YAZARLAR

■ Bir araya gelmek başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerleme, beraber çalışmaksa gerçek başarıdır

***

Olan oldu, gelen geldi, giden gitti. Bu aşamadan sonra artık bunları tartışmanın bir yararı ve anlamı yok. Ankara, böyle istedi, böyle oldu. Böyle istenmesinin ve böyle olmasının kökeninde değişik nedenler var.

Konya Üniversitesi de bizim üniversitemiz. Hiçbir yere ve yabana da gitmesi Konya’da, durduğu yerde durdu olduğu yerde kaldı.

Konya Üniversitesi gerçeğine duygusal açıdan değil, mantıksal olarak yaklaşmak zorundayız. Bölge çıkarı bireysel tartışma tartışma ve kavgaların dışında tutulmalı. Dahası üniversiteler ikbal kapısı değil, hizmet yeridir, kimsenin de babasının malı değil, toplumun malıdır.

Kimi koşul ve ortamlarda evdeki hesap çarşıya uymayabilir, nitekim öyle de oldu.

Şimdi Konya Üniversitesi’ni nasıl ileriye taşıyacağımızın çalışmalarına başlamalıyız. Öncelikle, Selçuk’tan aktarılan üç önemli fakülteye nelerin eklenmesi gerektiğini planlayıp harekete geçmeliyiz. Daha önce de yazdım; kamu ve vakıf üniversitelerinde bulunmayan yaşamsal önemdeki fakülteler üzerinde durmalıdır. Konya Üniversitesi’nde bir Meram Tıp Fakültesi olduğuna göre ilk akla gelen de Eczacılık Fakültesi’dir. Sonra

Tarım Teknolojileri, Orman, Su Ürünleri, Ziraat , Gıda, İşletme, Hukuk ve İletişim Fakülteleri kurulmalıdır. İletişim Fakültesi’nin yasal kazanımlarından Radyo- TV kanalları, üniversitenin tanıtımında en etkin rolü üstlenecektir. İstanbul’da kamu – vakıf üniversitelerinde toplam 6, Ankara’da ise üç İletişim Fakültesi’nin öğretimlerine devam ettiğini dikkate alırsak, bu öneriyi basın dünyasının gelişmesine koşut bir gereksinim olarak da algılanmak mümkündür.

Selçuk’tan gelen üç fakültenin üstüne yatar başka fakülte ve yüksek okullar kısa sürede üretilemezse o zaman da derler ki;

Burası yan gelip yatma yeri değildir!

Konyalı hemşerimiz Muzaffer Şeker ve çalışma arkadaşları yan gelip yatacak yapıda değillerdir. Bütünlük içinde çalışıp Konya Üniversitesi’ni tarihi kentin dokusuna uyum gösteren yapılanmaya kavuşturacaklardır.

***

Hazır olanların dışında fiziksel altyapının tamamlanması için atağa geçmelidir. Sözün burasında Sayın Rektör’e Tahir Yüksek’e Rektör Yardımcılığı önermelidir. Sayın Yüksek’in seçimde 290 oy alması ona ne denli saygı duyulduğunun somut bir göstergesidir. Kimi kişi ve çevrelerin engellemelerine karşı oy sayısı büyük bir başarıdır. Seçim sürecinde Konya’nın akil insanları ve Tıp Fakültesi’nin üstat deneyimli hocaları tercihlerini yüksek sesle Tahir Yüksek’ten yana koymaları ona duyulan güvenin anlamlı ifadesidir. İnlice köyünden Muzaffer Şeker’le Yükselen Beldesi’nden Tahir Yüksek’i aynı fotoğraf karesinde görmek Konya Üniversitesi’nin aydınlık yarınları için çağrı niteliğindedir.

Konya Üniversitesi yeni fakülte ve yüksek okullarla, donanımlı öğretim elemanlarıyla öngörülenden daha kısa sürede rüştünü kanıtlayacağı kanısındayız.

Başarı tek başına elde edilemez. Emeği dokunan herkesle mutluluğu paylaşanlar, daha büyük başarılara ulaşır.

BİR DAMLA:

ASLA BIRAKMAYIN!

Bazı insanlar çalışırken keyifle ıslık çalar…
Hayatları muhteşemdir…
Bazıları durmadan ağlar ve inler…
Ben çocuklara hep aynı şeyi söylerim;
“Şikâyet etmeyin, itham etmeyin, açıklamaya çalışmayın.”
Hayatın sloganı, “Asla bırakmayacaksındır”…
Çoğu terk edişimizde zafere birkaç adım kaldığından emin bile olamayız…
Başarı; yarışmanın kendisinden birkaç saniye daha dayanabilirsek, bizimdir…

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA ÜNİVERSİTESİ ÜZERİNE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.