Torku Jelifest

Konya Tepki göster!

  • Giriş Tarihi: 23.12.2014 0:01
  • Güncelleme Tarihi: 18:54
Konya Tepki göster!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Atilla Kart, Konya gündemi hakkında açıklamalarda bulundu. Konya’nın pek çok sorunu bulunduğunu belirten Kart, şehirdeki tepkisizliği anlayamadığını belirtti

Mutlu Akü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Konya Milletvekili Atilla Kart, gündeme dair pek çok konuyu Yeni Meram’a değerlendirdi. Konya’nın tartıştığı pek çok konu hakkında açıklamalarda bulunan Konya Milletvekili Atilla Kart, şehirde anlayamadığı bir tepkisizliğin bulunduğunu belirtti. Konya’nın ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Kart, bu sorunların çözümünde Konya’nın büyüklerine ciddi sorumluluklar düştüğünü dile getirdi. Kart, “Atatürk Stadyumu, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve 56. Bakım Merkez Komutanlığı alanlarında kesinlikle yapılaşma olmamalıdır. Konyalıyı bir kez daha uyarıyorum. Buralarda yapılaşma olmamalı. Buralar Konya’nın ciğerleridir. Hele hele Atatürk Stadyumu’nda kesinlikle yapılaşma olmamalı. Orası Konya’nın adeta buluşma noktası. Oraları ranta kurban etmeyelim. Sanayi Odası olarak, Ticaret Odası olarak, basın olarak bunları dile getirelim. Susmayalım. Konya’da 4-5 yıldan bu yana acil sağlık hizmeti verilemiyor. Öncelik Numune Hastanesi olmalı. Numune Hastanesi yapılmadığı gibi Şehir Hastanesi yapacağım diyorlar. Nereye yapılacak, 70-80 yıllık bilimsel araştırmaların yapıldığı Bahri Dağdaş’a. Tarım arazisinin göbeğine, yıllardır tarımsal araştırmaların yapıldığı bir yere hastane yapılmak isteniyor. Ve Konyalı bunu seyrediyor. Biraz ayaklanalım. Tepkimizi dile getirelim. Konya’nın bu konulara tepki vermesi gerekiyor. Konya’nın önde gelenleri bu konuyu dile getirmeli. Bu konularda konuşmalı. Tepki göstermeli. Açıkçası ben bu konularda yalnız bırakıldığımı düşünüyorum. Biraz ses çıkaralım artık. Konya sorunlarına sahip çıkmalı” dedi.

Şeb-i Arus’un içi boşaltılıyor

Alternatif Şeb-i Arus törenleriyle, Şeb-i Arus’un içinin boşaltıldığını vurgulayan Kart, Konyalı’nın Şeb-i Arus’a sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Kart, “Şeb-i Arus’un İstanbul’da yapılması kabul edilemez. Buna tavır koymamız gerekir. Ayağa kalkmamız gerekir. 2 yıldır ben bu konuyu dile getiriyorum. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geliyor çakma “Şeb-i Arus’a karşıyım” diyor. Ben bu konuda isyanımı dile getiriyorum. Şeb-i Arus İstanbul’da yapılıyor, Konya’da ses yok. Birileri 3 yıldır Şeb-i Arus’un içini boşaltıyor. Bir yerden bir yere taşınan Şeb-i Arus ticarileştiriliyor. Birilerinin ticari emellerine alet ediliyor. Konya Şeb-i Arus’a sahip çıkmalı. Konya’nın tarihine kültürüne sahip çıkması gerekiyor. Bu Konya’nın ekonomisine, turizmine, kültürüne darbedir. Bunları uzun süredir anlatıyorum ve Konyalı’dan destek bekliyorum. Ben yalnız bırakılıyorum. Konya basınının da bu konuda sesini çıkarması gerekiyor. Burada kişisel ve siyasi çıkarlar geri plana atılmalı” ifadelerini kullandı.

Işid konusu aydınlatılmalı 

Konya’da IŞİD yapılanması olduğunu ileri süren CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, iddialarına henüz cevap alamadığını söyledi. Kart, “Konya’da maalesef IŞİD yapılanması var. Bunu 2013 yılbaşından bu yana dile getiriyorum. Çumra’dan, Cihanbeyli’den ve daha Konya’nın pek çok yerinden giden aileler var. Ben mağdur ailelerin bana verdiği bilgilere göre bu açıklamayı yaptım. Aileler çocuklarından korkar hale geldi. Konya’da nerede toplandıklarını, nerede eğitildiklerini anlatıyoruz. Bunları emniyet biliyor. Adresleri emniyete bildirdik. Ama buna rağmen bir şey yapılmadı. Bunları dile getiriyoruz. Bu konuda açıklama yapılmalı. Kamuoyu aydınlatılmalı. Son bir ay içinde Konya’dan 17 kişinin ölüm haberi geldi. 3 kişi hastanelerde tedavi ediliyor. IŞİD konusunda kafadaki soru işaretleri giderilmeli” sözlerini kullandı. Haber Merkezi> Yeni Meram >Konya > Konya Tepki göster!
HABER YORUMLARI