Torku Jelifest

Konya’da İlk Akraba Dışı Organ Nakli Yapıldı

  • Giriş Tarihi: 15.09.2015 10:56
  • Güncelleme Tarihi: 10:56
Konya’da İlk Akraba Dışı Organ Nakli Yapıldı

Konya’da ilk olma özelliğini taşıyan akraba dışı organ nakliyle 1 yıldır böbrek hastası olan kişi sağlığına kavuştu.

Mutlu Akü

Konya’da 46 yaşındaki Nur Mehmet Türel’e 1 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. Yaklaşık 2 haftada bir diyalize girmeye başlayan Türel, tanıdığı olan Ercan Önürme’nin (25), uyması halinde böbreğini kendisine vermek istediğini öğrendi. Alıcı ve verici üzerinde yapılan tetkikler sonrasında dokuların uyuştuğu tespit edildi. Akraba dışı nakil olacağı için İl Sağlık Müdürlüğü’nde oluşturulan heyet tarafından yapılan araştırma sonunda Sağlık Bakanlığı’ndan nakil için izin alındı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, Prof. Dr. Şakir Tavlı, Prof. Dr. Ahmet Tekin ve Doç. Dr. Tevfik Küçükkartallar’dan oluşan bir ekip, başarılı bir ameliyat gerçekleştirerek gençten aldıkları böbreği hastaya nakletti.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN ALINAN İZİNLE NAKİL GERÇEKLEŞTİ
Operasyon hakkında bilgi veren Prof. Dr. Mehmet Erikoğlu, bir organ vericisinden kapalı yöntemle aldıkları böbreği hastaya naklettiklerini belirterek, “Hastamızın durumu şu anda gayet iyi. Bundan sonra daha rahat ve konforlu bir hayat sürebilecek. Hastamız yaklaşık 1 yıldır böbrek yetmezliği çeken ve 10-15 günde bir diyalize giren bir hastaydı. Bölgemizde ilk olma özelliğini taşıyan bir ameliyat gerçekleştirdik. Akraba dışı bir nakil oldu. Akraba dışı nakiller, Sağlık Bakanlığı’ndan ciddi şekilde denetim altında yapılan nakillerdir. Bu nedenle bu nakillerde İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan bir etik komisyonca alıcı ve verici arasında herhangi maddi bir bağ olup olmadığı tespit edilirse buna onay veriliyor. Bu şekilde nakli gerçekleştirdik. Ameliyatı kapalı yöntemle yaptığımız için vericinin konforu daha rahat oluyor. Hastayı birkaç gün içerisinde taburcu edebiliyoruz” dedi.
Bir yıldır çektiği böbrek yetmezliği sonrasında gerçekleştirilen ameliyatla sağlığına kavuşan Nur Mehmet Türel de, “Derdi bilen sıhhati afiyeti de biliyor. 1 sene içerisinde biz çok dert gördük. Şifa bulduktan sonra inşallah Allah memnuniyetle karşılamayı nasip etsin bize. Arkadaşımız Ercan en büyük fedakarlığı yaptı. Allahü Teala ona da sıhhat, afiyet nasip etsin. Allah buradaki tüm hastalara da şifa nasip etsin” diye konuştu.> Yeni Meram >Konya > Konya’da İlk Akraba Dışı Organ Nakli Yapıldı
HABER YORUMLARI