Torku Jelifest

Konya’da dolandırıcılara 4 taksitli ceza

  • Giriş Tarihi: 29.02.2016 11:32
  • Güncelleme Tarihi: 11:50
Konya’da dolandırıcılara 4 taksitli ceza

Konya'da iki kişinin toplam 33 bin lirasını alan, son olarak tuzaklarına düşürmek istedikleri diş hekimi İbrahim Aladağ'ın dikkati sayesinde yakalanan telefon dolandırıcılarına verilen para cezasının 4 eşit taksitle ödenmesine hükmedildi.

Kendisini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, telefonla ulaştıkları ev hanımı Saliha C. (39) ve emekli polis Cemil S’nin (65) kimlik bilgileri, telefon numarası ve banka hesaplarının terör örgütü tarafından ele geçirildiğini belirterek 33 bin lirasını aldı.

Aynı gün aradıkları diş hekimi İbrahim Aladağ’ın (42), telefonda oyaladığı İsmail A. (21), A.Y. (15) ve İmam A. (24), istedikleri paraları almak için geldikleri adreste yakalandı.

 Dolandırıcılara 4 eşit taksitle ödeme

Konya 9. Asliye Ceza Mahkemesinde dolandırıcılık suçundan yargılanan sanıklardan İsmail A. ile İmam A. 2 yıl 9 ay, A.Y. ise 7 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca İsmail A. ile İmam A’ya 3 bin 300 lira, A.Y’ye verilen 780 lira cezanın günün ekonomik şartları değerlendirilerek 4 eşit taksitle ödemesine hükmedildi. Dosyasının Yargıtay’da olduğu öğrenildi.

Telefon dolandırıcılarına karşı çevresindekilere ve hastalarına uyarılarda bulunan Aladağ,  yaptığı açıklamada, olaydan bir ay önce kendisini arayan dolandırıcılara “hadi başka kapıya kardeşim” diyerek telefonu kapattığını söyledi.

Yaptığı hareketten dolayı pişmanlık duyduğunu ifade eden Aladağ, “Telefonu kapatarak, ‘Ben dolandırılmayacağım kardeşim, sen başka birini dolandır’ demiş gibi oldum. O gün bir daha ararlarsa başkalarının dolandırılmasını önleyerek, şüphelileri yakalatmaya karar verdim” dedi.

Kısa süre sonra telefon dolandırıcıları tarafından yeniden arandığını hatırlatan Aladağ, hesabının bulunmadığı bir bankada 2 milyon 170 bin lirasının olduğunu söyleyince, şüphelilerin paranın 320 bin lirasını istediğini aktardı.

Dolandırıcıları oyalarken hastalarına bakmaya devam etti

Dolandırıcıların telefonunu sürekli açık tutması konusunda uyarılarda bulunduğunu belirten Aladağ, şunları kaydetti:

“Tüm bunlar olurken ben hastalarıma bakmaya devam ettim. Onları oyalarken diğer telefondan da polisi haberdar ettim. Dolandırıcılar hattayken bir ara telefonumu diğer odaya götürüp bıraktım. İnandırıcı olması için bankaya gidiyor gibi bile yaptım. Dışarıya çıkıp gürültülü ortamlarda bulundum. Yüklü miktarda para çekmek istediğim için banka görevlilerinin ancak akşama doğru bana yardımcı olacaklarını söyledim. Mesai bitmeden parayı çekmemi istediler. Bazen çalışanlara, ‘lavaboda’, ‘namaz kılıyor’ dedirttim ama ben hastalarıma bakmaya devam ettim.”

Aladağ, dolandırıcılar ses olmadığı için bankada olmadığından şüphelendiğinde, “Ben ağır müşteriyim. Müdür, herkesin içinde mi bana parayı verecek. Şu an müdürün odasındayım” dediğini dile getirdi.

 “Operasyonu bitiriyorum”

İstedikleri yere bıraktığı parayı almaya gelen kişilerin hazırda bekleyen polislerce kıskıvrak yakalandığını anlatan Aladağ, şöyle devam etti:

“Telefondaki kişiye, ‘operasyonu bitiriyorum’ deyince hemen, ‘Ne operasyonu’ diye sordu. ‘İnsanları neden dolandırıyorsunuz, dalga geçiyorsunuz. Sahtekarsınız. Adamlarını yakalattım. Şimdi sıra sende. Bu operasyon gazete ve televizyonlarda duyulacak. İnsanlar bilinçlenecek. Artık kandıracağın insanları bulamayacaksın’ deyince telefonu kapattı. 5 saat boyunca dolandırıcıları oyaladım. Bu sefer onları ben oyuna getirdim. Amacım yaptıklarının cezasız kalmadığını göstermekti. Telefonda bu insanlara bağırıp çağırmak onlara ödüldür. Çünkü sizi dolandıramayacaklarını anladıklarında başka kişiye odaklanıyorlar. Birisi kendisini polis, savcı, jandarma olarak tanıtıp sonunda da ‘para getir’ diyorsa, hikaye ne olursa olsun asla inanmayın.”> Yeni Meram >Konya > Konya’da dolandırıcılara 4 taksitli ceza
HABER YORUMLARI