Torku Jelifest

Konya’da kadavradan karaciğer nakli ile hayata tutundu

  • Giriş Tarihi: 16.06.2016 16:23
  • Güncelleme Tarihi: 17:07
Konya’da kadavradan karaciğer nakli ile hayata tutundu

Konya'da 10 yaşındaki Rabia Ağırkaya'nın kadavradan yapılan karaciğer nakli sonrası yoğun bakımda gözlerini açar açmaz "Çok şükür ben kurtuldum, inşallah diğer çocuklar da kurtulur" demesi, doktorunu ve çevresindekileri duygulandırdı.

Mutlu Akü

Rabia Ağırkaya’ya 6 aylıkken siroz teşhisi konuldu. İlaç tedavisine rağmen karaciğer yetmezliğinin önüne geçilemeyen Ağırkaya için 8 yaşındayken nakil başvurusu yapıldı.

Sağlık kontrolü için geldiği Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde, nakil için uygun karaciğer bulunduğunu öğrenen Ağırkaya’ya, 2 hafta önce kadavradan başarılı bir nakil yapıldı.

Hastanede yeni yaşına giren Ağırkaya’nın yoğun bakımda gözlerini açar açmaz diğer hasta çocukların da iyileşmesini dilemesi, çevresindekileri duygulandırdı.

 “Herkes yaşasın, mutlu olsun”

Ağırkaya,  yaptığı açıklamada, rahatsızlığı nedeniyle hayatının ev ile hastane arasında geçtiğini söyledi.

Çoğu zaman evden çıkamadığını anlatan Ağırkaya, sürekli hastalandığını, yüksek ateşi olduğunu, midesinin bulandığını ifade etti.

Ağrılarının bazen dayanılmaz derecede olduğunu aktaran Ağırkaya, şöyle devam etti:

“Ağrım olduğunda ağlıyordum. Ağlarken, ‘Beni çabuk iyileştirsin’ diye Allah’a dua ediyordum. Dileğim kabul oldu. Beni iyileştirdiği için Allah’a çok teşekkür ediyorum. Ameliyattan sonra hemen arkadaşlarım aklıma geldi. Onlar için çok üzülüyorum. İyileştiğim için şükrettim. Ben iyileştim, ya diğer hasta çocuklar ne olacak? Benim gibi çok hasta var. Allah’ım herkese şifa versin. Herkes yaşasın, mutlu olsun. Diğer çocukların da şifa bulması için dua ediyorum. Acı çekmesinler.”

 “Ben kurtuldum, başkası da kurtulsun”

Hastanenin Çocuk Gastroenteroloji Uzmanı Doktor Aylin Yücel, Rabia’nın 6 aylıkken kaşıntı şikayetiyle kendilerine başvurduğunu, tahlillerde karaciğer hastalığının ortaya çıktığını dile getirdi.

Sonrasında rahatsızlık ilerleyince naklin kaçınılmaz hale geldiğine işaret eden Yücel, şunları kaydetti:

“Başarılı şekilde nakil gerçekleşti. Rabia hayata çok bağlı bir çocuk. İçten, sevecen, düşünen çocuklarımız var. ‘Ben kurtuldum, başkası da kurtulsun’ düşüncesi hakim. Rabia, tek karaciğer hastasının kendisi olmadığının farkında. Dua ediyor olması çok güzel. Nakil olduktan sonra Rabia’nın bize ilk söylediği şey, ‘Çok şükür ben kurtuldum, inşallah diğer çocuklar da kurtulur’ oldu. Rabia çok bilinçli bir çocuk.”

Yücel, Rabia gibi rahatsızlığı olan diğer çocukların da sımsıkı hayata sarılması için kadavradan nakillerin artması gerektiğine dikkati çekti.> Yeni Meram >Konya > Konya’da kadavradan karaciğer nakli ile hayata tutundu
HABER YORUMLARI