Torku Jelifest

Konya turizmi için Balkanlar projesi

  • Giriş Tarihi: 9.06.2016 7:44
  • Güncelleme Tarihi: 7:44
Konya turizmi için Balkanlar projesi

Turizm adına önemli hedefler koyan Konya’yı, bu hedeflerine ulaştırabilecek önemli bir proje geldi. “Sıla Haftası” adı ile Balkanlar’da yaşayan ve sayıları milyonları bulan Konya ve Karaman kökenli insanları ana yurtlarında buluşturmayı amaçlayan proje sayesinde, ciddi anlamda bir şehir tanıtımı yapılabileceği düşünülüyor

Mutlu Akü

Türkiye’de, Balkan göçmeni milyonlarca Türk vatandaşının olduğu tahmin ediliyor. Ve aynı zamanda ciddi bir oranın da Balkanlarda yaşadığı biliniyor. Bu oranın ise, yaklaşık 14 milyon kişiyi kapsadığı düşünülüyor. Bu nüfusun büyük bölümü ise, köklerinin Konya ve Karaman’a dayandığına inanıyor. Çoğunluğu Konya ve Karaman bölgesini tam olarak tanımasa da 2023 yılına 10 milyon turist hedefi koyan Konya’nın, büyük bir proje ile bu vatandaşları şehre davet edebileceği ifade ediliyor. Bunun için de “Sıla Haftası” önerisi getirilerek, öneri kapsamında şehrin tanıtımının önemli ölçüde ivme kazanacağı kaydediliyor. Öneriyi getiren ve bu yönde geçmiş yıllarda bir proje de hazırlayan Konya eski Milletvekili Mustafa Kabakcı, projenin uygulanması halinde Türkiye turizmine önemli proje kazandırılacağını belirtiyor.

 

KÜLTÜRLERİNİ UNUTMAMIŞLAR

Mustafa Kabakcı, “Konya, 2023 yılı turizm hedeflerine ulaşmanın gayreti içinde. “Sıla Haftası” adlı projenin, bu hedefe ciddi bir katkı sunacağı kanaatindeyim. Konya, ulaşım imkânlarının artmasıyla, sürekli çoğalan ziyaretçi sayısını kazanca ve kültürel tanıtıma biran önce dönüştürmelidir. 1. Dünya Savaşı sonrasında, Balkanlar’dan milyonlarca insanımız tekrar Türkiye’ye dönmek zorunda kalmıştır. Konya ve Karaman bölgesinden, Osmanlı İmparatorluğu döneminde, yeni fetih edilen bölgelere götürülen bu kardeşlerimiz asıl geldikleri yeri hiç unutmamış, gelenek ve törelerini yaşatmaya devam etmişlerdir. Bu kardeşlerimiz ile Balkanlar’ın bir köyünde karşılaştığımızda, Konya’nın bir köyünden hiçbir farkı olmadığını görmekteyiz” dedi.

 

BİRLİK VE BERABERLİĞE DE KATKI

Projenin birlik ve beraberliğe de katkı sunacağını aktaran Kabakcı, “Gerek Balkanlar’da yaşayan Konya ve Karaman kökenli insanlarımızı, gerekse Balkanlar’dan göç ederek Türkiye’ye dönmek zorunda kalmış kardeşlerimizi ata yurtları ile buluşturmak, hem Konya turizmini geliştirecek hem de birlik-beraberlik ve kardeşliğe katkı sunacaktır. Bunun için “Sıla Haftası” projesini gündemimize almalıyız. Ve projeyi sürekli geliştirerek Türkiye turizmine hediye etmeliyiz” diye konuştu.

Projenin kapsamı ve katılımcıları arasında, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Romanya ve Arnavutluk gibi Balkan ülkeleri bulunurken, projenin hayata geçmesi halinde, Konya ve Karaman ortak paydası altında toplanacak olan toplulukların kültürel zenginliğinin, bölgenin zenginliğini de dünyaya yansıtacağı öngörülüyor.

Salih KÖPRÜLÜ> Yeni Meram >Konya > Konya turizmi için Balkanlar projesi
HABER YORUMLARI