Ruşeym Torku

Konya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı kutlandı

  • Giriş Tarihi: 30.08.2018 12:37
  • Güncelleme Tarihi: 13:21
Konya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı kutlandı

Konya’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Konya’da, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümü törenlerle kutlandı.
Atatürk Anıtındaki tören, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kutlama programı Konya Valiliğinde tebriklerin kabulü ve Feritpaşa Caddesindeki resmi geçit töreniyle devam etti. Geçit törenine Konya Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, askeri ve sivil erkan katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanlığı Hava Muhabere Binbaşı Serdar Türk yaptı. Binbaşı Serdar Türk, “Bugün Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yek vücut olmuş Türk milletinin büyük bir iman ve bağımsızlık azmiyle 26 Ağustos 1922’de başlayıp, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlandırdığı Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 96. yılını kutlamaktayız. Bizlere bu eşsiz zaferi armağan eden, canları pahasına bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan o büyük kahramanlara karşı en büyük sorumluluğumuz, Türkiye Cumhuriyetini, onun temel değerini, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, birlik ve beraberliğini korumak ve yaşatmaktır” dedi.
Konuşmanın ardından Meram Anadolu Lisesi öğrencisi Samet Naras, ’30 Ağustos’ isimli şiiri okurken, Kıbrıs Gazisi Mustafa Bayındır, ‘Bu Bayrak’ adlı şiiri seslendirdi. Daha sonra öğrenciler halk oyunları gösterisi sundu. Kutlama programı sivil ve askeri birliklerin geçişi ile sona erdi.


Beyşehir’de 30 Ağustos coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96.yıldönümü Konya’nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen törenle kutlandı.
Anıt meydanındaki zafer kutlamaları Beyşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın gösterileri ile başladı. Atatürk Anıtı’na İlçe Kaymakamlığı ve Beyşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir yaptı. Özdemir, 26 Ağustos’ta 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, komutanlığında kazanılan büyük taarruz ve başkomutanlık meydan muharebesi zaferinin 96.yıldönümünü hep birlikte kutlamanın büyük coşkusu, mutluluğu ve heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Okunan günün ve anlamına ilişkin şiirlerin ardından anıt alanındaki program son buldu.


Beyşehir Kaymakamı Yusuf Özdemir ve Belediye Başkanı Murat Özaltun daha sonra Kaymakamlık makamında bayram tebriklerini kabul etti.
30 Ağustos Zaferi dolayısıyla Merkez Çarşı Camisi’nde de şehitler için mevlit okutuldu.> Yeni Meram >Genel > Konya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yılı kutlandı
HABER YORUMLARI