve büyükbaş kurban fiyatları ne kadar?
HABER YORUMLARI