Torku Jelifest

Konya’da dağcılar 2 bin 587 metre rakımlı dağa tırmandı

  • Giriş Tarihi: 10.07.2017 12:05
  • Güncelleme Tarihi: 12:07
Konya’da dağcılar 2 bin 587 metre rakımlı dağa tırmandı

Konya'nın Ahırlı ilçesinde bir grup dağcı ve fotoğrafçı 2 bin 587 metre rakımlı Yıldız Dağı'na tırmandı.

Konya’nın Ahırlı ilçesinde bir grup dağcı ve fotoğrafçı 2 bin 587 metre rakımlı Yıldız Dağı’na tırmandı.

Toros Dağları’nda Konya-Antalya sınırında yüzlerce yaylanın bulunduğu Sülek Yaylaları bölgesinin zirvesi olan Yıldız Dağı’daki nadir kar kütlesine ulaşmak için gün doğumu ile tırmanışa başlayan dağcılar ve fotoğrafçılar, hem temmuz ayında kar keyfi yaşadı hem de bölgenin eşsiz güzelliklerinin fotoğrafını çekti.


Grup adına gazetecilere açıklamalarda bulunan Seyfullah Güler, hafta sonunu değerlendirmek ve serinlemek için yaylara kamp kurduklarını ifade etti.

Bölgenin en yüksek dağı olan 2 bin 587 rakımlı Yıldız Dağı’nda kısmi olarak görünen kar kalıntılarına ulaşmaya karar verdiklerini belirten Güler, şöyle konuştu:

“Rakım yüksek olduğu için hava çok esiyor. Temmuz ayındayız kamp yerimizde gündüz sıcaklık 35-40 derece gece ise 10-15 dereceye kadar düşüyor. Gündüz yazı gece kışı yaşıyoruz. Doğa merakımız olduğu için bölgenin çok nadir yerlerinde bulunan karlara ulaşarak şehirde sıcaktan bunalan eşe dosta pekmezleyip yesinler diye kar hediye edeceğiz. Yükseklerde bulunan karları testere ile kesiyoruz kalıp kalıp poşetlere yerleştirdikten sonra hızlı bir şekilde yerleşim yerine götürüyoruz.”


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Konya’da dağcılar 2 bin 587 metre rakımlı dağa tırmandı
HABER YORUMLARI