Torku Jelifest

Konya’da ekmek kararı! İftardan 2 saat önce…

  • Giriş Tarihi: 25.04.2020 22:30
  • Güncelleme Tarihi: 14:43
Konya’da ekmek kararı! İftardan 2 saat önce…

Konya Bakkallar Odası Başkanı Feridun Göner'in, Valilik kararı ile Konya'da akşam 18: 00' dan itibaren ekmek üretim ve satışının bir gün boyunca durdurulacağı yönündeki açıklamasına düzeltme geldi. Konya Valiliği ekmek satışı ile ilgili bir yasağın söz konusu olmadığını ifade ederken, oluşan yoğunluk nedeniyle fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımının (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacağını duyurdu.

Konya Valiliği, saat 18:00’dan itibaren ekmek üreten ve satan fırıncıların faaliyetlerini 1 gün süreyle sonlandıracağı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Valilik makamınca yapılan açıklamada,

“İçişleri Bakanlığımızın 22.04.2020 tarihli ve 7108 sayılı Genelgeleri kapsamında Konya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan 28 sayılı Kararın 5. maddesinde Ramazan pidesi ve ekmek satışı ile ilgili olarak; “Ramazan süresince iftar saati ve hemen öncesinde oluşabilecek pide kuyrukları ve yoğunluğun oluşturacağı bulaş riskinin önlenmesi amacıyla fırınlardaki pide ve ekmek üretimi ile özel sipariş alımı (yumurtalı, susamlı, katkılı vb. pide) iftardan 2 saat önce sonlandırılacaktır. İftar saatlerinden sonra fırınlarda üretim, satış ve diğer hazırlık işlemleri devam edecektir.” hükmüne yer verilmiş ve bu metin Resmi Sitemizde yayınlanmıştır.
Bu itibarla Ramazan Ayı süresince iftar vaktinden sadece 2 saat öncesinden üretime ara verilecek olup, ekmek ve pide satışlarının durdurulması söz konusu değildir.
Değerli vatandaşlarımızın bu gibi durumlarda Valiliğimizin resmi web sitesi (http:www.konya.gov.tr) ve (https://twitter.com/TCKonyaValiligi) hesaplarından yapılacak duyurulara itibar etmesi, mesnetsiz paylaşım ve haberlerin ciddiye alınmaması, bu tür haber ve paylaşımlarda bulunanlar hakkında gerekli yasal işlemlerin derhal başlatılacağının bilinmesi hususu;
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

Konula ilgili açıklama yapan Konya Bakkallar Odası Başkanı Feridun Göner, ‘Değerli müşterilerimiz,Valiliğin bugün yeni almış olduğu karar gereği yarın 26 Nisan pazar günü ekmek üreten, satan fırıncılar saat 18.00 de faaliyetlerini sonlandıracak,hiçbir faaliyet göstermeyeceklerdir. Ekmek ve hiçbir emtia satışı da kesinlikle yapılmayacak. Cezai işlemlere maruz kalmamamız için alınan karara lütfen uyalım, fırıncılarımız zor durumda kalmasın herkesin bilgisine. Vatandaşlarımızın ekmek alma bahanesiyle sokağa çıkması ve sıcak pide almak için fırınlarda sosyal mesafeye riayet etmemeleri sonucu valilik makamı bu kararı almaya sebep oldu” şeklinde açıklama yapmıştı

Hüseyin MENEKŞE> Yeni Meram >Konya > Konya’da ekmek kararı! İftardan 2 saat önce…
HABER YORUMLARI