YAZARLAR

Necmeddin Erbakan Konya Üniversitesi Kurucu Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker’in tanıtım toplantısından şimdiye değin çeşitli kesitler sunduk, bu arada görüş ve değerlendirmelerimizi de aktardık.

Özetlemek gerekirse, üniversite yönetimi ileriye dönük yoğun çaba içindedir. Selçuk Üniversitesinden gelen üç fakülte ile yetinip “hazıra konma” niyetinde hiç değiller. Artık bu söylemin hiçbir kıymeti harbiyesinin kalmadığı kanısındayım. Yeni fakülteler ve yeni etkinlikler için düğmeye basıldı.

Bana göre üniversitenin en önemli sorunu göçmen olması, yerleşik bir yerleşkeye sahip bulunmamasıdır. Özel İdare’ye ait binada geçici barınan rektörlük, “boşaltma istemi” karşısında bir holding binasını kiralayarak geçici çözüm bulundu.

Rektörlük birimlerinin mümkün olduğunca fakülte ve yüksek okulların yakınında yer almasının eğitim, öğretim ve yönetim bağlamında önemli yararlar sağlayacağı ortadır. Selçuk Üniversitesi’nin Alaeddin Keykubat yerleşkesinde çağdaş Rektörlük binası olmasına karşın kent merkezinde, çalışmalarını sürdürmektedir. Kız Öğretmen Okulu binası dönemin Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Abdullah Nişancı’nın gayretiyle Kız Sanat Yüksek Öğretmen Okuluna tahsis edilmişti. Yüksekokulun YÖK’ e bağlaması ile tarihi bina bu kuruma geçti. Bir piyango şansı gibi tarihi yapı böylece rektörlük olarak kullanılmaya başlandı. Ne var ki, Alaeddin Keykubat Yerleşkesinde çağdaş bir yapı varken, kilometrelerce uzak tarihi Kız Öğretmen Okulunda oturmak yanlıştır.

Üstelik seçim öncesinde rektör adaylarının çoğu yerleşkeye taşınacakları sözü vermişti.

Tanıtım Toplantısında, Prof. Dr. Şeker’le sohbet ederken KON-TV Genel Yayın Yönetmeni değerli dostum Nurettin Bay ve ben birlikte iki iletişimci olarak sorduk;

“ Konya’nın, bölgenin ve üniversitenin yurt ölçeğinde tanıtılmasına katkı için İletişim Fakültesi düşünmüyorsunuz?”

Prof. Dr. Şeker’den şu yanıtı aldık;

“İletişim Fakültesine dönük bir seçeneğimiz var;

“Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinde Halkla ilişkiler ve tanıtım bölümü olacak”

Bölümde neler okutulacak?

“Halkla İlişkiler Bölümü diploması alacak mezunlarımız dört yıl sürecek eğitimleri sırasında iletişim, gazetecilik, halkla ilişkiler, reklâmcılık ve konferans düzenlenmesi ile diğer tanıtım alanlarında çağın en son teorik ve teknik bilgilerini uygulamalı öğrenecek, bireysel ve ekip çalışması halinde tanıtım projeleri yapacak seviyeye ulaşacak, iş dünyasına girmeye hazır uzmanlar olacaklardır. Mezunlar, istihdam edilecekleri kamu ve özel sektör kuruluşlarının ihtiyaç duyduğu bu alanı dolduracaklardır. Eğitim verecek kadro deneyimli yerli, yabancı öğretim üyeleri ve uzmanlardan oluşturulacaktır.”

Teoride İletişim Fakültesindeki gazetecilik ve Halkla İlişkiler-Tanıtım derslerinin okutulacak olmasını İletişim Fakültesinin ayak sesleri olarak okumak da mümkündür. Gazetecilik ve halkla ilişkiler ikiz meslek. Pratikte gazeteci halkla ilişkiler uzmanı, halkla ilişkiler uzmanı gazeteci olabiliyor.

Fakültenin Dekanı deneyimli – donanımlı, Selçuk Üniversitesinde başarısını kanıtlamış bir bilim adamı Prof. Dr. Birol Akgün’dür, aynı zamanda Rektör Yardımcısıdır, isabetli bir görevlendirme olduğu kuşkusuzdur.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitiren Birol Akgün Bakanlıkça Yüksek Lisans eğitimi için ABD’ye gönderildi. Case Western Reserve Üniversitesinde Siyaset Bilimi bölümünde Yüksek Lisans ve Doktora derecesini aldı. Dönüşte Selçuk Üniversitesi

İİ Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde göreve başladı ve 2009 yılında profesör oldu; “11 Eylül, Değişen Dünya Dengeleri ve Türkiye” konulu araştırmasıyla “Milliyet Gazetesi 2002 Sosyal Bilimler Birincilik ödülünü” kazandı.

Sözün Özü; Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve çalışma arkadaşlarına Konya ve ülke eğitime katkıda üstün başarılar diliyoruz. .

> Yeni Meram >Yazarlar > KONYA ÜNİVERSİTESİ ATILIM İÇİNDE
Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Yeni Meram'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. Ayrıntılar için lütfen tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ MERAM veya yenimeram.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.