YAZARLAR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendisinden Bakan isteyen, Konyalılara sizin Bakanınız benim diyordu. Tarım Bakanlığı yapan Sami Güçlü sonrasında, bir daha Bakan yüzü göremedi Konya.

Davutoğlu Bakan oluncaya kadar da, bu böyle devam etti. Konya’nın bir bakanı, bir çekeni, bir göreni yok diye az sızlanmadı, Konyalılar.

Davutoğlu Bakan olduktan sonra, Başbakan bir daha sizin Bakanınız benim demedi. Sizin Bakanınız Ahmet Davutoğlu dedi anlayanlara.

Şimdide sizin Bakanınız artık Başbakan Konyalılar, vefanıza karşılık, bende size vefamı gösteriyorum dedi adeta!

Konya Milletvekili ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önce 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün işareti, daha sonra en yetkili isim olan 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi açıklaması ile artık ülkemizin müstakbel Başbakanı.

Konya bu haberi bekliyordu beklemesine amma, hemen herkeste , acaba diye bir tereddüt hep vardı. Son ana kadar Konya nefesini tuttu bekledi. Bazı işaretler umutlandırdı. Bazı ikircikli açıklamalar, düşündürdü. En yetkili ağızdan bir açıklama gelmeden inanmam diyenler o saatleri beklediler.

Ve sonunda Konya’nın yüzü güldü…

Siz bakmayın ben yüzde yüz emindim, biliyordum, en güvenilir kaynaklardan öğrendim hikayelerine.

Böyle zamanlarda mangalda kül bırakmayan çok olur!

Attıkça, savurdukça, coştukça anlattıkları tevatürlere sonunda kendileri de inanır bu arkadaşlar!

Başbakanın kafasının içindekileri bilmek gibi bir iddia sahibi olanların bilmek konusunu ne kadar abarttıklarını varın bir düşünün!

Buna abesle iştigal derler!

Buna at martinini Debreli Hasan dağlar inlesin derler.

Buna at!..at!.. meydan geniş derler!…

Huyumuz kurusun! Bizim içimizden her devirde böyle akıldaneler çıkar, ne biter, ne tükenir bu arkadaşlar!

Her neyse…

Konya, 12 yıl boyunca, gözünü kırpmadan, hiç bir şeye aldırmadan en büyük desteği Ak Partiye verdi. 24. Dönemde meclise ilk sıradan Milletvekili olarak gönderdiği Ahmet Davutoğlu’nun, Türkiye Cumhuriyetinin müstakbel Başbakanı olmasından dolayı da çok ama çok mutlu.

Taşkent’ten Başkent’e doğru uzanan bir çizgi, bu çizgi.

Gazetelerimizden bazıları attıkları manşetlerle pişti oldular.

Konvoylar, gece yarılarına kadar şehri turladı.

Açıklamalar, demeçler yayınlandı.

Başbakanı Cumhurbaşkanlığına uğurlayan şehre, en büyük desteği veren şehre, bunun bir nişanesi verilmeli diyenler yanılmadılar.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu kabinesinin güven oyu almasından sonra resmen Türkiye’nin 26. Başbakanı olarak görevine başlayacak…

*/*/*/*/*

Osmanlı döneminin Konya Valisi Avlonyalı Ferit Paşa, Konya Valiliğinden Sadrazamlığa geçen önemli şahsiyetlerin başında gelir. Osmanlı’nın son dönemlerindeki Sadrazamlık, tarihçilerimize göre, devrin Avrupa ülkelerindeki Başbakanlara eş sayılmıştır.

Konya, Osmanlı döneminden başlayarak devlete en üst düzeylerde hizmet eden kıymetler hediye eden ve bu işe vesile olan şehirlerdendir.

Cumhuriyet döneminde ise; Ahmet Davutoğlu, Konya Milletvekili sıfatıyla, Konya’dan Başbakanlığa yürüyen üçüncü isim.

Ne kadar dikkatinizi çekti bilmem amma, üç Başbakan’ın her üçü de Profesör!..

Prof. Dr. Sadi Irmak Konya-Seydişehir doğumluydu. 7 ve 8.Dönem CHP Konya Milletvekilliği yaptı. 1974 yılında Kontenjan Senatörü seçildi. CHP’nin Milli Selamet Partisi ile kurduğu koalisyon hükümetinin istifasından sonra 17 Kasım 1974’te partiler üstü hükümeti kurmakla görevlendirildi. Oluşturduğu hükümet için TBMM’de yapılan güven oylamasında, 450 milletvekilinden yalnızca 18’inin lehinde oy kullanması dolayısıyla güvenoyu alamamasına karşılık 31 Mart 1975′ tarihine kadar Başbakanlık yaptı. 12 Eylül Darbesi’nden sonra 15 Ekim 1981’de kurulan Danışma Meclisi’ne Konya üyesi olarak atandı ve 27 Ekim’de bu meclisin başkanlığına seçildi. Irmak bu görevi TBMM Başkanlığına Necmettin Karaduman’ın 4 Aralık 1983’te seçilmesine kadar sürdürdü.

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Sinop doğumluydu. İlk defa 1969 yılında Konya’dan bağımsız Milletvekili seçildi. O tarihten bugüne Konya’dan bağımsız olarak bir başka Milletvekili seçilemedi. Konya Milletvekili iken, 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında 54. hükümetin Başbakanı olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise 1959 Konya-Taşkent doğumlu. Uluslararası ilişkiler uzmanı, akademisyen ve büyükelçi.1 Mayıs 2009’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dışişleri Bakanlığı’na atandı. Bu görevini şu ana kadar aralıksız yürütüyordu.

*/*/*/*/*

Ahmet Davutoğlu’nun Genel Başkan ve Başbakan sıfatıyla kuracağı kabinenin TBMM’den güvenoyu aldıktan sonra, yönünü ağırlıklı olarak dış meselelere, hem de yaklaşan seçimler dolayısıyla iç meselelere çevireceği ne sır, nede sürpriz.

İç siyaset noktasından bakıldığında ise bu değişimden en fazla nasibini alacak olan, kendi iç dinamiklerini yeniden gözden geçirmesi beklenen teşkilat sanırız Konya İl Teşkilatı olacak!

Yeni Başbakan’ın şehri, bundan böyle en göz önünde olan şehir. Aldığı oylarla göz dolduran, İktidar Partisi içinde teveccüh toplayan, ancak kendi içinde durulmayan suların ara ara patlak verdiği, yen içinde kalması gerektiği düşüncesinde olunan kırık kolların, bundan böyle yen dışına çıkmaya niyetlendiği sinyalleri alınmıyor değil!

Hasetliklere, kıskançlıklara, iç çekişmelere her ne kadar meydan verilmiyor denilse de, artık bazı patlamaların ve çatlamaların daha yüksek bir şekilde dillendirildiği Konya Ak Parti İl Teşkilatını hareketli günler bekliyor diyebiliriz!

Bu arada muhalefet ne mi yapıyor?

CHP 5-6 Eylül’de yapılacak olan Kurultay’da Muharrem İnce mi, Kılıçdaroğlu mu, sorusunun cevabını ararken, MHP’de teşkilatlar, Genel Başkan Dr. Devlet Bahçeli’nin etrafında daha fazla kenetlenmeye devam ediyorlar.

> Yeni Meram >Yazarlar > Konya vefasının karşılığını aldı!..
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.