Torku Jelifest

Konya’da dolu ekili alanlara zarar verdi

  • Giriş Tarihi: 11.06.2019 9:14
  • Güncelleme Tarihi: 9:20
Konya’da dolu ekili alanlara zarar verdi

Dün Konya'da etkili olan dolu yağışı birçok ilçede ekili alanlara zarar verdi

Konya’da akşam saatlerinde şiddetini artıran sağanak ve dolu hayatı olumsuz etkiledi.

Kent merkezinde etkisini gösteren kuvvetli yağış, bir süre dolu şeklinde devam etti. Kısa süreli dolu ve yaklaşık 1 saat süren sağanak nedeniyle caddelerde su birikintileri oluştu.

Yağıştan dolayı araçlar ilerlemekte zorluk yaşadı. Kısa sürede şiddetini artıran dolu ve sağanağa yakalanan bazı vatandaşlar da sığınacak mekan aradı.

Sürücüler, kısa süreli doludan araçlarını kapalı alanlarda koruma altına almaya çalıştı.

Öte yandan, Meteoroloji 8. Bölge Müdürlüğü Bölge Tahmin ve Uyarı Merkezi’nden yapılan duyuruda, yetkililerin ve vatandaşların, sağanak nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar, yerel dolu ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

Kentte yağmur şiddetini azaltsa da aralıklarla devam ediyor.

Ahırlı’da dolu tarım arazilerine zarar verdi

Konya’nın Ahırlı ilçesinde etkili olan sağanak ve dolu tarım arazilerine zarar verdi. Alınan bilgiye göre, ilçede öğle saatlerinde başlayan sağanak yağış bir süre sonra yerini doluya bıraktı. Yaklaşık bir saat etkili olan dolu, tarım arazilerine zarar verdi.
Erdoğan Mahallesinden Nuri Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Yaklaşık bir saat mahallemizde şiddetli dolu yağışı etkili oldu. Dolu yağışı sebebiyle sebze ve meyve tarlalarında büyük hasarımız var.” dedi.

Seydişehir’de dolu yağışı
Konya’nın Seydişehir ilçesinde etkili olan sağanak ve dolu tarım arazilerine zarar verdi.

Alınan bilgiye göre, Ortakören Mahallesi’nde ikindi saatlerinde başlayan sağanak yağış bir süre sonra yerini doluya bıraktı.

Yaklaşık yarım saat etkili olan dolu, tarım arazilerine zarar verdi.

Mahalle halkından Baki Karataş, gazetecilere yaptığı açıklamada, aniden başlayan dolunun kendilerini tedirgin ettiğini söyledi.

Ceviz büyüklüğündeki dolu tanelerinin iş yerlerinin önündeki tenteleri delip geçtiğini ifade eden Karataş, şunları kaydetti:

“İlk kez bu büyüklükte bir dolu yağışına şahit olduk. Ağaç dalları, meyveler yerle bir oldu. Ürünlerimiz tekrar toprağa gömüldü. Emeklerimiz heba oldu. korkumuzdan evlerden çıkamadık. Yetkililerin en kısa zamanda gelip hasar tespit çalışması yapmasını talep ediyoruz.”

Kulu’daki dolu yağışı ekili alanlara zarar verdi
Kulu’da ilçe merkezinin kuzeyinde etkili olan dolu, ekili alanlarda zarara neden oldu.

Alınan bilgilere göre Karacadağ çevresinde bulunan Yaraşlı, Seyitahmetli, Karacadere, Dipdede, Soğukkuyu mahallelerinde sağanak yağışın ardından etkili olan yoğun dolu yağışı sonrası ekili alanlar zarar gördü.

Öte yandan, belediyeden yapılan duyuruda, vatandaşların, sağanak nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, kuvvetli rüzgar ve dolu gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İlçe genelinde yağmur aralıklarla devam ederken, İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri dolu vuran ekili alanların tespiti için çalışma başlattı.> Yeni Meram >Konya > Konya’da dolu ekili alanlara zarar verdi
HABER YORUMLARI