YAZARLAR

Eski kapı komşum Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek’i sever ve takdir ederim. Bireysel olarak akçalı işlere karışmadığı, düzgün ve dürüst bir insan olduğuna da inanıyorum; öncelikle bu gerçeği vurgulamalıyım. Kimi küçük ihmallerin halk indinde eleştirilere yol açacağı yadsınmamalı.

Örneğin, Kentin en yoğun insan gücünün yer aldığı trafiğin kimi zaman arapsaçına döndüğü Sille Yolundan Nalçacıya ulaşmanın çileye dönüştüğünü not etmeliyim. Hızlı Tren uğruna onlarca yaya bunca eziyete katlanıyor, ancak “artık gına geldi” sesleri de yükselmeye başladı. Demiryolu çevresindeki sivri taşları aşıp karşılıklı olarak geçmek bir tür cambazlık istemektedir. Bu işkenceye son vermek, plan program da istemez. Yaya geçişini sağlamak için çok basit önlemler almak olanaklıdır.

Bu “fiske”den sonra lale’den önce Tahir Başkanın mezarlıklara gösterdiği özen ve düzenlemelere şapka çıkarıyorum.

Belediyenin etkinliklerinden doğrudan bilgilendirmeden yoksun bulunsak da, yerel basından takdir edici çalışmaları izliyorum

Bunlardan biri de 750 bin lalenin dikiminin gerçekleştirileceği haberidir.

Tahir Başkan diyor ki;

”Konya, her alanda gelişiyor, güçleniyor. Dünya kenti olma hedefine yaklaşıyor.
Hayata geçirilen projeler ve yaptırdığımız parklar sayesinde 2003 yılında kişi başına düşen yeşil alan miktarı 11 metrekare iken bu rakam 45 metrekareye kadar çıktı. Özellikle Kasım ve Aralık aylarında diktiğimiz lalelerin baharla birlikte açmasıyla şehri rengârenk laleler sarıyor. Dikilen laleler, yıl boyunca yeniden açıyor, ömrünü dolduruyor.“

Başkan Akyürek, lalenin Anadolu’daki geçmişinin Selçuklulara, Selçuklu başkenti Konya’ya dayandığını, lalenin en çok Konya’ya yakıştığını da sözlerine ekliyor.
Lale Devrine gelince, Osmanlı’nın 1718 ile 1730 yılları arasındaki döneme verilen addır.

Padişah III. Ahmed ve Veziriazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa; İstanbul’da bir eğlence dönemi başlatmışlar, Kent baştanbaşa lalelerle donatılmıştı. Patrona Halil adlı hamam tellakı 300 yıl önce isyan çıkarmış, bağ ve bahçeler yakılıp yıkılmış, Lale Devri’ni sona ermişti.

Elbette Lala devri başka kenti lalelerle renk bahçelerine dönüştürmek başkadır.

***

GÜNÜN ŞİİRİ:

ERİŞTİ NEVBAHAR EYYAMI

Erişti nevbahar eyyamı, açıldı gül-i gülşen
Çerağan vakti geldi, lalezarın didesi ruşen
Çemenler döndü ruy-i yare, reng-i lale vü gülden
Çerağan vakti geldi, lalezarın didesi Ruşen.

Açıldı, dilberin ruhsarı gibi laleler, güller
Yakıştı zülf-ü huban veş zemine saçlı sümbüller
Nevasaz olmada bin şevk ile aşufte bülbüller
Çerağan vakti geldi, lalezarın didesi Ruşen.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA VE LALE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.