Torku Jelifest

Konya’da 249 üretici tarımsal desteklerden faydalanıyor

  • Giriş Tarihi: 6.04.2016 10:03
  • Güncelleme Tarihi: 11:44
Konya’da 249 üretici tarımsal desteklerden faydalanıyor

Konya'nın Seydişehir ilçesinde 249 Küçük Üreticinin 2015 yılı ‘Tarımsal Destek’ başvuruları kabul edildi.

2015 yılında Seydişehir Belediyesine yapılan tarımsal destek talepleri onaylandı. İlçe de 249 üretici ürünlerini teslim alıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından küçük üreticinin faydalanması amacı ile desteklenen ürünlerden artık Seydişehir’deki küçük üreticilerimizde yararlanıyor. 2015 yılında yoğun bir şekilde talep alan Seydişehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, talepler doğrultusunda danışmanlık hizmeti de veriyor. Çiftçinin ve üreticilerin talepleri için Teknik Destek kapsamında Seydişehirli üreticilerden her biri 4 Bin Çilek, 70 Klasik ve Yarı Bodur Kiraz,150 Yarı Bodur elma, 150 Asma çubuğu, 1 takım Asma Çubuğu Tel Sistemi, 60 Vişne ve 50 adet Erik Fidanı desteğini aldığı belirtildi.
Seydişehirli küçük üreticilerin almış olduğu destekler şe şekilde;

– Çilek Fidesi ve Malç Naylonu : 196 üreticiye 784.000 Adet fide ve 12.000 kilo naylon.
– Asma Çubuğu: : 16 üreticiye 2 Bin 400 adet
– Elma Fidanı : 20 üreticiye 3 Bin 75 adet
– Kiraz Fidanı : 6 üreticiye 400 adet
– Asma için Tel sistemi : 11 üreticiye 11 takım şeklinde üreticilere tahsisi yapıldı.

Dağıtımı yapılan bu ürünlerin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından % 75 hibe yöntemi ile vatandaşlara sunulduğunu kaydeden Belediye Başkanı Mehmet Tutal; “Bu desteklerdeki asıl amaç küçük üreticinin desteklenmesi. Aynı kişi aynı üründen ancak 5 yılda bir faydalanabilmektedir. Bu destekler ürün cinsine göre 1 veya 2 dekarlık tarla sahiplerine yapılarak, perakende olarak sunulmamaktadır. Bu sezon için başvuru da bulunan tüm üreticilerimiz desteklerden faydalanabildi.” dedi.
Bu destekler ölçüsünde Seydişehir’de Yaylacık, Dikilitaş, Ketenli ve Mesudiye gibi Kırsal Mahallelerin Ülkenin en iyi çilek merkezleri haline geldiğini kaydeden Başkan Tutal; “Çalışmalarımız şehrin tamamına yaygınlaşmasını amaçlamaktadır. Önümüzdeki yıllarda bu hizmetlerden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Eylül ayından yılsonuna kadar Belediyemiz Kırsal Hizmetler Müdürlüğünden bilgi alıp, müracaat işlemini gerçekleştirebilirler.” şeklinde konuştu.> Yeni Meram >Konya > Konya’da 249 üretici tarımsal desteklerden faydalanıyor
HABER YORUMLARI