kapat
Ruşeym Torku

Konya Yörükleri Bir Araya Geliyor

  • Giriş Tarihi: 2.05.2013 16:50
  • Güncelleme Tarihi: 23:20
Konya Yörükleri Bir Araya Geliyor

Konya Yörükleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ve Selçuk Üniversitesi Konya ve Yöresi Tarih Araştırma Merkezi tarafından organize edilen Konya Yörükleri Paneli 5 Mayıs 2013 tarihinde Selçuklu Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilecek.

Panel öncesinde Konya Basın Konseyi’nde basın mensupları ile bir araya gelen Konya Yörükleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tuncay Özkan, program içeriği ve dernek hakkında bilgi verdi.

Panelin düzenlenmesindeki asıl amacın yörük kültürünün tanıtılması ve yörük kültürünün genç nesillere anlatılması olduğunu belirten Özkan, “Panelimiz üç oturum olarak gerçekleştirilecek ve 25 panelist katılacaktır. Panelistlerin bildirilerini kitap haline getirmeyi ve ilgi duyanların hizmetine sunmayı amaçlıyoruz. Programda ayrıca Konya’nın tanınmış resim sanatçısı Zeki Oğuz Bey de kişisel resim sergisini açacaktır. Müzik dinletisi ve halk oyunları gösterilerinin yanı sıra yemek ikramımız da olacaktır. Tüm Konyalıları panele davet ediyorum” dedi.

Konya Yörükleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Tuncay Özkan ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri basın toplantısına geleneksel poşu ve keyfiye kıyafetleri ile katıldı. Poşunun töre gereği beylerim omzuna verildiğini belirtilirken keyfiyenin ise gökkuşağının renklerini temsil ettiği ifade edildi.


ETİKETLER

> Yeni Meram >Arşiv > Konya Yörükleri Bir Araya Geliyor
HABER YORUMLARI