YAZARLAR

■ Başarı yolun sonu değil, yolun kendisidir.

***

Selçuk Üniversitesi tarihi Üniversitemiz, özellikle kuruluş aşamasında emek vermiş, buna ilişkin kararı zamanın Milli Eğitim Bakanından alıp Konya getiren on kişilik heyette yer alan, Selçuklu Tıp ve iletişim fakültelerinin kuruluşlarında da aktif rolü bulunan kişi olarak ifade ediyorum ki;

Konya Üniversitesi de bizim öz Üniversitemizdir. Selçuk’a nasıl sahip çıktıysak aynı kararlılıkla yeni Üniversitemizin atılımlarını da içtenlikle desteklemek hemşerilik görevimizdir.

Çiçeği burnunda Üniversitemizin kurucu Rektörü sayın Prof. Dr. Muzaffer Şekerle ilgili olumlu duyum ve görüşlerim vardı. Tanıtım toplantısında yakından izleme ve gözleme fırsatı bulunca yanılmadığımızı bir kez daha anladık. Öncelikle fizyonomisi güven veriyor.

Neler konuşacağını ve yapacağını düz bir üslupla anlatmasını biliyor. Konya kokan, eğrisi olmayan, etik değerlere saygılı, bilim adamına yakışır olgunlukta bir Rektör portresi. Üniversitesine neler kazandıracağını nasıl çalışacağını biliyor ve çevresi de giderek zenginleşiyor. Nüfus kütüğü merkez Bilecik köyüne kayıtlı, has Konyalıdır. Sertlikten uzak uzlaşmacı, sıcak, sempatik, enerjik, çalışkan ve dobra bir kişilik sergiliyor. Üstüne üstlük Şeker soyadına koşut, “şeker” gibi bilim insanı ve yönetici izlenimi veriyor ki, içimizden birisi. Oldum olası ben “mışlı-mişli” konuşan yöneticilere kuşku ile bakmışımdır. Bu denli üsluplarda gerçekleşmeyen masal havası ve ütopik söz vermeler vardır: Sonra sorunların ötelendiği ya da ötekileştirileceği izlenimi edinmişimdir. Sayın Prof. Dr. Şeker mişli ve mışlı değil açık, yalın ve düz konuşuyor. Sözcükleri özenle seçmesi aşağılayıcı değil bütünleştirici olması, arı duru, olgun, yakışan üslubuyla bir ders de verdiği sanıyorum. Görüş ve düşüncelerimi harmanlayıp sözde değil özde diyorum ki;

“ Böylesi rektör portreleri daha önce nerelerdeydi? Olsaydı her şey daha ciddi daha oturmuş, daha kalıcı hizmetlere kapı açacak, Konya’nın ali yararlarına dönük bir sağlam yapıyı da içine alacaktı.”

Sırası gelmişken başka değerli hemşerimiz Rektör Yardımcılarından Sayın Prof. Dr. Tahir Yüksek’ten satırbaşı açmak istiyorum.

Selçuk Üniversitesinin potansiyel Rektör adaylarından Prof. Dr. Tahir Yüksek,

çok sayıda öğretim üyesinin sevgi ve saygısını kazanmış, sandıktan çıkan oylarla 3. olmuştu. Aşağı yukarı yakın görüşteki adaylar bir liste içinde birleşebilselerdi, açık oy farkıyla başka bir tablo ortaya çıkacaktı. Selçuk ve Konya Üniversitelerinde başa oynayan iki değerli hemşerimizin Rektör Yardımcılıklarına getirilmesini aynı zamanda ahde vefa olarak anlıyor ve algılıyorum. Atamala öncesi iki değerli hemşerimi Tahir Yüksek’in Konya, Mustafa Şahin’in Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcılıklarına getirilmesi gerektiğini yazmıştım. Sayın Şeker ve Sayın Gökbel bu ince ayrıntıyı iyi ve doğru okudular, Prof. Dr. Yüksek Konya, Prof. Dr. Şahin de Selçuk Üniversitesi Rektör yardımcısı oldular. Bunu kamu vicdanı önünde bir hakkın teslimi olarak değerlendiriyorum. İki atama da sonuç olarak Konya’nın ve Üniversitelerin kazanımlarıdır.

Necmeddin Erbakan Konya Üniversitesinin öteki Rektö yardımcıları, Mehmet Emin Aydın ve Birol Akgün, Selçuk’ta yetişmiş, çevreyi bilen saygın iki bilim adamıdır.

Necmeddin Erbakan Konya Üniversitesi de bizim, Konya’nın Üniversitesidir. Destek vermek halkın, siyasal aktörlerin, bürokrat ve basın ile sivil toplum örgütlerinin görevidir.

■ Ölçülü ve düzenli yapılan her işin sonu başarılı olur.

NOT: İlçelerdeki Fakülte ve Yüksek Okulların hangi Üniversiteye bağlanacağı konusu Konya Üniversitenin adının sonradan değiştirilmesi, Rektörlük Ofisi, yeni fakülteler vb. ilişkin görüşlerimizi hafta başından itibaren yazmaya başlayacağız.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA ÜNİVERSİTESİNDEN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİNE!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.