Torku Jelifest

Konya’da “Duman” fırtınası

  • Giriş Tarihi: 23.11.2014 22:40
  • Güncelleme Tarihi: 0:34
Konya’da “Duman” fırtınası

Türk Rock müziğinin efsane grubu Duman, Konya’da sevenleriyle buluştu. Rock fırtınası estiren grup, hayranlarının ilgisinden memnundu.

RİXOS Hotel’de sahne alan Duman grubu hayranlarını coşturdu. Yeni albümünden ve eski albümlerinden şarkılar seslendiren grup, yoğun ilgi karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. “Konya’yı çok ihmal ettik, buralara daha sık gelmek lazım” diyen grubun solisti ve gitaristi Kaan Tangöze, şarkılarına eşlik eden seyircilerden oluşan dev koroya teşekkürlerini iletti.

konyada-duman-firtinasi-5

Yoğun bir katılımın sağlandığı konserde renkli anlar yaşandı. Grubun eski albüm şarkılarında daha çok eğlenen seyirci, eğlencenin dozunu gittikçe arttırdı.

Grup üyeleri Kaan Tangöze, Batuhan Mutlugil, Ari Barokas ve Cengiz Baysal 3 saatlik sahne performanslarıyla hayranlarından tam not aldı. Duman Grubu, konserin sorunda uzun süre alkışlandı.

DUMAN GRUBU NASIL KURULDU?

Doksanlı yılların başında müzik hayatına atılan vokal Kaan Tangöze, öğrenim görmek amacıyla Seattle’a gitti. Orada müzik hayatına devam eden Tangöze, Türkiye’de çıkarmak istediği albüm için parçalar hazırladı. Kendisi, Ari Barokas ve Yakup Trana’dan oluşan Türkiye’deki grubu Mad Madame ile Seattle ve Los Angeles’ta yayınlanan toplama albümlerde yer aldı. Türkiye’ye döndüğünde Blue Blues Band’de çalan Batuhan Mutlugil’i Mad Madame grubuna dahil etti ve 1999’da Duman kurulmuş oldu. Ancak Yakup Trana bu gruba dahil olmadı.

konyada-duman-firtinasi-4

Vokal ve gitarda Kaan Tangöze, gitar ve geri vokalde Batuhan Mutlugil, bas gitar ve geri vokalde Ari Barokas, bateride başta Alen Konakoğlu’dan, sonra Cengiz Baysal’dan oluşan Duman, ilk albümünü çıkartmak için yola koyuldu; ancak grubun henüz bir ismi yoktu. Bunun üzerine grubun ismi “Halimiz Duman” isimli şarkıdan esinlenilerek Duman oldu.

Duman, 1999’da çıkan ilk albümü Eski Köprünün Altında ile müzik piyasasına giriş yaptı. Albümün “Köprüaltı”, “Hayatı Yaşa” ve “Bebek” parçalarına klip çekildi. “Bebek” parçasına klip çekilmeden önce Duman, yaptığı bir röportajda “Halimiz Duman” parçasını akustik olarak çaldı ve bu, klip olarak düzenlendi; ancak klip yayınlanmadı.

Grup ikinci albümü Belki Alışman Lazım ile büyük bir çıkış yaptı. “Her Şeyi Yak” yorumuyla beğeni toplayan grup, “Oje”, “Bu Akşam”, “Belki Alışman Lazım” ve “Her Şeyi Yak” parçalarına klip çekti.

Kaan Tangöze ve Batuhan Mutlugil 2006 yılında vatani görevlerini yerine getirmek için askere gittiler. Askerlik öncesi NR1 Müzik ile tüm bağlar koparılmıştı. Askerlikleri bittikten sonra, yeni menajeri Şermin Ekinci ile anlaşıp hızla konserlerini vermeye ve seyircileri tekrardan coşturmaya başladılar.

konyada-duman-firtinasi-1

Başta davulcu sorunları yaşayan grupta sonradan taşlar yerine oturdu. İlk albümde gruba Alen Konakoğlu eşlik etti fakat 2. ve 3. albüm kayıtlarında grup Cengiz Baysal’la çalıştı. Alen Konakoğlu ise 2007 yılına kadar sahne performanslarında grupla birlikte olmaya devam etti. 2007 yılından itibarense Alen Konakoğlu gruptan ayrılarak Nil Karaibrahimgil’in davulculuğuna geçti ve Cengiz Baysal Duman grubunun hâlihazırda çalışmakta olduğu tek baterist konumuna geldi.

GRUBUN ALBÜMLERİ

Eski Köprünün Altında (1999)

Senden Daha Güzel

Belki Alışman Lazım (2002)

Konser (2003)

Bu Akşam (2004)

Seni Kendime Sakladım (2005)

En Güzel Günüm Gecem 1999-2006 (2007)

Rock’n Coke Konseri (2 Eylül 2006) (2008)

Duman I (2009)

Duman II (2009)

Canlı (2011)

Darmaduman (2013)

Merve AKIN


ETİKETLER

> Yeni Meram >Magazin > Konya’da “Duman” fırtınası
HABER YORUMLARI