Torku Jelifest

Konya’da bugüne kadar kaç kişi koronavirüsten hayatını kaybetti!

  • Giriş Tarihi: 4.08.2020 17:56
  • Güncelleme Tarihi: 19:31
Konya’da bugüne kadar kaç kişi koronavirüsten hayatını kaybetti!

AK Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı, Konya'da artan koronavirüs vakaları ile ilgili flaş açıklamalar yaptı. Ağralı, yarın hizmete girecek Konya Şehir Hastanesinin diğer hastanelerinin yükünü hafifleteceğini söylerken Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin de pandemi ağırlıklı olarak hizmete devam edeceğini dile getirdi.

“Çin’den başlayıp tüm dünyada pandemi haline dönüşen koronavirüsle mücadelede ülke ve hükumet olarak şu ana kadar çok başarılı bir süreç yönettik. Gerçekten vatandaşlarımıza nitelikli sağlık hizmeti sunmaya çalıştık ve dünyada belki tek olan bu hizmetleri de 5 kuruş ücret almadan vatandaşlarımıza sunduk.” diyen Ağralı, “Tabi bu işin iki boyutu var: Birinci etapta mümkün mertebe hastalığın Türkiye’ye gelmesini geciktirme vardı ve alınan tedbirlerle bu olabildiğince geciktirildi. Bize zaman kazandırmış oldu. Ve sonrasında tabi hayat bir şekilde devam ediyor, gelen giden yurt dışı giriş çıkışlar… Ülkeyi virüse karşı kapatamazsınız dolayısıyla biz de bir şekilde bu virüsle tanıştık. Şu ana kadar da Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda Sağlık Bakanımızın başkanlığında gerçekten Cumhurbaşkanımızın talimatları ile bütün kurumların kendi aralarındaki koordinasyonlarında son derece başarılı olduk.” dedi.

Özellikle 1 Haziran itibariyle bu hastalıkla çok hızlı bir artış olduğunu hatırlatan Konya Milletvekili Ağralı Konya’daki vaka sayısı artışı ile ilgili de çarpıcı bilgiler paylaştı:
“Sağlık Bakanımızın açıklamalarına da baktığımızda maalesef ilimiz hep ilk 5’te. Hem vaka sayısı açısından, hem yoğun bakımdaki hasta sayısı açısından, hem de özellikle bu hastalığın kötü göstergesi olan pnömoni ve yoğun bakım açısından Konya ilk 3’te maalesef. Dolayısıyla şu aşamada yapılacak olan altın kural şudur: Maske, mesafe, hijyen kuralını uygulamamız lazım. Biz bir yandan sağlık sistemini diri tutmaya çalışıyoruz ama bir yandan da havuzda bu kadar hasta birikirse bu hastalardan da yoğun bakım ve entübe hasta sayısı artacak ve dolayısıyla ölüm oranı çok artacaktır. Şu anda yoğum bakımlarımız tam kapasite ile dolu ve hastane yatak sayımız olabildiğince randımanlı kullanılmaya çalışılmasına rağmen dolu ve biraz rahatlatmak adına Konya merkezden yakın ilçelere de klinik bulguları hafif olan hastalar nakledildi, olabildiğince bu hastalara sağlık hizmeti verilmeye çalışılıyor.”

Konya’daki vaka artışının dışarıdan gelen hastalardan kaynaklanmadığının altını çizen Ağralı, “Kamuoyunda Antalya’dan Konya’ya hasta taşınıyor şeklindeki iddialar doğu değil, böyle bir durum söz konusu değil, Konya’ya dışarıdan belki Karaman’dan kısmen Aksaray’dan Konya’nın sağlık merkezi olması sebebiyle destek vermek için hastaları alabiliyoruz ama Antalya gibi yerlerden kesinlikle buraya herhangi bir hasta transferi söz konusu değil. Şu anki vakalar Konya merkezli vakalar. Bunların belki sayıları 10’larla ifade edilebilecek bir kısmı diğer şehirlerden akraba ziyareti, ticaret için gelen kişiler. Onun dışında Konya’ya bir hasta transferi yoktur. Bunu kamuoyunun bilmesi lazım.” dedi.

ŞEHİR HASTANESİ  HİZMET VERMEYE BAŞLIYOR

Yarın itibariyle hizmet vermeye başlayan Şehir Hastanesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Abdullah Ağralı, Konya’daki sağlık yöneticileriyle birkaç toplantı yaptık. Şu an için Konya’mızın da beklediği Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Şehir Hastanemizin açılması gündemde idi, tamamlandı. Konya Milletvekilimiz Leyla Şahin Usta da konuyu titizlikle takip etti. 838 yataklı birimi şu an hazır durumda. 20 Temmuz itibariyle Sağlık Bakanlığı hastaneyi devraldı ve eksiklikleri tamamlandı. Yol ve çevre düzenlemesi konusunda belediyelerimizin çok ciddi katkıları oldu. Onlara da bu vesile ile çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ PANDEMİ HASTANESİ OLACAK

Ağralı şunları kaydetti:
“Böylesi bir dönemde Konya Şehir Hastanesinin açılması sistemi rahatlatacak. Şu anda Konya sağlık olarak zaten yatak ve yoğun bakım bakımından hala Türkiye ortalamasının üstünde dolayısıyla sağlık sistemimiz hala sağlam. Ancak Şehir Hastanesi açılınca her şey çözülmeyecek. Elbette nitelikli sağlık hizmeti olacak ama yarın itibariyle poliklinik ve diğer hizmetlerin de bulunduğu bazı birimlerin açılması planlanıyor. Pazar günü ise tüm birimleriyle hizmete açılmış olacak. Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi tam anlamıyla oraya taşınmış olacak ancak Eğitim ve Araştırma Hastanesi de tam kapasite olarak hizmetine devam edecek. Şu dönemde zaten şehir merkezindeki hastanelerin kapanmasının doğru olmadığını gördük. Pandemi sürecinde Şehir Hastanelerinin de ihtiyaç olduğunu gördük çünkü ciddi bir yük alıyorlar. Tüm bu tecrübeler doğrultusunda hem Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şehir Hastanesine taşınmış olacak, hem de Meram’daki Eğitim ve Araştırma Hastanesi kapanmadan hizmet vermeye devam edecek. Belki başka bir hastaneye bağlanması ve isim değişikliği söz konusu olabilir. Tam birimleriyle faal olan bu hastane pandemi sonrasında da hizmet vermeye devam edecek.

ŞEHİR HASTANESİ 1250 YATAK KAPASİTESİNE ULAŞACAK

Konya Şehir Hastanesinin açılması hasta yoğunluğunun olduğu bu dönemde çok önemli. Hasta kabulüne başlayacak olan hastanenin resmi açılışı Cumhurbaşkanımızın programına göre ilerleyen günlerde planlanacak. Birinci etap dediğimiz kısım tamamlanmış olarak hizmet vermeye devam ederken 1250 yataklı tam kapasite kısmına da 5-6 ay içerisinde geçilmiş olacak.”

KONYA’DA KORONAVİRÜS VAKA SAYISI NEDEN YÜKSELİYOR?

Durumun ciddi olduğunu ifade eden Ağralı, Konya’da bugüne kadar koronavirüsten 210 kişinin hayatını kaybettiğini dile getirdi.

Konya’da vaka sayısının yüksek olması konusuna da değinen Abdullah Ağralı, bu durumun nedenleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu:
“Pandemi sürecinde şunu öğrendik: Maske, mesafe, hijyen. Altın kuralı ihlal ettiğiniz sürece hastalık sayısı artar. Konya’da gördüğümüz yaz aylarıyla birlikte sahada bir hareketlilik oldu düğünler oldu, taziyeler oldu, yurt dışı gidip dönüşler oldu. Vakalara baktığımız zaman hatırı sayılır miktarda yurt dışı teması var. Tarımdan dolayı da bir hareketlilik var. Bütün bunları birleştirdiğimiz anda Konya gerçekten koronavirüs vaka sayısında ilk 3’te. Ve ağır vakalar konusunda da durumu kötü. Bakanlık ve Bilim Kurulunun tasarrufu doğrultusunda kliniği, ateşi, nefes darlığı varsa sonucuna bakılmadan ilaç tedavisine başlanıyor. Evde takip edilen hastaların da yine ilaç tedavisi yapılıyor.Şu anki durum bize gösteriyor ki koronavirüs konusunda mart öncesi yaklaşımımız ne ise aynısını yapmamız gerekiyor çünkü durumumuz marttan önceki durumdan daha kötü. Vatandaşın kendi bireysel tedbirleri son derece önemli.”

“Binlerce insan aynı anda hastalanırsa sağlık sistemi çöker”

Vaka sayısı çok fazla artış gösterdiği için tamamının alınıp hastanede tedavi altına alınma imkanının söz konusu olmadığını söyleyen Ağralı, süreci ağır geçirmediği için evde takip edilen vatandaşların bu konuda yeterli hassasiyeti göstermediğini ifade etti. “Binlerce insan aynı anda hastalanırsa sağlık sistemi çöker” diyen Ağralı, kat kat tulumlar ve maskelerin içinde saatlerce çalışan sağlık çalışanları ile empati yaparak onlara minnet duyulması gerektiğini kaydetti.

Abdullah Ağralı, eylül ayı itibariyle mevsimler grip şikayetlerinin artacağını ve belirtilerinin Covid- 19’la benzerlik gösterdiğini söyleyerek vatandaşları süper enfeksiyon denilen iki hastalığın bir arada bulunması riskine karşı da uyardı. Hastalığın mutasyon geçirdiği ve etkilerinin azaldığı yönündeki inanışın doğru olmadığını dile getiren Ağralı Konyalı vatandaşları bir kez daha uyardı: Hastalık mutasyon geçirmedi, tam aksine belirtiler çok ağır seyrediyor ve hastaların büyük bir kısmı genç hasta.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Konya’da bugüne kadar kaç kişi koronavirüsten hayatını kaybetti!
HABER YORUMLARI