kapat
Ruşeym Torku

Konya’da 15 yıllık sırrı polis çözdü!

  • Giriş Tarihi: 12.04.2018 10:49
  • Güncelleme Tarihi: 13:26
Konya’da 15 yıllık sırrı polis çözdü!

Konya’da 2003 yılında korkunç bir cinayete kurban giden ve boş bir tarlada çobanlar tarafından cesedi bulunan esnaf Sezai Çakar’ın katil zanlıları, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin başarılı çalışmaları sonucu yakalanarak adalete teslim edildi.

Why Note!?

Konya’da 2003 yılında korkunç bir cinayete kurban giden ve boş bir tarlada çobanlar tarafından cesedi bulunan esnaf Sezai Çakar’ın katil zanlıları, Konya İl Emniyet Müdürlüğü Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin başarılı çalışmaları sonucu yakalanarak adalete teslim edildi.
Uzun yıllar önce işlenen cinayetleri titiz çalışmalar sonucu ortaya çıkaran Cinayet Büro Amirliği ekipleri, 15 yıl önce işlenen bir cinayeti daha aydınlığa kavuşturdu. Konya’da yaklaşık 15 yıl önce Sille Ak Mahalle Hakça Sokak üzerindeki boş bir tarlada darp edildikten sonra iple boğularak öldürülen ve başına çuval geçirilmiş vaziyette çobanlar tarafından cesedi bulunan Sezai Çakar’ın cinayet zanlılarını yakalamayı başaran polis ekipleri, cinayet zanlılarını adalete teslim etti. Elde edilen bilgilere göre olay 8 Şubat 2003 tarihinde meydana geldi. Sille Ak Mahalle Hakça Sokak üzerindeki boş bir tarlada başına ve ayaklarına çuval geçirilmiş şekilde cesedi bulunan ve öldürüldüğü zaman 29 yaşında olan Sezai Çakar’ın o tarihlerde yapılan bütün araştırmalara rağmen cinayet zanlısı ya da zanlıları belirlenemedi. Faili meçhul olarak kalan dosyayı yeniden incelemeye başlayan Cinayet Büro Amirliği ekipleri, faillerin yakalanması için çalışma başlattı.

POLİS EKİPLERİ 15 YIL ÖNCESİNE DÖNDÜ
Soruşturmayı derinleştiren Cinayet Büro Amirliği ekipleri, ipucu bulunamayan Sezai Çakar’ın cinayetini aydınlatmak için 2003 yılına döndü. Polis ekipleri, o yıllarda toptan şeker satım işi ile uğraşan maktul Sezai Çakar’ın ticari ilişkiler kurduğu esnafları tek tek incelemeye aldı. Faili meçhul cinayeti aydınlatmak için her delili tek tek inceleyen polis ekipleri, o yıllarda bir aile şirketinde lokum üretimi işiyle uğraşan Recep D.(61), Hazmi D.(61) ve Celalettin D.(41) isimli şahısların maktul Sezai Çakar’dan lokum üretimi için sürekli şeker alımı yaptıklarını ve cinayetten kısa bir süre sonra bu şahısların Bursa’ya daha sonra da Rusya’ya giderek uzun yıllar Türkiye’ye dönmediklerini tespit etti.

CİNAYETİ BİLDİRMEK İÇİN BEŞ KEZ ‘155’İ ARAMIŞ
Her delili tek tek değerlendiren polis ekipleri çalışmalarını bu şahıslar üzerinde yoğunlaştırdı. Ayrıca olay günü ticaret amaçlı Bursa’da bulunan Recep D’nin, oğlu Celalettin D ve kardeşi Hazmi D. ile yoğun bir şekilde sürekli telefonla görüştüğünü de belirleyen polis ekipleri, o yıllarda Bursa ilinde bulunan Recep D’nin, cinayeti ihbar etmek için 155 polis imdat hattını beş defa aradığını tespit etti. Olaydan haberi olan Bursa’daki Recep D’nin Konya Emniyetine bilgi vermek için 155’i aradığını ve şüphelilerin arasında geçen yoğun telefon trafiğinin ise işlenen cinayetten dolayı olduğunu belirleyen polis ekipleri Sezai Çakar’ın cinayet zanlısının Hazmi D. ile yeğeni Celalettin D., olduğunu tespit etti. Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin düzenlediği operasyonda Hazmi D. Karatay ilçesindeki evinde, Celalettin D. ise Selçuklu ilçesindeki evinde yakalanarak gözaltına alındı.

KORKUNÇ CİNAYETİ İTİRAF ETTİLER
Polis ekipleri tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan şüpheli Hazmi D. (61) ile Celalettin D.’nin emniyetteki ifadesinde cinayeti itiraf ettiği öğrenildi. Olay günü Recep D.’nin ürettikleri lokumları satmak için Bursa iline gittiğini, kendilerinin ise yaklaşan Kurban Bayramı için üretecekleri lokumlara şeker temin etmeye çalıştıklarını ve akşam vakti Kulesite arkasında bulunan toptancılar mevkiine geldiklerini burada sadece maktul Sezai Çakar’ın dükkanının açık olduğunu iddia eden cinayet zanlıları Hazmi D. ile yeğeni Celalettin D’nin maktulden vadeli şeker isteklerini ancak maktul Sezai Çakar’ın peşin para dışında şeker satmayı kabul etmediğini bunun üzerine dükkan içinde tartışma çıktığını ve tartışmanın kısa bir süre sonra kavgaya dönüştüğünü söylediği öğrenildi.

AMCA YEĞEN CESEDİ ÇUVALLA TAŞIMIŞ
Korkunç cinayeti itiraf eden cinayet zanlılarının emniyetteki ifadelerinde, kavga sırasında maktul Sezai Çakar’ın kafasına aldığı ağır darbeler sonucu bayıldığını ve maktulu iple boğarak öldürdüklerini daha sonra dükkândan şeker taşıyormuş izlenimi yaratarak Sezai Çakar’ın başına ve ayaklarına çuval geçirerek olay gerine geldikleri araca bindirdiklerini ve maktulu o yıllarda Sille Ak Mahalle Hakça Sokak üzerindeki boş bir tarlaya attıklarını söylediği öğrenildi. Emniyetteki sorgularının ardından Recep D., serbest bırakılırken, cinayet zanlıları Hazmi D ile Celalettin D., adliyeye sevk edildi.

Kader EŞİYOK


ETİKETLER

> Yeni Meram >Konya > Konya’da 15 yıllık sırrı polis çözdü!
HABER YORUMLARI