Torku Jelifest

“Konya’da hava kirliği artıyor”

  • Giriş Tarihi: 14.01.2021 8:47
  • Güncelleme Tarihi: 8:49
“Konya’da hava kirliği artıyor”

Konya’da hava kirliliği hissedilir derecede etkisini göstermeye devam ediyor. Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Konya Şube Başkanı Aziz Hakan Altun, “Maalesef havaların çok iyi ve mevsim ortalamasının üzerinde bir sıcaklıkta gitmesine, kaloriferlerin de çok az yanmasına rağmen, yine de hava kirliliğinin ciddi olarak tehdidi altındayız” dedi

HER yıl olduğu gibi bu yılda Konya’da hava kirliliği hissedilir derecede etkisini göstermeye devam ediyor. İlimizin coğrafik konumu itibarıyla geniş arazi yapısına sahip olmasına rağmen hava akımlarına açık bir yer olmadığından dolayı kirlilik etkeni üstün rol oynuyor.

Uzmanlar bir insan yaklaşık olarak açlığa 60 gün, susuzluğa 6 gün dayanırken havasızlığa 6 dakika bile dayanamadığının altını çiziyor. Yeni Meram’a konuşan Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Konya Şube Başkanı Aziz Hakan Altun, “Maalesef havaların çok iyi ve mevsim ortalamasının üzerinde bir sıcaklıkta gitmesine, kaloriferlerin de çok az yanmasına rağmen, yine de hava kirliliğinin ciddi olarak tehdidi altındayız. Bunun için vatandaşa ve yetkililere önemli görevler düşmektir. Tabi ki vatandaşın kendi kendine bazı şeyleri yapmayabileceği de unutulmamalı ve gerekli denetimler yapılmalıdır” dedi.

“HER YIL HAVA KİRLİLİĞİNDEN 3 MİLYON İNSAN ÖLMEKTEDİR”

Geçtiğimiz yıllara nazaran bu yıl da Konya’da hava kirliliğinin hissedilir derecede olduğunu söyleyen Başkan Altun, “Konya geçmiş yıllarda da olduğu gibi, bu sene de yoğun hava kirliliğini hisseder hale gelmiştir. Maalesef havaların çok iyi ve mevsim ortalamasının üzerinde bir sıcaklıkta gitmesine, kaloriferlerin de çok az yanmasına rağmen, yine de hava kirliliğinin ciddi olarak tehdidi altındayız. İnsanoğlunun yaşamını sürdürebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. İnsanoğlu oksijeni solunum yoluyla havadan alır. 70 kilogram ağırlığındaki yetişkin bir insan günde ortalama 20 metreküp hava solumaktadır. Çocuklar ise ağırlığı başına yetişkinlere göre yüzde 50 daha fazla hava solumaktadırlar. Çocukların solunum sistemleri gelişmekte olduğundan dolayı, vücutları çevresel şartlara karşı çok daha hassastır. Bir insan yaklaşık olarak açlığa 60 gün, susuzluğa 6 gün dayanırken havasızlığa 6 dakika bile dayanamamaktadır. Dolayısıyla temiz hava insan sağlığı için oldukça önemlidir. Dünyada her yıl hava kirliliğinden 3 milyon insan ölmektedir. Bu değer dünyadaki toplam ölümün (ortalama 55 milyon) yüzde 5 ’ini oluşturmaktadır” diye konuştu.

“KALİTELİ VE YÜKSEK KALİTELİ KÖMÜRLERİN KULLANIMI SAĞLANMALI”

Hava kirliliğinin önlenmesi için alınması gereken önlemler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Altun sözlerine şu şekilde devam etti: “Bunun için vatandaşa ve yetkililere görevler düşmektir. Tabi ki vatandaşın kendi kendine bazı şeyleri yapmayabileceği de unutulmamalı ve gerekli denetimler yapılmalıdır. Bu alınacak önlemleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür: Egzozundan siyah duman atan, istiap haddinin üstünde yolcu ve yük taşıyan ve yağ yakan motorlu taşıtlar trafikte denetlenmeli, kurallara uymayanlar için cezai müeyyide uygulanmalı ve gerektiği hallerde trafikten men edilmeli. Benzinli ve dizel motorlu araçlarda egzoz gazlarının kontrolü için şok denetimler yapılarak araçların sürekli bakımları sağlanmalı. Özellikleri belirlenen kaliteli ve yüksek kaliteli kömürlerin kullanımı sağlanmalı. Isınma amaçlı sadece izin verilen kömürler temin edilmeli, kaçak kömür kullanılmasının önüne geçilmeli, kömür üreticisi ve satıcısı bilinmeli, denetlemeler etkin yapılmalıdır. İthal ve yerli kömür torbaları üzerinde yer alacak bilgiler Yönetmeliğin belirlediği asgari bilgileri taşımalı. Tüketiciler yönetmelik ve genelgelerde belirtilen özelliklerdeki yakıtları kullanmalıdır. Mahalli Çevre kurullarınca karara bağlanan yakıt programları çerçevesinde kullanılacak kömürlerin daha verimli yakılması için soba ve kalorifer kazanlarında TSE standartlarına uygunluk aranmalı ve gerekli denetimler yapılmalı. Kalorifer kazanlarının tekniğine uygun yakılması ve kazan bakımı işlerinde çalışacaklar için Yetkili Kalorifer Ateşçisi Kursları düzenlenmeli. Bu kapsamda kalorifer ateşçisi ve bina yöneticileri eğitilmeli ve denetlenmeli. Kalorifer tesisatlarının iyi izole edilerek ısı kayıplarının önlenmesi, tüm ısıtma tesisatının bakımı ve temizliğinin gereği gibi yapılması, kazan dairelerinin yeterince havalandırılması ve işletme talimatlarına uygun olarak işletilmesi, bacaların periyodik temizliğinin yapılıp yapılmadığı düzenli denetlenmeli.”

“SOBA KULLANIMI HER YIL AZALIYOR”

Doğalgazın gelmesi ile birlikte her yıl soba kullanımının düştüğünü belirten Başkan Altun, “Ülkemiz genelinde olduğu gibi, Konya’mızda da konutların ısıtılmasında kömürlü sobaların yeri oldukça fazladır. Özellikle Kırsal kesim ve doğalgazın olmadığı yerlerde Isınma ihtiyacının ucuza karşılanabilmesi sebebiyle genellikle kömür sobası tercih edilmektedir. Gaz dağıtım firmalarının her yıl yatırım yapması ve vatandaşlarımızın giderek bilinçlenmesiyle soba kullanımı her yıl bir önceki yıla göre azalmaktadır” dedi. Hüseyin MENEKŞE


ETİKETLER

> Yeni Meram >Güncel > “Konya’da hava kirliği artıyor”
HABER YORUMLARI