Torku Jelifest

Konya’da açılacak Silah Sistemleri Fabrikası ve Türkiye Silah Test Merkezi ile ilgili tüm detaylar Yeni Meram’da

  • Giriş Tarihi: 28.10.2020 17:01
  • Güncelleme Tarihi: 17:02
Konya’da açılacak Silah Sistemleri Fabrikası ve Türkiye Silah Test Merkezi ile ilgili tüm detaylar Yeni Meram’da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla bu yılın başında Konya-Ankara kara yolu üzerinde bulunan Selçuklu ilçesine bağlı Aşağıpınarbaşı mevkiinde ilan edilen Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi, savunma sanayiinin yanında robot teknolojisinden nano teknolojiye, yapay zekadan uzay araçlarına kadar ileri teknolojili çalışmaların yürütüleceği bir merkeze dönüştürülüyor. Konya'da açılacak Silah Sistemleri Fabrikası ve Türkiye Silah Test Merkezi ile ilgili tüm detaylar sadece Yeni Meram'ın özel haberinde...

Türkiye’nin yeni silah fabrikası hazır

Geliştirdiği uzaktan komutalı silah sistemleriyle başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleri olmak üzere 20’ye yakın dost ve müttefik ülkenin ihtiyacını karşılayan ASELSAN, bu alandaki yeni yatırımını devreye almaya hazırlanıyor.

Üretim ve Ar-Ge olmak üzere 2 tesisten oluşan fabrikanın %80’i tamamlandı, 17 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete girmesi bekleniyor. Aslında gelecek Mayıs ayında tamamlanması planlanmıştı ancak 6 ay öne çekildi ve inşaat süresi bir yıla indirildi.

 

Yeni Meram’a konuşan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla açılacak olan Silah Sistemleri Fabrikası’yla birlikte şehrin önemli bir teknoloji transferi ve çekim merkezi konumuna ulaşacağını ifade eden AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, kurulacak silah test merkezi ile birlikte üretimden ihracata güçlü bir bağın kurulacağını belirtti.

ASELSAN’ın Konya fabrikası üretime başlıyor

Mart 2019’da Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nde temeli atılan ASELSAN Konya Silah Sistemleri AŞ, 17 Aralık’ta üretime başlıyor. Fabrikaya, uzaktan komutalı silah sistemleri (ASELSAN SERDAR, ASELSAN MUHAFIZ, ASELSAN SARP, ASELSAN SMASH vs.) ve halihazırda yurt içinde üretilemeyen yeni nesil silahların üretimi için 65 milyon dolarlık yatırım yapılacak.

İlk olarak özgün havan sistemi tasarımına imza atıldı

İnşaat süreci devam ederken fabrikada görevli personel, özgün bir havan sisteminin tasarımına imza attı. Fabrikada üretilecek ASELSAN uzaktan komutalı silah sistemleri 30’dan fazla farklı platform üzerinde yurt içi ve dışında birçok kullanıcının hizmetine sunuluyor.

Üretilecek silah sistemleri; kara platformlarında zırhlı personel taşıyıcılar, ana muharebe tankları, sabit tesisler, obüsler gibi geniş bir kullanım alanına sahip bulunuyor.

Benzer şekilde, deniz platformlarında ani müdahale botları, firkateynler, karakol botları, çıkarma gemileri bu sistemlerle donatılıyor.

Uzaktan komutalı silah sistemleri kara, deniz ve hava platformları üzerine entegre edilerek asimetrik tehditlere karşı etkin savunma amacıyla geliştirildi.

Söz konusu sistemlerde, makinalı tüfek ve otomatik toplar, 40 milimetre otomatik bomba atar ve anti-tank füzeleri kullanılıyor.

Uzaktan komutalı silah sistemleri gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneği sağlayan elektro optik birimler, silahın ateş gücünün etkin şekilde kullanılmasını sağlayan stabilizasyon, hedef takip ve balistik hesaplama yetenekleriyle her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor.

65 milyon $ yatırımla yeni nesil silah sistemleri geliştirilecek

Türkiye’de bir ilk Konya’da

Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi, yüksek katma değerli ve nitelikli üretimin yanında Türkiye’de bir ilk olacak ateşli silahların güvenlik testi ve tescil işlemlerinin uluslararası standartlara uygun gerçekleştirilmesini sağlayacak Türkiye Silah Test Merkezi’ne de ev sahipliği yapacak. Test merkezinde başta ASELSAN olmak üzere Konya sanayisinin yaptığı tüm silahlar test edilerek küresel piyasalara ihraç edilecek. Türkiye Silah Test Merkezi, güvenlik güçlerinin kullandığı silah, balistik koruyucu malzeme, mühimmat ile zırhlı araç ve her türlü ekipmanın testleri için yurt dışına olan bağımlılığı ortadan kaldıracak.

Ülkemizin av tüfeği ihracatında ABD ve İtalya ile birlikte ilk üç sırada yer aldığını ancak ateşli silahların güvenlik ve her açıdan kontrolü için kurallar oluşturan, ateşli silahların güvenlik testi standartlarını belirleyen uluslararası bir organizasyon olan CIP’ye (Commission Internationale Permanente) akredite bir test merkezinin ülkemizde bulunmamasının ihracat süreçlerinde rekabetçiliğimize dezavantaj oluşturduğunu ifade eden Milletvekili Altunyaldız, “Türkiye’de bir ilk olarak Konya’da kurulacak olan Türkiye Silah Test Merkezi ile birlikte ihracat sırasında gerekli güvenlik testleri için ateşli silahları yurtdışına gönderme ve bu testler için milyonlarca dolar ödeme dönemi sona erecek. Hem ihracatçılarımız için kolay ulaşılır, maliyet avantajlı ve hızlı bir test sistemi hayata geçecek hem de ülkemizin bu alanda küresel pazarlardaki kabiliyetleri ile kendi kendine yeterlilik düzeyi güçlenecek.” değerlendirmelerinde bulundu.

Üretimin ve tescilin merkezi Konya

Ülkemizde kayıtlı toplam av tüfeği üreticilerinin %75’inin Konya’da konuşlandığının altını çizen AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Teknoloji Endüstri Bölgesi’nin savunma sanayiinde hem yüksek katma değerli ve nitelikli üretimin hem de güvenlik testi ve tescil sistemlerinin merkezi olacağını ifade etti.

Kaynak: Yenimeram. com.tr> Yeni Meram >Konya > Konya’da açılacak Silah Sistemleri Fabrikası ve Türkiye Silah Test Merkezi ile ilgili tüm detaylar Yeni Meram’da
HABER YORUMLARI