Torku Jelifest

Konya’da küp içerisinden kemik parçaları çıktı

  • Giriş Tarihi: 10.03.2015 15:32
  • Güncelleme Tarihi: 15:32
Konya’da küp içerisinden kemik parçaları çıktı

Konya’nın Kulu ilçesinde, okula ait alanda fosseptik çukuru için açılan çukurda küp içerisinde bir insana ait olduğu belirtilen kemik parçaları çıktı.

İlçenin Kozanlı mahallesindeki Kozanlı 75. Yıl Birol Polat Ortaokulu ve Ahmet Yesevi İmam Hatip Ortaokulu bahçesinde yeni fosseptik çukuru için belediye iş makineleri tarafından kazı çalışmaları yapıldı. Çalışmalar sırasında kazılan alanda küp parçasını gören okul öğrencilerinden Tahsin Pınar, küpü çekerek topraktan çıkarttı. Pınar, içinde eski kemik parçaları ve saç tokası bulunan parçaları Okul Müdürü Hamit Uğuz’a verdi. Okul Müdürü Uğuz, Kulu İlçe Jandarma Bölük Komutanlığını arayarak durumu haber verdi. Jandarma tarafından Konya Müzeler Müdürlüğü aranarak bilgi verilmesi üzerine Kozanlı mahallesine gelen Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli ve Arkeolog Sevgi Gürdal kazı alanında incelemelerde bulundu.
Okulun öğretmenler odasında emniyete alınan küp ve kemik parçalarında inceleme yapan Müzeler Müdürü Yusuf Benli, küp ve kemiklerin 400 veya 500 yılları Roma dönemine ait küçük bir mezar olduğunu ve Sit alanı içinde olmadığını belirtti. Parçaların rastgele o tarihlerde gömülmüş bir mezara ait olduğunu tahmin ettiklerini söyleyen Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, ilerleyen haftalarda her ihtimale karşı bir yetkili gözetiminde kazı çalışmalarının devam edebileceğini ifade etti.
Yetkililer, kazıda çıkan küp kırıkları, kemikler ve bir kadın saç toka parçasını bir poşete koyarak incelemek üzere Konya’ya götürdü.> Yeni Meram >Genel > Konya’da küp içerisinden kemik parçaları çıktı
HABER YORUMLARI