YAZARLAR

Konya Üniversitesi, bizim üniversitemiz. Üstelik Rektörü, Prof. Dr. Muzaffer Şeker hemşerimiz; merkez Meram İlçesi İnlice Beldesi nüfusuna kayıtlıdır.

Her fırsatta ve mekânda yineleyip dururuz:

Konya insanı harcanmasın, onlara sahip çıkılsın, hak ettikleri yere gelsinler!

Selçuk’un üç önemli fakültesinin Konya Üniversitesi’ne bağlanmasına ilişkin YÖK’ün tavsiye kararına karşı çıktık. Görüşümüzde herhangi değişiklik yoktur. Bir kez daha yineleyelim; Konya Üniversitesi de bizimdir. Siyasal aktörler, bürokratlar ve toplum katmanları üniversitesinin yapılmasına yardımcı olmalı ve katkıda bulunmalıdır.

Sorunu iki noktada toplamak olanaklıdır;

Bir; Meram Tıp Fakültesi’nin döner sermaye geliri üniversiteyi ayakta tutacak düzeydir, bu da hazıra konma olarak yorumlanmakta ve değerlendirilmektedir.

Konya Üniversitesi ile birlikte kurulma kararı verilen diğer üniversitelere bütçede gerekli para ayrılmasına karşın, Konya Üniversitesi bundan yoksun bırakılmaktadır.

14 Milletvekili -Bakanımız dahil- bütçe müzakerelerinin ele alındığı bugünlerde Meclis’e çıkarma yapmalı, yeni üniversite için yeterli ödeneğin konulması sağlanmalı, Meram Tıp Fakültesi’nin gelirlerine göz koyma izlenimi silinmelidir.

İki; Selçuk’ta iki tıp fakültesi olmasıdır. Selçuklu Tıp Fakültesi’nin kurulmasına öncülük eden dört kişiden biriyim Konya Üniversitesi’nde yeni tıp fakültesi kurulması mümkündür.

Çevresiyle Konya, geniş bir coğrafyayı içine almaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’de kamu ve vakıf üniversiteleri tıp fakülteleri sayısını giderek artırmaktadır. Selçuk’tan başka İstanbul Üniversitesi’nde Cerrahpaşa ve Çapa olmak üzere iki Tıp Fakültesi bulunmaktadır. Bizim Selçuklu Tıp Fakültesi girişimlerimizde dayanak bu yapılanmayı örnek göstermiş, engeller bir bir aşılmıştır. Konya Üniversitesi’nde açılmasını öngördüğümüz Tıp, Eczacılık ve Genetik bilimleri fakülteleriyle birlikte tam bir sağlık kompleksi oluşmaz mı? Alt yapı için iki seçenek: Meram Araştırma ve Eğitim ve Beyhekim Hastaneler zinciri.

Diğer fakülteler, Siyasal Bilimler, Tarım Teknolojisi, Orman ve Gıda.

Tartışmalar sür-git devam edip giderken, YÖK’ün tavsiye kararı Bakanlıkça da kabul gördü ve bölünme yeni bir ivme kazandı.

Geçmişte Selçuk Üniversitesi yönetimi

9 profesörden oluşan bir heyet kurmuş, hazırlanan raporda özetle hantal yapıdan kurtulmak için “bölünmenin” şart olduğu dile getirilmiş. Meram Tıp, Eğitim, İlahiyat, Beyşehir Ali Akkanat İşletme, Akşehir İktisadi ve İdari Bilimler, Seydişehir Mühendislik Fakültesi, 11 ilçedeki meslek yüksekokulları, 3 yüksekokul ile bir enstitünün Meram Üniversitesi’ne bağlanması öngörülen rapor

YÖK’e gönderilmiş. Aynı yönetimin geri dönüş yapmasını anlamakta zorlanıyoruz. Üç fakültenin Konya Üniversitesi’ne bağlanması kıyamet alameti de değildir. Dahası fakülteler yabana değil, Konya’nın bir başka üniversitesine gidiyor.

Üniversite yerleşkelerinde bütünleşik yapı eğitim ve öğretim bakımından önemlidir.

Kısır döngü konumuna gelen tartışmaları bırakıp Konya Üniversitesi’nin faaliyete geçmesi için seferber olmalı, atılımcı politikalar izlemeliyiz. Yanlış bir tutumla elimizden kayıp giden Teknik Üniversitesi için Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’ni rezervde tutmalıyız. Konya, bir değil, iki değil daha çok kamu üniversitesine layık uygarlıklar merkezidir. Hava- kara ve demir yol kavşağındadır. Başkentte, Gazi, Hacettepe, Ortadoğu Teknik ve Ankara Üniversitesi olmak üzere dört kamu üniversitesi bulunmaktadır.

Konya Üniversitesi’ne sahip çıkalım ki, filizlenip boy versin! Şimdi zaman Konya Üniversitesi’ne destek ve katkı zamanıdır.

BİR DAMLA

■ Ayna, düşünmediği için hatasız yansıtır. Çok düşünmek çok hata yaptırır.

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA ÜNİVERSİTESİ DE BİZİM ÜNİVERSİTEMİZ!
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.