Torku Jelifest

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi açılıyor

  • Giriş Tarihi: 2.06.2015 16:29
  • Güncelleme Tarihi: 16:29
Konya Tropikal Kelebek Bahçesi açılıyor

Selçuklu İlçe Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, 'Aşkın Kanatları Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'nin yarın ziyaretçi kabulüne başlayacağını açıkladı.

Mutlu Akü

Başkan Altay, yapımı tamamlanan Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip ‘Aşkın KanatlarıKonya Tropikal Kelebek Bahçesi’ni, gazetecilere tanıttı.

Başkan Altay, burada yaptığı açıklamada, KonyaTropikal Kelebek Bahçesi’nde her iklim koşulunda 26 derece ile 28 derece arasında sıcaklık ve yüzde 70 ila 80 derece arasında da nem ile sabit kalacak bir ortamın hazırlandığını söyledi.

Çok büyük bir botanik parkın oluştuğunu kaydeden Başkan Altay, “Burada 40 tür kelebeğin uçuşunu izleyebileceğiz. Şu anda bunun tanıtımını yapıyoruz, inşallah yarından itibaren ziyaretçi kabulüne başlayacağız” dedi.

konya-tropikal-kelebek-bahcesi-aciliyor-2

– “Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanı”

Amaçlarını “Konya‘ya gelen ziyaretçiler ve Konya‘da yaşayanlar için yeni bir ziyaret alanı oluşturabilmek” şeklinde açıklayan Başkan Altay, şunları kaydetti:

“Mevlana Müzesi’ni ziyarete gelen insanların şehrimizde vakit geçirmelerini sağlamak istiyoruz. Kelebek uçuş alanımız Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanı, dünyanın sayılı alanlarından birisi. Mimarı yapısıyla da Konya‘ya değer katacak bir bina oldu. Çok uzun süredir uğraşıyoruz. Ama burada iki büyük işi başarmış olduk. Birincisi, şu anda içerisinde bulunduğumuz Tropik Kelebek Bahçesi, ikincisi de Kelebekler Vadisi Parkı. Kelebekler Vadisi Parkı da 385 bin metrekarelik alanda Konya‘nın en büyük parkı.”

konya-tropikal-kelebek-bahcesi-aciliyor-3

Çocuklara doğayla ilgili bilgiler vermek istediklerini de söyleyen Altay, “En önemlisi yaradılış mucizesine insanların şahitlik etmesini arzu ediyoruz. Çünkü burada hakikaten Yüce Yaratıcının ne kadar büyük olduğunu gözlemleyebiliyorsunuz. Kelebeklerin yaşamı bunun için çok önemli ve müze alanımız da çocuklarımıza doğayla ilgili bilgiler vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi’nde şu an için 10 türde yaklaşık bin civarında kelebeğin bulunduğunu belirten Altay, yaşam ortamlarının dengeye ulaşmasıyla birlikte tür sayısının artacağını ve toplamda 40 türe ulaşacaklarını kaydetti.

konya-tropikal-kelebek-bahcesi-aciliyor-4

7 bin 600 metrekare alan üzerine inşa edilen ‘Aşkın Kanatları Konya Tropikal Kelebek Bahçes’’nde bin 600 metrekare kelebek uçuş alanı yer alıyor. 700 ton çeliğin, her biri farklı ölçülerde bin 730 adet camın kullanıldığı inşaatta sadece teknik ekipler değil, bilimsel alanlarda uzman isimler çalıştı. KelebeklerinKonya‘da yaşayabilmeleri için sıcaklığın yaz kış 26 derece ve nem oranının ise yüzde 80  olması gerekiyor. Aynı zamanda kelebeklerin yönlerini bulmaları için de UV ışınlarının maksimum oranda geçişini sağlayan özel PVB malzemesi kullanıldı.

Yarından itibaren ziyaretçi kabulüne başlayacak olanKonya Tropikal Kelebek Bahçesi’ne giriş ücretlerinin sivil 7,5 lira öğrenciler için ise 5 lira olduğu açıklandı.> Yeni Meram >Konya > Konya Tropikal Kelebek Bahçesi açılıyor
HABER YORUMLARI